Kultura
19 prikaza

Kompletna povijest goth kulture, od Edgara Allana Poea do Joy Divisona

Canva
Cathi Unsworth ne drži se samo glazbenog svijeta, pa tako spominje i NLO incident u šumi Rendlesham hladnog prosinca 1980. godine.

Vrlo intrigantan i mističan naziv knjige "Lov na vještice" - istina o goth sceni, autorice Cathi Unsworth, zbog svog pitkog i intrigantnog sadržaja sigurno će se naći u rukama brojnih zaljubljenika glazbene povijesti.

To nije tek knjiga o albumima i glazbi, nego i o kompletnoj povijesti goth kulture. U 350 stranica knjige autorica je pomno istražila povijest goth žanra, prožetog društveno-političkim okolnostima koje su se tih godina odvijale diljem Britanije. Svakako je odlično štivo uz brojna zvučna glazbena imena: The Cure, The Sisters of Mercy, Joy Division, Magazine, The Cult... te njihovih albuma i hitova.

Autorica uz osobna iskustva i osobnu priču povezuje glazbu, preko filmova i književnosti, pa do poznatih imena koja su u to vrijeme imala utjecaj na goth scenu (Jim Morrison, Edgar Allan Poe, Mary Shelley...). Knjiga je objavljena u Londonu u svibnju prošle godine,a malo više od godinu dana nakon toga objavljena je i na hrvatskom jeziku u izdanju Rockmarka. Unsworth obrađuje ponajviše glazbenu scenu s kraja sedamdesetih pa do kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Nezaobilazno ime u knjizi je i konzervativna premijerka, "Čelična Lady" Margaret Thatcher, koju autorica često spominje involvirajući vezu između tadašnjih društveno-političkih prilika i nastanka jedne nove, dosta mračne supkulture. Baš u vrijeme izbora Margaret Thatcher autorica piše o pakleno kratkom postojanju Pistolsa koji su u umovima tadašnje mladeži i djece širom zemlje zapalili iskru želje za sviranjem bilo kojeg instrumenta. Autorica otkriva da kad je Thatcher postala premijerka, jedan od glasača koji su vjerovali da ona označava novi početak bio je i tad mladi Ian Curtis, pjevač benda Joy Division, koji je možda i jedina osoba u knjizi koja je glasala za nju te inzistirao i da njegova supruga učini isto, da ne poništi njegov glas.

"Ako postoji jedna riječ koja opisuje Britaniju 80-ih, ta riječ je individualizam. Samostalni mislioci koji su izazivali konsenzus i prkosili prihvatljivim društvenim normama oblikovali su politiku te napisali soundtrack društvenog pokreta potaknutog izborima održanima 3. svibnja 1979. U obama slučajevima ti jedinstveni entiteti bili su rezultat nepredviđenih saveza autsajdera koji su se sredinom 70-ih zakleli na vjernost vidjevši priliku u tim promjenjivim danima štrajkova, bombardiranja i trodnevnim tjednima, a njihove šokantne doktrine postale su široko rasprostranjene zahvaljujući metodama koje nitko nije očekivao", piše autorica u poglavlju "Pobunjenički savez".

Knjiga je protkana i biografskim momentima najvažnijih osoba goth supkulture i prepuna je intrigantnih detalja koji se nižu jedan za drugim. Čitatelj postaje "gladan" novih detalja. "Gotičari" u Britaniji, a kod nas više prepoznatljivi kao "darkeri", njihove želje, inspiracije i razmišljanja svakako vrijedi pročitati, a zaljubljenici i poklonici tog glazbenog žanra uživat će u zanimljivim detaljima tad omiljenih glazbenih likova.

Svakako treba spomenuti da se autorica ne drži samo glazbenog svijeta, pa tako spominje i NLO incident u šumi Rendlesham hladnog prosinca 1980. godine. Vrlo informativan prikaz goth kulture Cathi Unsworth piše jednostavno i upravo zato zaokuplja pozornost čitatelja koji će u dahu "progutati" sve do zadnjeg poglavlja.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.