U Sjedinjenim Državama uhićen je agent zbog navodnog nuđenja povjerljivih informacija stranoj obavještajnoj agenciji iz nezadovoljstva Trumpovom administracijom. Prema WDR-u, NDR-u i Süddeutsche Zeitungu, agencija je bila BND.
U e-poruci u kojoj je Nathan L. navodno ponudio svoju izdaju, brzo je prešao na stvar: Bio je časnik u Agenciji za obrambenu obavještajnu službu (DIA), američkoj vojnoj obavještajnoj agenciji. Imao je najvišu razinu sigurnosne provjere. "Nedavni postupci sadašnje administracije duboko me zabrinjavaju." On ne dijeli vrijednosti američke vlade, citiraju pravni dokumenti iz muškarčeve e-pošte. Namjerava se "zauzeti za vrijednosti za koje su se Sjedinjene Države nekoć zalagale". Stoga je ponudio davanje vrlo povjerljivih informacija.
Američko Ministarstvo pravosuđa objavilo je slučaj prije nekoliko dana. Prema izvješću, 28-godišnjak je uhićen dok je predavao osjetljive dokumente tajnom agentu FBI-a nakon što je navodno neko vrijeme bio u kontaktu s njim. L. ga je očito zamijenio za predstavnika strane "prijateljske vlade" s kojom je izvorno kontaktirao putem e-pošte. Međutim, američko Ministarstvo pravosuđa nije otkrilo kojoj je savezničkoj zemlji L. navodno ponudio svoje usluge.
Prema informacijama sigurnosnih izvora koje su pružili WDR, NDR i Süddeutsche Zeitung (SZ), stručnjak za kibernetičku sigurnost iz američke vojne obavještajne službe izvorno se u ožujku ponudio kao doušnik njemačkoj Saveznoj obavještajnoj službi (BND) putem svoje e-pošte. Navodno, njemačka obavještajna služba nije odgovorila, već je umjesto toga obavijestila svoje američke saveznike. Obično su njemačke obavještajne službe te koje imaju koristi od informacija iz SAD-a. Ovaj put je očito bilo obrnuto. BND je odbio to potvrditi: „Savezna obavještajna služba općenito ne komentira javno pitanja koja se tiču mogućih obavještajnih nalaza ili aktivnosti“, izjavio je glasnogovornik BND-a kao odgovor na upit. To „ne predstavlja izjavu o tome jesu li činjenice točne ili ne“. BND izvještava o relevantnim temama „posebno Saveznu vladu i relevantne, tajno sastanujuće odbore njemačkog Bundestaga“.L. ili njegov pravni zastupnik nisu bili odmah dostupni za komentar. Smatra se nevinim, piše Tagesschau.
Nezadovoljstvo u Trumpovoj administraciji
Taj je proces vjerojatno jedan od najspektakularnijih do sada u pogledu posljedica navodnog nezadovoljstva među zaposlenicima američkih ministarstava i agencija Trumpovom administracijom. Planovi za značajno smanjenje broja osoblja, na primjer, izazvali su kritike. Trumpova administracija također je najavila značajno smanjenje broja radnih mjesta u sigurnosnim agencijama, obavještajnim službama i FBI-u: Prvi zaposlenici otpušteni su ubrzo nakon što je Trump preuzeo dužnost krajem siječnja. Za njemačku vladu i BND, slučaj neuspjelog prebjega mogao je biti prilika za poboljšanje odnosa s Amerikancima, iako se do sada ništa službeno nije promijenilo u pogledu suradnje u sigurnosnom sektoru. Njemački sigurnosni krugovi kažu da su kontakti iz SAD-a od početka godine djelovali opreznije, te da je to otežalo suradnju. U proljeće je, na primjer, u tren oka raspuštena posebna jedinica za provođenje sankcija protiv Rusije, koja je također bila u redovitom kontaktu s njemačkim vlastima.
SAD najvažniji izvor u NATO-u
Međutim, glavna zabrinutost s njemačke strane navodno jest da bi protok obavještajnih informacija mogao postati rijedak. Trumpova administracija već je prijetila time tijekom Trumpovog prethodnog mandata. Nedavno je republikanski predsjednik Obavještajnog odbora američkog Senata Tom Cotton zatražio da se Njemačkoj više ne dostavljaju obavještajne informacije koje bi se mogle koristiti za praćenje AfD-a, stranke klasificirane kao krajnje desničarske..Ako bi dijeljenje zapravo bilo znatno manje, posljedice bi vjerojatno bile drastične: mnoga upozorenja o terorističkim napadima, na primjer, dolaze iz Sjedinjenih Država. Kako su nedavno izvijestili WDR i NDR , udio Sjedinjenih Država u obavještajnim, nadzornim i izviđačkim aktivnostima NATO-a u 2023. godini iznosio je 76 posto, dok je njemački udio bio samo jedan posto.

Dokumenti američkog Ministarstva pravosuđa opisuju kako je FBI potom tajno preuzeo ulogu njemačkih dužnosnika. Razmjena se potom odvijala putem šifrirane usluge razmjene poruka. L. je navodno izjavio da je zbog svog položaja u DIA-i, gdje je radio nekoliko godina, imao pristup nekoliko arhiva koji sadrže povjerljive informacije. Njegov stvarni zadatak u agenciji očito je bio, između ostalog, osigurati praćenje aktivnosti korisnika s pristupom internim sustavima - drugim riječima, odbiti prijetnje unutar agencije. Navodno postoje i video snimke koje su istražitelji tajno snimili o L. na njegovom radnom mjestu. Prema izvješću, on je više puta zapisivao bilješke ispred ekrana računala, presavijao ih, a zatim ih skrivao, ponekad u čarapama, ponekad u kutiji za ručak. Konačno, FBI je navodno identificirao takozvano "mrtvo mjesto" u parku u Arlingtonu blizu Washingtona. To je naziv za tajna skrovišta za primopredaju, poput malih rupa u zemlji na istaknutim lokacijama u krajoliku, ispod klupa u parku ili pored ulične rasvjete. Navodno je L. na kraju ostavio disk s devet dokumenata klasificiranih kao "tajne" ili "strogo povjerljive". Zatim se navodno vratio u automobil i odvezao kući.
Prema sudskim dokumentima, prerušeni agent FBI-a naknadno mu je zahvalio na materijalu koji mu je dostavio. "Drago mi je čuti da je ono što sam dostavio zadovoljavajuće", navodno je odgovorio L. Zatim je navodno spomenuo moguću nagradu. Kada ga je FBI pitao što ima na umu, L. je navodno odgovorio: državljanstvo vaše zemlje. Stoga je očito želio postati njemački državljanin.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
trump je poludio