Petra je objavila fotografije obitelji u ugodnom društvu na jednoj jahti. Obitelj se lijepo zabavljala, a sve to bi prošlo nezapaženo da nije riječ o Petri Sanader, kćeri bivšeg premijera i optuženika za korupciju Ive Sanadera.
Gostovanje obitelji Sanader na luksuznoj jahti prokomentirao je odvjetnik Čedo Prodanović govoreći da medijski napisi predstavljaju pritisak na sudstvo. "To je u funkciji kondicioniranja javnosti protiv njega", rekao je Prodanović.
Medije zanima tko je platio luksuzni odmor, a bivši premijer je poručio da je gostovao kod prijatelja i da je sve bilo besplatno.
Bivši HDZ-ov predsjednik nalazi se na optuženičkoj klupi u nekoliko procesa. Čak ga presuda u slučaju Planinska, ponavlja se suđenje u aferi Fimi media, a očekuje nova suđenja u aferama Hypo banke te Ina-MOL.
Zanimljivo je da Sanader već dulje vrijeme voli jahte i brodske izlete. Poznato je njegovo korištenje jahte Malo vitra, za koju nikad nije priznao da je njegovo vlasništvo. Malo vitra inače i dalje čami u remotnom brodogradilištu NCP gdje je jahta temeljito obnovljena. Vlasnik NCP-a Goran Prgin renovirao je jahtu baš u vrijeme kraja Sanaderove političke moći, a milijun i pol kuna uloženih u brod nikad nije izvukao od Sanadera. I dan danas je oglašena prodaja Malo vitra, a cijena se kreće oko 170.00 eura.
Sanaderovi izleti javnosti su već dobro poznati, ali ono što je malo poznato su troškovi povezani sa Sanaderovim odlascima. Kako je Express već pisao, u šest godina, samo na čuvanje Sanadera za vrijeme njegovih krstarenja jahtom, iz državne je blagajne potrošeno milijun eura. Kad je krstario Jadranom na Malo vitra, a više i nije bio premijer, čak je milijun kuna trebalo platiti za osiguranje koje ga je pratilo.
No, Sanader je na tom brodu uživao i kao premijer. Često bi se na Jadran uputio posve iznenada, vikendom ili tijekom tjedna, ponekad i samo na jednu večer ili noć...
Takvi iznenadni odlasci skupo su stajali porezne obveznike. Boravak štićenih osoba na jahtama, a navodno ih je Sanader promijenio nekoliko, najskuplji je.
Barem što se osiguranja tiče. Osim po pet tjelohranitelja, za boravak na brodu trebalo je odraditi i dodatne provjere. One uključuju troškove policijskog broda, hitne sigurnosne procjene tajnih agenata, redovite izdatke za tjelohranitelje, dnevnice, terenske dodatke, prekovremene sate, tu su i ronioci specijalne policije, a nerijetko i policijski helikopteri.
"Za njega je u kratkom roku trebalo odraditi sigurnosne procjene, što je zahtijevalo angažman većeg broja ljudi. Nisu to bila samo ljetovanja, odnosno odmor, na brodu bi se nalazio sa svojim ljudima, ponekad se odlazilo na dva, tri sata, a sigurnosne pripreme trebalo je odraditi kao da ide na tjedan dana", pojasnili su tada izvori Expressa.
Osim troškova premijera, tu su i troškovi odlazaka na brod njegove obitelji. Supruga Mirjana nerijetko bi se s prijateljicama povukla na Malo vitra.
I tad je trebalo odraditi sve sigurnosne procjene i osigurati tjelohranitelje. Dok bi Sanader bio na 18-metarskoj jahti, danonoćno bi ga pratilo plovilo PU šibensko-kininske Krapanj.
To je najbolji brod kojim raspolaže pomorska policija. Na sat troši 200-300 litara goriva. Na dan bi, dok je plovio uz Malo vitra, potrošio oko 7500 kuna. Na Krapnju je uvijek bila tročlana policijska posada.
U moru su, ili u pripremi u bazi, uvijek bili ronioci. Cijelo vrijeme “on line” su bili i agenti SOA-e. prije nego što bi Sanader s broda zakoračio na kopno, tajni agenti, zaduženi za štićene osobe, provjerili bi prijeti li mu kakva ugroza.
Svakodnevne provjere i dodatna policijska pratnja (jer u županiji u kojoj je boravio tad bi “na noge” digli i temeljnu i prometnu policiju), stajala nas je oko 2500 kuna.
Uglavnom, Hrvati su za Sanaderove privatne izlete na dan izdvajali između 20.000 i 30.000 kuna.
Kad se sve zbroji, prema izvorima Expressa, samo nas je odlazak na brod u sedam godina stajao oko sedam milijuna kuna. U to nisu uračunati njegovi privatni izleti po Hrvatskoj i inozemstvu i spavanja u hotelima. Sve na račun poreznih obveznika.