Jedan Litvanac je 22. ožujka sletio u Barcelonu i sa svojom prtljagom ušao u metro liniju br. 9, ali bez karte. Svjedoci opisuju da se počeo čudno ponašati, a kada su mu prišli zaštitari i tražili kartu, pao je na pod, počeo se tresti, a na usta mu je izlazila pjena. Zaštitari to nisu mogli znati, ali dečko je bio "mula", prenosio je kokain u svom želucu i pokušao ga prošvercati u Španjolsku. Prenošenje ilegalnih droga preko granice je posao koji može biti profitabilan koliko i poguban, a posebno je postao popularan u Španjolskoj, odnosno od kada je počela ekonomska kriza..
Dečko iz Litve se srušio na pod jer je jedan od paketa s kokainom koje je prenosio u želucu puknuo. Zaštitari nisu mogli ništa napraviti - 15 grama kokaina mu je okončalo život. Kada su patolozi pregledali njegovo tijelo, u njemu su našli 34 kapsule kokaina.
Ovakvi slučajevi su prilično rijetki - nekoliko liječnika iz hitnih službi španjolskih bolnica reklo je za Vice da pacijente kojima je puknuo paket droge u želucu susreću jedan put godišnje. Ako sve ide po planu, "mule" vrećice s drogom izbacuju preko stolice. Vrećice su napravljene tako da mogu izdržati želučane kiseline.
Kada međutim stvari krenu po zlu, liječnicima je teško otkriti koju je supstancu "mula" unio u sebe jer su ili bez svijesti ili ne žele o tome govoriti. U tom slučaju je "kao da radite zatvorenih očiju", opisuje jedan liječnik. Nerijetko se "mule" više boje toga da budu uhvaćeni nego smrti.
Liječnik Fernando Caudevil specijalizirao se za fizičke utjecaje kanabisa, kokaina i sintetičkih droga.
"Ljudi koji u tijelu prenose drogu mogu nositi i do 200 paketića iz jednog puta, a u svakom paketu je između dva i 50 grama supstance. Paketi se često uvijaju u žućkaste tube od lateksa duge od 2.5 - 5 centimetara. Kada ih skeneri na aerodromima uhvate u pokušaju ovakvog prijenosa, oni obično ne pokazuju simptome uzimanja droge. U tom slučaju se prijestupnicima daju laksativi kako bi izbacili pakete. Vrećice vrlo rijetko pucaju - tek u 0.6 do 3 posto slučajeva", ističe Caudevil.
Ovakve je slučajeve komentirala i njegova kolegica iz hitne službe u Barceloni.
"Ako jedan od paketića pukne, osoba je u ozbiljnom problemu. Predoziranje kokainom može izazvati psihotične epizode i napad nervoze koje će liječnici u ambulanti pokušati tretirati ubrizgavanjem Dijazepama. Ako se droga već raširila u organizmu, jedna od uobičajenih posljedica je pojačani krvni pritisak prouzrokovan sužavanjem krvnih žila. To i srčani udar su najčešći uzroci smrti u tim slučajevima. Ako sumnjamo da se pacijent predozirao, radimo barijski rendgen. Barij također ima laksativni učinak. Ako zaključimo da je u pitanju ozbiljno predoziranje, istog trenutka kirurški uklanjamo drogu iz tijela."
Kada su paketi ubačeni analno, relativno se jednostavno uklanjaju - ako je u pitanju unošenje kroz vaginu, proces je znatno traumatičniji. U ovom slučaju, paketi se uklanjaju ručno i bez aparature kako ne bi došlo do pucanja ambalaže. U Argentini, problem je toliko čest da bolnica blizu aerodroma kod Buenos Airesa ima čak i poseban odjel za "mule".