Tradicionalna karta svijeta, poznata kao Mercator karta koju je napravio Geradus Mercator 1569., najčešće je viđen prikaz našeg planeta koji je ujedno i strašno netočan. Primjerice, na toj su karti Anktarktika i Greenland potpuno izobličeni te djeluju znatno veće nego što doista jesu s obzirom na kopnene mase u blizini ekvatora, poput Centralne Afrike.
Sada japanski umjetnik i arhitekt Hajime Narukawa vjeruje kako je uspio riješiti problem star 447 godina oko realnog prikazivanja kopna i oceana na Zemlji - zahvaljujući tzv. origami karti.
Kako bi stvorio savršeno proporcionalnu kartu, Narukawa je podijelio sferični globus u 96 trokuta koje je potom izravnao i prenio u tetrahedron, što omogućuje da se karta rastavi u trokute zadržavajući proporcije područja.
Narukawa je za svoju kartu dopio najpoznatiju japansku nagradu za dizajn 2016. - Good Design Award, a godinu prije je dobio istu tu nagradu za svoj izum robotske ruke.
"Ova pravokutna karta svijeta nazvana AuthaGarph World Map napravljena je jednakim dijeljenjem sferične površine. Ona može biti popločena u bilo kojem smjeru, bez vidljivih šavova. Iz ove pločica-karte mogu se kadrirati razna područja iz centra", napisao je Narukawa na svojoj internet stranici.
Ovako izgleda svijet u stvarnom omjeru:
Na njegovoj se internet stranici može naručiti ta karta koja je 841 mm široka i 594 mm visoka, no ističe kako, iako je vjeran prikaz Zemlje - i dalje nije savršena.