„Mi smo ovu slikovnicu napisale i nacrtale kako bismo naglasile da sva djeca trebaju imati pravo putovati svijetom i da se ni jednom djetetu ne bi smjelo dogoditi to što se dogodilo Madini. Igralište je mjesto slobode, a Igralište Madine Hussiny, na kojem nema straže, postoji u Parku Ribnjak u Zagrebu i tu vrijedi pravilo - Svi ste dobrodošli!“ Poručila je to djeci u publici 18. Monte Librića književnica Olja Savičević Ivančević zajedno s ilustratoricom Enom Jurov na predstavljanju slikovnice „Djeca s igrališta Madine Hussiny“ (Sandorf).
Njihovo djelo je potaknuto stvarnom pričom o šestogodišnjoj afganistanskoj djevojčici Madini Hussiny, koja je preminula na hrvatsko-srpskoj granici 2017. godine, a danas je njeno ime simbol stradanja na migrantskim putevima. Slikovnica, koja nosi važnu temu i snažan je podsjetnik na slobodu, prihvaćanje različitosti i važnost zajedništva, predstavljena je u utorak na prvom ovogodišnjem Pikniku s autorom pulskog Festivala dječje knjige u Circolu, a koji traje do 18. svibnja. Predstavljanje su vodili Librići Iris i Jan, a u publici su bila znatiželjna djeca iz osnovnih škola Kaštanjer, Tone Peruško, Marčana i Jadreški.
Priču o Madini ilustratorica Ena Jurov je najprije ispričala kao strip, a nakon što je Olja Savičević Ivančević napisala priču za njihovu zajedničku slikovnicu „Djeca s igrališta Madine Hussiny“, ona više od pola godine nije mogla crtati koliko joj je bilo teško. Kada je krenula, crtala je neprekidno dva, tri mjeseca. Najprije je crtala na papiru, potom je crteže skenirala, a onda ih bojala u kompjuterskom programu.
„Pišući o ovoj važnoj i tužnoj temi osjećala sam se odgovornom prema djevojčici koja je stvarna osoba i koja je stradala. Pisala sam iz perspektive moje djece, moje i vaše perspektive, iz pozicije nekoga kojem je bolje u životu, a kada sam u sebi našla taj glas, glas moje djece, vaš glas, knjigu sam napisala u dva dana, kazala je Olja Savičević Ivančević.
Ena Jurov je u Circolu nakon promocije slikovnice vodila i radionicu stripa „Djeca s igrališta Madine Hussiny“. Nakon čitanja i razgovora o slikovnici, djeca su crtala svoje likove, prave i izmišljene prijatelje koji se igraju i druže na dječjem igralištu. „Zamislili smo da smo svi skupa na Igralištu Madine Hussiny“, kazala je je Ena Jurov o ovoj radionici Librića koja je bila poticaj i za nova znanja i druženja na „osmom pulskom brdu knjiga“.

U utorak je na Libriću počeo i program Più che una storia. U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula je interaktivnu predstavu „Priče u kovčegu“ uprizorila Petra B. Blašković, a poslijepodne je na programu bilo predavanje Gianluce Passarellija i Filippa Gamberonija „Storytelling kroz slike“. U Circolu je pred brojnom publikom gostovala Stella Nosella i predstavila „Lo strampalatissimo diario di Leonardo da Vinci“ (Šašavi dnevnik Leonarda da Vincija), novu knjigu avantura slavnog znanstvenika, umjetnika i izumitelja koju je objavio Storybox.
Živo je bilo i na radionici uličnih postera „Street poster art“, koju je vodio Vibor Juhas, a prije kreiranja postera djeca su se zagrijavala – crtanjem i maštanjem. Na otvorenoj sceni održana je radionica s autor/icom Slovoživotinje. Voditeljica je bila ilustratorica i autorica stripova Apolonija Lučić, a polaznici su svojim crtežima pokazali kako slova možemo pretvoriti u životinje. Od A su nastajali krokodili, slovo C je postalo glista i zmija, a slovo I je preoblikovano u prekrasne leptire… Slova su bila glavna inspiracija i u Libraonicama koje su vodile studentice Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli: Lovci na slova radili su pod vodstvom Anđele Dominković, a Libraonicu „Slovo po slovo – slon“ vodila je studentica Ramona Sošić.
U programu Librić+ predstavljena je knjiga „Strpljenje“ Rachel Williams i Leonie Lord (Školska knjiga). Knjigu koja donosi čarobne priče o vremenskim ciklusima nebeskih tijela, biljaka, životinja i ljudi, a koje uče da za najbolje stvari u životu treba biti strpljiv, predstavila je urednica iz Školske knjige Melita Povalec.

Na programu današnjeg Urbanog Librića je radionica uličnih plakata Street poster arta koju vodi Vibor Juhas, a u veliku dvoranu u 18 sati stiže Autor iz daljine Rob Biddulph. Ovaj je višestruko nagrađivani pisac i ilustrator dječjih romana i slikovnica iz Velike Britanije, poznat kao nositelj Guinnessova rekorda. Posjetitelji Monte Librića crtat će online s Robom i uključiti se uživo u njegov planetarno poznati projekt #DrawWithRob. Uobičajeno, dan na Libriću završava Baka Librić Pričom za laku noć & Pričama s vinila, a početak je u 19 sati. Prodajni dio Monte Librića, otvoren je do nedjelje, 18. svibnja od 8 do 20.30 sati, a donosi veliki izbor knjiga za djecu i slikovnica više od 80 hrvatskih nakladnika te talijanskih izdavača, uz popuste od 20 do 50 posto.
Više informacija o programima i gostima 18. Monte Librića moguće je pratiti na web stranici https://www.montelibric.hr, te društvenim mrežama.