Priopćenje američkog predsjednika Trumpa od 4. svibnja da planira „ponovno učiniti Hollywood velikim” uvođenjem stopostotnih carina na „strane filmove” i kažnjavanjem američkih studija koji odlaze u inozemstvo kako bi snimali, uvuklo je filmske stvaratelje i ljubitelje kina u Cannesu u globalni trgovinski rat.
Što točno predsjednik želi učiniti, ostaje nejasno. Glumac Jon Voight, jedan od Trumpovih „specijalnih veleposlanika” u industriji zabave, predstavio je plan s mnoštvom prijedloga. To uključuje porezne olakšice za filmove koji se snimaju u SAD-u, novi „kulturni test” koji od njih zahtijeva da doprinose američkoj kulturi te predviđa kazne za one koji snimaju američke priče u inozemstvu.
Trumpovi nameti mogli bi omesti poslovanje mnogih studija ili čak onemogućiti snimanje određenih nezavisnih filmova. "Svi pričaju o carinskim nametima, a nitko ne zna što će to značiti, kako će utjecati na poslovanje, hoće li otežati snimanje filmova", kaže Pia Patatian, predsjednica nezavisne producentske kuće Cloud9 Studios sa sjedištem u SAD-u.
Holivudski globalni projekti na udaru
Mnogi od najvećih, najiščekivanijih američkih filmova koji idu u Cannes upravo su ona vrsta „strane” produkcije na koju Trump cilja najavljenim mjerama.Tom Cruise će u Cannesu predstaviti „Nemoguću misiju – Konačni obračun”, osmi, i navodno posljednji, film iz ove uspješne serije. Film će biti prikazan izvan konkurencije. Cruise je ponovno agent Ethan Hunt koji juri kroz strane gradove, skače s litica i drži se za kotače zrakoplova dok lete iznad stranih krajolika.

"Feničanska shema” (The Phoenician Scheme) Wesa Andersona, najnovije djelo redatelja poznatog po filmovima kao što su „Grand Budapest Hotel”, snimljen je u studiju Babelsberg kod Berlina. U njemu nastupaju zvijezde tipične za Andersona kao što su Benicio del Toro, Michael Cera, Scarlett Johansson, Tom Hanks i Jeffrey Wright.
„Nouvelle Vague” (na francuskom Novi val) je film legende nezavisne kinematografije Richarda Linklatera, zapravo osvrt na klasik „Do posljednjeg daha” Jean-Luca Godarda iz 1960. Film je u potpunosti snimljen u Parizu i — na francuskom.
Novi film Arija Astera „Edington” barem je snimljen u SAD-u. Radnja filma iz ere COVID-a, u kojoj se šerif pod motom „učini Ameriku opet velikom” (Joaquin Phoenix) bori protiv lokalnog gradonačelnika (Pedro Pascal), mogla bi se pokazati kao podbadanje trenutnog predsjednika.
Ako sudionici uspiju zaboraviti na Trumpa, 78. filmski festival u Cannesu ima mnogo toga za ponuditi. Natjecateljski program igranih filmova za 2025. prepun je teškaša poznatih po svojim jedinstvenim stilovima.
Cannes 2025: pljačke, horori i moćni tandemi
Među sudionicima je američka nezavisna redateljica Kelly Reichardt, koja se vraća na natjecanje u Cannesu s filmom „The Mastermind”, dramom o umjetničkoj pljački smještenoj u pozadini rata u Vijetnamu. U filmu glume Josh O'Connor, Alana Haim i John Magaro.
Iranski disidentski redatelj Jafar Panahi, koji je konačno pušten iz zatvora i više nije pod zabranom putovanja, također će predstaviti svoju najnoviju dramu „Un Simple Accident” (Jednostavna nesreća).
Julie Ducournau, koja je osvojila Zlatnu palmu 2021. s filmom „Titan”, vratila se na natjecanje u Cannesu s „Alphom”, šokantnom pričom iz osamdesetih u kojoj djevojku njezini vršnjaci odbacuju nakon što se pročulo da je zaražena novom bolešću.
Njemačka kandidatkinja za Zlatnu palmu je Mascha Schilinski. U službenoj konkurenciji bit će premijerno prikazan njezin drugi dugometražni igrani film „Zvuk pada”. Drama prati četiri žene iz četiri različite epohe čiji su životi sablasno isprepleteni.
Narančasti i rap
Spike Lee — koji je Donalda Trumpa nazvao „Agent Narančasti” — ponovno je u Cannesu, izvan konkurencije, u tandemu s Denzelom Washingtonom.
Film „Highest 2 Lovest” njihov je prvi zajednički projekt nakon filma „Inside Man” iz 2006. godine. Kriminalistički triler temeljen je na filmu „Visoko i nisko” Akire Kurosawe iz 1963. godine. U filmu nastupa i reper A$AP Rocky.
Njemački redatelj Fatih Akin stiže u Cannes s filmom „Amrum” u kojem glumi njemačka holivudska zvijezda Diane Kruger. Riječ je o drami koja se odvija na istoimenom ruralnom frizijskom otoku u posljednjim danima Drugog svjetskog rata.
Posljednja suradnja Akina i Kruger bila je na filmu pod njemačkim naslovom „Ni iz čega” (Aus dem Nichts), koji je međunarodno prikazivan kao „In the Fade”. Film je premijerno prikazan upravo u Cannesu 2017. godine, i donio je Diane Kruger nagradu za najbolju glumicu.
Nekoliko poznatih lica također se našlo iza kamere u ulozi redatelja. U Cannesu će biti prikazani filmovi koje potpisuju glumci Scarlett Johansson i Harris Dickinson.
Aktualna tematika
Aktualni povijesni događaji također će biti istaknuti u popratnim programima. U dijelu nezavisne selekcije festivala uključen je i film ukrajinskog redateljskog tima „Militantropos”, dokumentarac koji istražuje utjecaj rata na svakodnevni život.
U izvan natjecateljskim programima našli su se mjuzikl „Val” čileanskog redatelja Sebastiána Lelija, inspiriran feminističkim prosvjedima diljem Čilea 2018. godine, i njemačko-francuska koprodukcija „Nestanak Josefa Mengelea”, povijesna drama o zloglasnom nacističkom doktoru.
Valja spomenuti da će i film „Brana” u režiji libanonskog redatelja Alija Cherrija imati svoju svjetsku premijeru na Filmskom festivalu u Cannesu, u selekciji „Petnaest dana autora”. Koproducent filma je Trilema iz Srbije. Radi se o koprodukciji Francuske, Srbije, Njemačke, Sudana i Kanade.
U Cannesu će se i ove godine održati susret potencijalnih investitora (Cannes Investors Circle) i odabranih filmskih redatelja koji predstavljaju svoje filmske ideje. Među onima koji će dobiti priliku da pokušaju za svoju filmsku ideju osigurati sredstva ove godine bit će i bosanskohercegovačka redateljica koja živi u Berlinu Jasmila Žbanić.
Dakle, ove godine će u Cannesu biti mnogo filmova za gledanje i diskusiju — čak i bez spominjanja agenta Narančastog.