Kultura
766 prikaza

Bila je beskrajno talentirana i neshvatljivo zaljubljena u Hitlera: 'Za mene je najveći!'

1/2
Profimedia
Film njemačkog dokumentarista Andresa Veiela 'Riefenstahl‘ prikazat će se u sklopu Human Rights Film Festivala u Zagrebu. Propagandistica 'Leni' nije znala za Holokaust. Umrla je u 102. godini s 42 godine mlađim partnerom.

Helene Bertha Amalie "Leni" Riefenstahl rođena je 22. kolovoza 1902. u luteranskoj protestantskoj obitelji. Njemačka filmska direktorica, producentica, scenaristica, fotografkinja, glumica, plesačica i propagandistica bez sumnje je osoba kojoj Hitler duguje velik dio svoje popularnosti.

Karijeru je započela 1925. glumom u filmovima, a nakon pet uspješnih uloga i sama se odvažila na režiju s filmom "Das Blaue Licht" (Plavo svjetlo). U 1930-ima režirala je "Triumph des Willens" (Pobjeda volje) i "Olympiu" o ljetnoj Olimpijadi 1936. održanoj u Njemačkoj, što joj je priskrbilo svjetsku pažnju i uspjeh. Oba ta filma se smatraju najefikasnijom i tehnički najinovativnijom filmskom propagandom ikad snimljenom. Tako je uspješno zagospodarila svijetom režije kojom su tradicionalno vladali muškarci, a njen je prepoznatljiv estetski element i filmskoj umjetnosti i fotografije imao rijetko tko od njenih kolega.

- Za mene je Hitler najveći čovjek koji je ikad živio. On je istinski bez mane, tako jednostavan, a istovremeno posjeduje takvu muževnu snagu - izjavila je za Detroit News.

Nakon što je Njemačka napala Poljsku, Leni je fotografirana u Poljskoj u vojnoj uniformi i s pištoljem u pratnji njemačkih vojnika, tamo je otišla kao ratna dopisnica i fotografkinja. Iako je priznala kako je bilo zločina nad civilima u kojima je bezuspješno pokušala intervenirati, tvrdila je kako nije znala da je riječ isključivo o Židovima. Na dan ulaska njemačke vojske u Pariz 14 lipnja1940. godine, u telegramu Hitleru je napisala "S neopisivom radošću, duboko ganuta i ispunjena zahvalnosti, mogu podijeliti s vama, mojim vođom, vašu i njemačku najveću pobjedu - ulazak naših trupa u Pariz. Vi prelazite sve što ljudska mašta može zamisliti, postižući najveća djela u povijesti čovječanstva. Kako vam ikad možemo zahvaliti?" Naknadno je objašnjavala kako je telegram napisan pod dojmom toga da je rat završen, što su Nijemci u Parizu mislili.

Statiste nakon filma poslali u Auschwitz

Nakon vojnih marševa i Olympie, Leni je počela rad na filmu kojeg je i prije pokušala režirati, pod imenom Tiefland. Po Hitlerovoj direktnoj zapovijedi, njemačka joj je vlada isplatila 7 milijuna tadašnjih maraka za kompenzaciju. Film je snimala u studenom 1940-e u gradu Krün. Statiste koji su trebali glumiti španjolske žene i poljoprivrednike Nijemci su izvukli iz koncentracijskih logora iz jedinice zatočenih Roma. 

Filmašica Leni Riefenstahl | Author: Wikipedia Wikipedia
Leni je tvrdila kako su svi statisti preživjeli i da se poslije rata s nekolicinom njih uživo našla. Ipak, nije dokazano da je Leni znala kako će nakon snimanja statisti biti poslani u Auschwitz, što se zapravo dogodilo. Nakon poraza Njemačke Leni više nije željela snimati filmove povezane s nacistima, a njen je odnos s Hitlerom bio ozbiljno narušen nakon što joj je brat 1944. godine poginuo na Istočnom frontu.

Imala je gomilu ljubavnika

Leni je bila izuzetno karizmatična žena koja je imala gomilu ljubavnika, a među njima navodno i samog Hitlera. Točna priroda tog odnosa do danas ostaje nepoznanica, iako je poznato kako je prijateljstvo između njih dvoje definitivno postojalo. Nakon rata Leni je uhićena, ali i ubrzo puštena zbog nedostatka dokaza za ratne zločine. Tijekom svog života odbijala je ideju da je znala za Holokaust. Iako je negirala propagandu u svojim filmovima te poricala političku angažiranost budući da nikad nije bila članom Nacističke partije, više od polovice svog života pokušavala je odbaciti optužbe o povezanosti s Hitlerom na temelju kojih su je osuđivali.

O njenom je životu snimljen kontroverzni dokumentarni film "Predivni, užasni život Leni Riefenstahl", u kojem je režiser Ray Muller pitao Leni osjeća li krivnju zbog veze s nacistima. Tada je izjavila kako ona ionako pati više od pola stoljeća, no ne može se sama uništiti kao ni rastrgnuti na komade. To je nevjerojatan teret, a sama isprika s moje strane ne znači ništa. 
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.