Prva stvar koju ćete primijetiti nakon ulaska na katedru Medicine Sveučilišta Lisabon je usamljena "ukiseljena glava", koja se na polici nalazi nedaleko od biološkog uzroka ruke.
Žuta je, izgleda mirno, i pomalo sliči na krumpir. Razni liječnici i anatomski tehničari odijela je ni ne doživljavaju. Ona je zapravo samo tamo. Samo glava Diega Alvesa, navodno portugalskog prvog serijskog ubojice i posljednjeg čovjeka koji je obješen.
Diego Alves je rođen u Galiciji 1810, a u djetinjstvu je poslan u Lisabon kako bi radio kao posluga u dobrostojećim kućama. No, Alves je ubrzo otkrio kako će mu život kriminalca biti puno isplativiji. Svoju lokaciju je pronašao u dolini Alcântara, gdje je presretao farmere na njihovom povratku iz Lisabona kuću. Tada bi ih opljačkao i ubio, a to je ponovio čak 70 puta u tri godine. Do danas nije jasno zašto se zaustavio, budući da policija nije bila čimbenik jer su smrti kvalificirane kao "samoubojstva" - naprosto nisu istraživali mogućnost ubojice koji je ciljao siromašne farmere, piše Atlas Obscura.
Nakon odlaska iz doline osnovao je bandu koja je ciljana na privatne rezidencije, a nakon što je provalio u kuću jednog liječnika i ubio cijelu obitelj, policija ga je uhvatila.
No, zašto je njegova glava na izložbi? Čini se kako odgovor leži u samom tempiranju.
Alves je pogubljen 1841, u doba kad je frenologija kao znanost počela ulaziti u Portugal. Tu je disciplinu, danas smatranu kao pseudoznanost, razvio njemački liječnik Franz Joseph Gall. Frenologija je tvrdila kako oblik lubanje otkriva karakter, pa i sklonosti čovjeka. Stoga ne čudi kako se se portugalski frenolozi zagrijali za glavu kriminalca poput Alvesa.
On je sam postao slavan, posthumno, a njegova je glava zajedno s ostatkom tijela nadahnula strip, fiktivnu biografiju i roman, kao i nijemi film iz 1911. Os Crimes de Diogo Alves (Zločini Diega Alvesa).