Kultura
73 prikaza

Priča o kokainu, dinamitu, nogometu i pokućstvu koje leti kroz prozor

1/5
PROMO
Gabriele D'Annunzio se u riječkoj katedrali svetog Vida proglasio Duceom - titulu mu je kasnije "ukrao" Mussolini. Kao i većinu ostalog arsenala: komunikaciju s balkona, vojne parade i festivale

"Fiume o morte!" Igora Bezinovića, inovativan i raskošan hommage gradu Rijeci, filmski uradak kakav dosad nije snimljen u domaćoj kinematografiji, 8. veljače stiže u kina diljem Hrvatske. Distribucija filma započet će neposredno nakon svjetske premijere na Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu.

Najava je to dokumentarnog-igranog filma za koji kažu kako na inovativan način progovara o "široj javnosti nepoznatoj povijesnoj epizodi u kojoj je talijanski pjesnik i zagovaratelj rata Gabriele D'Annunzio prije stotinjak godina zauzeo Rijeku".

- Poezija, kokain, dinamit, puške, nogomet, avioni, pokućstvo koje leti kroz prozor, koncerti, zatvori, sunčanje, tisuće vojnika, milijuni metaka, beskonačni govori i čak jedan čudnovati kljunaš... Sve su to dijelovi jedne od najbizarnijih okupacija u povijesti čovječanstva - kažu iz produkcije.

Autor Igor Bezinović, dobitnik Velike zlatne Arene za dugi igrani film "Kratki izlet" 2017. godine, propituje posljedice okupacije na grad i njegove stanovnike. Angažirao je građane Rijeke, koju Talijani zovu Fiume, koji prepričavaju, rekonstruiraju i reinterpretiraju bizarnu priču o 16-mjesečnoj okupaciji njihova grada 1919. godine od talijanskog pjesnika, dandyja i propovjednika rata Gabrielea D'Annunzija.

- Bio je čovjek opsjednut ratom koji je uz talijanske vojne dezertere okupirao grad i u njemu ostao 16 mjeseci, dok ga službena talijanska vojska nije izbacila - rekao je Bezinović.

Talijanska uprava za Kvarner je na zastavi imala upravo zmiju koja grize vlastiti rep, a moto države "Qvis contra nos?" D'Annunzio je posudio od stare latinske izreke: "Si Deus pro nobis quis contra nos?" "Ako je Bog s nama, tko može biti protiv nas?". Na stranu što je D'Annunzio, kao i svi istaknuti radikali njegova doba - socijalisti, anarhisti i fašisti - bio vatreni ateist, koji je jednom čak pisao: "Ako Bog uopće postoji, on je zločinac ili imbecil koji je stvorio čovječanstvo kako bi se zabavljao gledajući nas dok patimo, pisao je Express.

Gostovanje Artura Toscaninija s orkestrom ostalo je zapamćeno kao poprište sulude ceremonijalne bitke koju je D'Annunzio organizirao u čast gostima, s čak 4000 svojih vojnika. U lažnoj borbi korištene su prave granate. U konačnici ozlijeđeno je više od sto vojnika, kao i pet glazbenika koji su s ostatkom orkestra bili nedužni upleteni u - pa, orkestrirani kaos. Comandante D'Annunzio objasnio je da se njegovi legionari moraju boriti jedni s drugima jer su umorni od čekanja bitke, pisao je Express 2019.

U Italiji autobusi puni školske djece svakodnevno parkiraju u dvorište Vittorialea, "fašističkog lunaparka", kako mediji vole tepati imanju na kojem je D'Annunzio živio nakon riječke avanture, a koje sadrži labirint ekstravagantnih soba u centralnoj vili, groblje pasa, amfiteatar, podmornicu i pravi pravcati ratni brod dovučen na vrh brda.

D'Annunzio je u Rijeci, pisao je Express, izgradio takav kult ličnosti da je riječki biskup upozorio kako masa napušta Isusa i odlazi Comandanteu, koji se upravo u riječkoj katedrali svetog Vida proglasio Duceom - titulu mu je kasnije "ukrao" Mussolini. Kao i većinu ostalog arsenala: komunikaciju s balkona i pretvaranje političkih govora u koncertne spektakle; ritualizirano nasilje crnih uniformi, vojne parade pretvorene u sakralne karnevale, kult mladosti koji je mutirao u ozakonjenu delinkvenciju, maltretiranje etničkih manjina, beskonačne procesije i festivale u čast voljenom vođi…
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.