Vinarija koja osvaja priznanja na tri različita ocjenjivanja očigledno ima popriličnu “širinu” ponude. Brončano je bilo vino Festigia LV 2015. Riserva porečke Lagune na ocjenjivanju Red Blend u rujnu u zagrebačkom hotelu Esplanade. Merlot dominira crnom perjanicom jedne od naših najvećih vinarija, a začinjena je s malo istarskih autohtonih sorata i vino je za posebne prilike, ponajbolja jela od crvenog mesa te za odležavanje. Punoća i svježina omogućuju joj lijepo putovanje kroz vrijeme. Lagunino desertno vino Festigia Muškat ruža bilo je srebrno na ocjenjivanju ružičastih vina Drink Pink u lipnju. Riječ je o poprilično rijetkom “tamnijem” vinskom slatkišu od aromatične autohtone sorte u kojem se lijepo može uživati uz deserte, ali i pijuckajući ga u dobrom društvu. Na smotri hrvatskih pjenušavih vina The Flute Stars u studenom pozlatio se Lagunin Blanc de Moi 2016. proizveden od chardonnaya i bijelog pinota klasičnom šampanjskom metodom druge fermentacije u boci.
Bio je to i jedini među četiri zlatna hrvatska pjenušca koji nije s Plešivice. Prvi među preostala tri stigao je iz Gospodarstva Kurtalj. Cuvée Prestige, zreli bijeli pjenušac od chardonnaya i crnog pinota, 62 mjeseca je odležao na kvascima. Kako je Kurtalj Rosé bio najbolji pjenušac ocjenjivanja ružičastih vina Drink Pink, jasno je da zna Drago Kurtalj s mjehurićima. Znaju i njegovi susjedi. Blanc de Blancs 2016. Brut nature od chardonnaya vinarije Korak i Three Stars Brut od chardonnaya, rajnskog rizlinga i starih plešivičkih sorti iz tri vinograda vinarije Jagunić još su dva zlatna hrvatska pjenušca, a treba spomenuti da je obitelj Jagunić osvojila i srebro za Blanc de Blancs.
Tko pokupi priznanja za mirnu ružičastu frankovku i pjenušac od nje, zna s tom sortom, a ako susjed ima i najbolje ružičasto vino od te sorte, jasno je da i se ona lijepo sprijateljila s tim vinogorjem. Rosé Franka iločke vinarije Trs bio je najbolje ružičasto mirno vino na ocjenjivanju Drink Pink, Rosé Frankovka Iločkih podruma osvojio priznanje za srebrno ružičasto vino, a njihov pjenušac Princeps bio je najbolji ružičasti na The Flute Stars. Treba spomenuti da je priznanje s ocjenjivanja The Flute Stars dobio i Biser Žlahtine Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika za najbolje pjenušavo vino proizvedeno tankovskom metodom.
A u vinariji koja osvoji prva tri mjesta na specijaliziranom ocjenjivanju 57 mješavina crvenih sorata, pa k tome još i sedmo, očigledno znaju s crnjacima. Moreno Degrassi i ekipa iz Bašanije pokraj Savudrije na ocjenjivanju Red Blend osvojili su zlatna priznanja za vina Terre Bianche Cuvée Rouge Riserva 2007., Terre Bianche Cuvée Rouge 2012. i Terre Bianche Cuvée Rouge 2009. te srebrno za Terre Bianche Cuvee Rouge Riserva 2013. S obzirom na to da je potonje najmlađe, a ova vina vole vrijeme, za koju će godinu možda i ono među zlatna.
Više priznanja osvajali su i Kutjevo, čiji je Rosé srebrni s ocjenjivanja Drink Pink, a pjenušac Maximo Brut brončani s The Flute Stars, te zagorska vinarija Kota. Pjenušci Kota 267 od chardonnaya te Kota 235 od chardonnaya i bijelog pinota su brončani. Brončani pjenušac bio je i Didin San obitelji Slamić iz Tisnog pa su priznanja s tri nacionalna specijalizirana ocjenjivanja putovala u sve hrvatske vinske regije. Može se reći da jako dobra vina stižu sa svih strana Lijepe Naše.
Pozlatilo se i crno vino iz srca Zagorja
S pravom se Dalmacija diči crnjacima, posebno onima od autohtonih sorata. Istra ima velika vina od terana, ali i cabernet sauvignona te merlota koji su, uz frankovku, i ponos Podunavlja i Slavonije. Bregoviti sjeverozapad daje ponajbolje crne pinote, a ima i jedan veliki bordoški miks: Karizma 2018. vinarije Petrač iz Hršak Brega pokraj Krapinskih Toplica bila je među četiri zlatna crnjaka s ocjenjivanja Red Blend u rujnu. Mješavina cabernet sauvignona i merlota u Vrutku je 94,98 kuna.