360°
101 prikaza

Baltičko more, visoka napetost: NATO-ova mega-vježba, ali vježbaju i Rusi

++DEU++Nato Manöver Baltops++
1/3
Profimedia
U tijeku je Baltops 2025, najveća NATO vježba u Baltičkom moru, koja izaziva napetosti s Rusijom. Kremlj vježbe vidi kao provokaciju, dok regija strahuje od eskalacije sukoba i destabilizacije

Baltičko more ponovno je predmet sporova. Ovih dana u tijeku je Baltops 2025 , najveća NATO -ova pomorska vježba u regiji. Preko 50 brodova, podmornica i ratnih zrakoplova iz 17 savezničkih zemalja plovi vodama između Njemačke, Poljske i baltičkih država kako bi testirali svoju sposobnost obrane morskih ruta i strateške infrastrukture. Ali Moskva to ne prihvaća: za Kremlj, ovi manevri nisu obrambeni, već "provokacija" koja priprema teren za mogući sukob. "Oni se uvježbavaju za borbu protiv nas", rekao je Aleksandar Gruško, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova. Vojni odgovor nije dugo čekao: ruska Baltička flota pokrenula je paralelnu vježbu s 20 brodova, podmornica i preko 3000 ljudi. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je: "Branit ćemo svoje brodove svim potrebnim sredstvima", prenosi rimski Il Messagero. 
Nije slučajno da je Baltops ove godine relevantniji nego inače. Rat u Ukrajini ponovno je usmjerio pozornost na istočni bok NATO-a. Baltička regija, već obilježena napetostima, postala je teren diplomatskih sukoba i sabotaža. Samo u posljednjih nekoliko mjeseci oštećeni su podmorski kabeli između Finske, Estonije i Švedske: epizode koje Savez pripisuje mogućim "hibridnim" akcijama Moskve.
Varšava i Vilnius glasno pozivaju na trajno jačanje prisutnosti NATO-a u tom području, dok baltičke zemlje strahuju da Rusija želi destabilizirati regiju sve većim pritiskom. U međuvremenu, svaka epizoda riskira da se pretvori u iskru. Kao što se dogodilo prije nekoliko dana, kada su ruski mlažnjaci preletjeli zračni prostor NATO-a kao odgovor na privremenu zapljenu ruskog tankera s naftom u estonskim vodama. Opasnost je da će Baltik postati poprište trajne krize, gdje vojni manevri, provokacije i "incidenti" mogu izmaknuti kontroli. Krhka ravnoteža koja se danas igra i na rubu diplomacije: na sljedećem summitu u Haagu pokušat će utvrditi - je li još uvijek moguće smiriti napetosti ili će Sjeverno more ostati talac novog polja obračuna između Moskve i Zapada.
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.