Vojska odana sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu gotovo je osvojila nekad najveći sirijski grad Alep. Nakon godina krvavog urbanog ratovanja, nakon što je u nekoliko navrata bilo gotovo sigurno da je samo pitanje sata kada će sirijski pobunjenici potpuno kontrolirati Alep, uz rusku pomoć, Assadove snage gotovo su slomile pobunjenički otpor u gradu.
Iako su nekad pobunjenici kontrolirali dobar dio grada, koji je nekad imao više od 2 milijuna stanovnika, danas su ostali u okruženju u posljednjih nekoliko četvrti na zapadnoj obali rijeke Quwayq.
Na otprilike pet kvadratnih kilometara pod pobunjeničkom kontrolom nalaze se tisuće civila, ali i ostaci raznih pobunjeničkih frakcija. Među njima se nalaze i posljednji pobunjenici iz jedinice Nuruddin Zenki, koji su šokirali svjetske medije nakon što su odrubili glavu sirijskom dječaku. Njihov glasnogovornik, Bassem al-Hajj, rekao je da stalno čuju jezive pozive upomoć, ali im ne mogu pomoći. "Borci ratuju, ali se povlače pod pritiskom. Situacija je jako teška", rekao je al-Hajj za New York Times.
Masakr civila
Iz posljednjih ostataka Alepa pod kontrolom pobunjenika pristižu očajnički pozivi za pomoć, ali i brojna izvješća o masakrima. Prema nekim aktivistima s terena, gotovo 200 ljudi ubijeno je na licu mjesta u osvojenim dijelovima Alepa. Asaad Hanna, novinar povezan sa Slobodnom sirijskom vojskom, napisao je na Twitteru da su sirijske paravojne formacije spalile utočište u kojem je bilo između 60 i 70 civila koji su svi umrli.
Nurse in Alhayat hospital #Aleppo Denies News about executing the staff of hospital, and says regime had executed civilians who refuge there
— Asaad Hanna (@AsaadHannaa) December 12, 2016
Među pobunjeničkim medijima pojavile su se i priče da su snage odane sirijskom predsjedniku masakrirale osoblje jedne bolnice, ali nedugo nakon toga pojavile su se i drukčije informacije. Hanna je napisao da je kontaktirao jednu medicinsku sestru koja mu je navodno ispričala da su Assadove snage pobile civile koji su pobjegli u bolnicu, ali da su poštedjeli osoblje bolnice.
Smrt civila je uobičajena
Masakri u Alepu postali su uobičajena stvar davne 2013. godine. Početkom te godine pronađeno je stotinjak tijela muškaraca i dječaka na obalama rijeke Quwayq u blizini teritorija pod kontrolom Assadovih snaga. Većina tijela imala je tragove mučenja, a iz Human Rights Watcha razgovarali su s obiteljima ubijenih koji su ispričali da je većinom bila riječ o trgovcima koji su živjeli na teritoriju pod pobunjeničkom kontrolom, a imali su dućane s druge strane crte razgraničenja.
Jedan od rijetkih novinara na terenu u istočnom Alepu je Amerikanac Bilal Abdul Kareem. On je proveo intervju s čovjekom za kojeg tvrdi da je zapovjednik pobunjeničkih ostataka. Abu al-Abd zračio je začuđujućom pozitivnošću. "Situacija na terenu je dobra iako se suočavamo s agresivnim napadom režimskih snaga. Podršku im daju Rusi, ali i razne paravojne formacije iz Irana", rekao je Abu al-Abd u njihovom kratkom razgovoru.
Slavlje s druge strane
S druge strane grada, veliko slavlje među Sirijcima koji su zasigurno odahnuli zato što više ne moraju strahovati od svakodnevnih minobacačkih napada s druge strane Alepa.
🇸🇾The city that never bowed down to terrorism is alive again! The people of Aleppo celebrate their great victory after 4 years of suffering pic.twitter.com/tuKzWvIKya
— M Green (@MmaGreen) December 12, 2016
Tijekom posljednja dva tjedna oko 100.000 civila pobjeglo je iz istočnog Alepa, ali neki koji su ostali na ruševinama kažu da ne mogu otići. Najveći strah među preživjelima je da će nestati kao i brojni drugi. "Godinama nas ubijaju, zašto bi sada imali milosti", rekao je jedan od civila Ahmed al-Shaer za Washington Post.
Sudbina sirijske revolucije vjerojatno će biti odlučena u idućih nekoliko dana zato što je Alep bio najveće urbano uporište pobunjenika. Osim toga, pružio bi i veliko ohrabrenje Assadovim snagama nakon što su nedavno izgubili kontrolu nad Palmirom koju je opet okupirala Islamska država.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
na žalost toga je bilo i biti će...sa bilo koje strane ali za razliku od Isila koji je svoja nedjela priznavao i pokazivao javno ovi to prikrivaju i lažu....!