Monsinjor Tony Anatrella, kontroverzni svećenik iz Pariza koji se desetljećima predstavljao kao psihoterapeut koji je "liječio" homoseksualce, suočava se s optužbama da je muškarce prisiljavao na seksualne odnose. Skandal će crkvene krugove protresti sve do Vatikana, jer je Anatrella uvaženi savjetnik u Papinskom vijeću za obitelj, kao i u Papinskom vijeću za zdravstvene radnike.
Danas 52-godišnji Daniel Lamarca, navodi agencija RNS koja obrađuje vjerske teme, do sada je jedini od četvorice muškaraca koji pod punim imenom i prezimenom optužuje 75-godišnjeg Anatrellu da ga je seksualno iskoristio još kao 23-godišnjeg sjemeništarca 1987. "Ti nisi gay, ti samo misliš da si to", kazao je Lamarca da mu je tada rekao danas već stari svećenik.
Potom ga je stao uvjeravati da je jedini način da ga izliječi od "pseudohomoseksualnosti" taj da ima s njim seksualni odnos. Na kraju ga je nagovorio. "Poznajem detalje o njegovom tijelu koje može znati samo netko tko ga je vidio golog", tako Lamarca dokazuje svoje tvrdnje. Lamarca je još rekao da je 2001. sve to prijavio pariškom nadbiskupu kardinalu Jean-Marieju Lustigeru, ali se ništa nije dogodilo.
2006. čak je i javno progovorio o tome, ali to nikoga nije previše uzbuđivalo jer je bila riječ o seksualnom zlostavljanju odraslih. Jedan drugi bivši sjemeništarac anonimno je posljednjih tjedana progovorio u francuskim medijima da ga je monsinjor Anatrela od 1997. do 2011. tjerao na zajedničke seanse masturbiranja. A tu su i još dvojica sa sličnim optužbama.
Monsinjor Anatrela o ničemu od toga do sada se nije očitovao. Javnost ga je prvi put upoznala na velikoj sceni kad je 2005. papi Benediktu XVI. pomogao uvesti smjernice kojima se dodatno onemogućava homoseksualnim osobama da postanu svećenici. Godinama je skandalizirao liberalniju javnost tvrdnjama da je "homoseksualnost posljedica seksualne nezrelosti", kao i time što ju je "liječio".
Žestoko brani i nepovredivost celibata katoličkih svećenika kao obavezu, a najžešće osude javnosti pretrpio je početkom veljače ove godine kad je u dokumentu sa smjernicama novim biskupima ustvrdio da biskupi građanskim vlastima ne moraju obavezno prijaviti slučajeve seksualnog nasilja, ukoliko za njih saznaju, nego da to mogu i prepustiti žrtvama i njihovim obiteljima.
Vatikan je ubrzo reagirao, apsolutno se ograđujući od takvog tumačenja. Vatikan je priopćio da svećenici svako seksualno zlostavljanje moraju prijaviti, ali je papin glasnogovornik otac Federico Lombardi dodao i to da nije bila riječ o dokumentu kojeg se biskupi moraju pridržavati, kao i to da se monsinjor Anatrella tada pozivao na dokument iz 2011. Kongregacije za nauk vjere. Papa Franjo je, naime, na čelu Vatikana od 13. ožujka 2013., što bi se moglo tumačiti i kao ograda pape od monsinjora Anatrelle.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Covjek prganja gejeve jer su mu konkurenti!