Na Farskim otocima nedostaje žena, zbog čega su ondašnji muškarci počeli tražiti supruge na drugim destinacijama, prije svega na Filipinima i Tajlandu.
No, kako se uopće te mladenke iz toplih krajeva snalaze u novoj okolini u kojoj zima traje i šest mjeseci.
Athaya Slaetalid doselila je s Tajlanda.
- Samo sam sjedila kraj peći. Ljudi bi mi govorili da izađem jer je vani sunce, ali ja bi im rekla da me samo puste na miru - ispričala je za Bbc.
Bilo je to prije šest godina i priznaje kako joj je u početku bilo zaista teško. Supruga Jana je upoznala na Tajlandu preko prijatelja.
- Znao sam da će biti izazov preseliti Athayu iz Tajland u nešto potpuno suprotno i naravno da sam se brinuo - iskren je Jan.
No, snašla se i sada je zadovoljna životom tamo.
Trenutno na Farskim otocima živi 300 žena s Tajlanda i Filipina. Ne zvuči mnogo, no na populaciju od 50,000 ljudi, čine ozbiljnu etničku manjinu.
Kronično im nedostaje žena
Dosta mladih je iselilo na studij i nisu se vratili pa prema riječima premijera Axela Johannesena trenutno na Farskim otocima nedostaje 2000 žena.
Antonette Egholm došla je na Farske otoke s Filipina. I ona je zadovoljna novim životom.
U Manili se brinula zbog kriminala, onečišćenja, a ovdje ne mora razmišljati ako ostavi kuću otključanu.
Farski otoci dio su Kraljevine Danske, no imaju svoj jezik i specifičnu kulturu, pogotovo kada je riječ o hrani. Vole jesti fermentiranu ovčetinu, sušeni bakalar, ponekad i kitovo meso.