Vlada Nizozemske upozorila je sve svoje građane koji putuju u Tursku na posebne opasnosti koje im prijete u toj zemlji. Svojim građanima koji se kao turisti nađu u Turskoj Nizozemska je savjetovala da izbjegavaju veća okupljanja. U najnovijem nastavku sukoba turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i zemalja EU-a danski premijer Lars Lokke Rasmussen obavijestio je turskog premijera Binalija Yıldırıma da nije baš najbolje vrijeme za posjet Danskoj.
Drugim riječima, otkazao je već dogovoreni posjet Yıldırıma službenom Kopenhagenu. U samo 48 sati Erdogan je tako uspio zaratiti s praktično cijelom Europskom unijom zato što je tvrdo i agresivno pokušao natjerati europske vlade da mu dopuste proširiti kampanju uoči referenduma u Turskoj i na turske emigrante u EU. Riječ je o referendumu kojim će, ako bude izglasan, njegove predsjedničke ovlasti definitivno prerasti u nešto što EU uopće ne poznaje kao demokratsku praksu.
Kako bi provodili kampanju po EU da mu se prošire ovlasti, ministri i premijer turske vlade, redom iz Erdoganove stranke AKP, prije samo nekoliko dana po prvi su put naišli na odbijenicu u pojedinim gradovima u Njemačkoj. Već tada Erdogan je počeo pljuvati po Berlinu optužujući Njemačku za "nacističku praksu". Bilo je to usred pokušaja vlade Njemačke da iz zatvora u Turskoj izvuče dopisnika njemačkog lista "Die Welt" Deniza Yücela.
Njega je turska policija nedavno strpala u istražni zatvor, kao i mnoge tisuće disidenata u pravilu lijevih političkih stajališta i zastupnika borbe za ljudska prava iz redova sudaca, novinara, profesora, vojske, policije, učitelja i raznih drugih. Yücel je inače i njemački i turski državljanin, a po tom su ključu narednih dana po turskih aerodroma odmah nakon slijetanja uhićivani i pojedini Austrijanci i drugi.
U samo tjedan dana Erdoganov mitingaški desant zbog kampanje za refrendum na EU prvo nije uspio, da bi se potom prometnuo u direktan rat u kojem Erdogan koristi apsolutno nediplomatsku retoriku. U Nizozemskoj vlasti nisu dopustile njegovog ministrici obitelji Fatmi Betül Sayan Kaya posjetiti konzulat u Rotterdamu, da bi je, nakon objašnjavanja o susretima s turskim emigrantima u toj zemlji, ali samo onima koji su pristalice Erdogana, nizozemska policija ispratila do granice. Erdogan je poludio.
Optužio je Nizozemce kao potomke nacista, njegov ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu tu je zemlju nazvao "glavnim gradom fašizma" u Europi, Erdogan je čak otvoreno zaprijetio da će "Nizozemska platiti" i "neka samo sljedeći put pokušaju sletjeti sa svojim avionom u Tursku". Usto, šačica Erdoganovih pristaša teško se sukobila s nizozemskom policijom pred konzulatom u Rotterdamu, što je odmah išao iskoristiti najnotorniji europski ksenofob Geert Wilders, pozivajući opet na progon muslimana, iako je većina Turaka u njegovoj zemlji protiv Erdogana.
Posljednje vijesti kazuju i to da su u međuvremenu vlasti na nacionalnim i lokalnim razinama otkazale skupove podrške Erdoganu u četiri grada po Austriji i Švicarskoj. Koliko su Erdogan i cijela njegova politička svita postali nepoželjni u EU njemački su novinari iščitali i iz toga što je samo 38 ljudi otišli na premijeru pogledati u kinu Alhambra u Berlinu njegov biografski film, prije samo nekoliko dana premijerno predstavljen u Istanbulu s popularnom zvijezdom sapunice u Erdoganovoj ulozi.
Također je riječ o dijelu njegove kampanje uoči referenduma 16. travnja kojim Erdogan svim silama nastoji produžiti svoje predsjednikovanje sve do 2029. godine, i to uz više manje apsolutne ovlasti. Upitno je koliko je Erdoganu totalni sukob sa svijetom uopće pametan. Zbog rata u Siriji, u koji je sada poslao i vlastitu vojsku, a u kojem je ranije podržavao islamiste, navodno neko vrijeme i sam ISIL, u Turskoj se turizam ovog ljeta potpuno raspao.
Razlog su, dakako, i pokušaj puča za koji je Erdogan optužio SAD i tamošnjeg islamističkog turskog disidenta Fetullaha Gülena, potom otvoreni rat turske vojske protiv Kurda na istoku zemlje sa stotinama pobijenih civila, progon političkih neistomišljenika, teroristički napadi ISIL-a. Erdogan je bio u otvorenom sukobu i s Moskvom nakon što je srušio ruski vojni lovac na samoj granici sa Sirijom.
Odnosi su se u međuvremenu popravili kako je Erdogan rekao da je to bilo pogrešno i izrazio žaljenje. No, posljedica je to da danas i Rusija i SAD podržavaju Kurde u Siriji i njihove zahtjeve za autonomijom, što je Erdoganova najgora noćna mora i čini se da ne može učiniti više apsolutno ništa.
Koliko je Turska ekonomski u problemima, pokazuje i to što su Erdoganovi ministri prije samo nekoliko dana, kratko uoči pljuvanja diljem Europe, u Berlinu molili njemačku vladu da nagovori svoje građane, pa i druge Europljane, na to da svoj odmor sljedećeg ljeta provedu u Turskoj kojoj se BDP srozao na rast od manje od tri posto i pada, što tamošnja ekonomija ne može trpjeti jer je prilagođena puno većem rastu. Uz aktualni sukob sa skoro svima po EU, Turska će ove godine na ljeto po svoj prilici doživjeti još gori ekonomski udarac.