Top News
9207 prikaza

Dida Dane i njegovi milijuni: Škugor&co 'pretvorili' plin u keš, kuće, aute i kriptovalute

1/4
Canva
Izvlačenje novca iz INA-e osmislio je direktor te tvrtke Damir Škugor koji je organizirao zločinačko udruženje u kojem mu je bio i tata. USKOK im je blokirao 103 milijuna eura u novcu, četiri milijuna u nekretninama, a 300.000 eura u vozilima.

Dvije godine od pokretanje istrage u mega aferi plin USKOK je optužio Damira Škugora, Gorana Husića, Josipa Šurjaka, Mariju Ratkić, Daneta Škugora, Stjepana Leku, Vladu Mandića te tvrtku OMS upravljanje.

Tereti ih za zločinačko udruženje, zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja, pomaganje u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja te pranja novca.

Dvije godine istražiteljima je trebalo jer se radilo o složenoj istrazi tijekom koje su ispitani brojni svjedoci, proveden je niz vještačenja (telekomunikacijsko vještačenje, dva knjigovodstveno-financijska vještačenja u okviru kojih je pregledano oko 250 računa, tri informatička vještačenja te vještačenje iz područja energetike - tržišta plina).

"Nadalje su izvršene pretrage i analiza 39 raznih tehničkih uređaja koji su od okrivljenika oduzeti prilikom pretraga njihovih domova i drugih prostorija (prijenosna računala, mobiteli, serveri, uređaji za pohranu podataka) s kojih je presnimljeno oko 3.500 GB podataka. Također su putem međunarodne pravne pomoći ispitani svjedoci, pribavljeni bankovni podaci i provedene privremene mjere osiguranja oduzimanja imovinske koristi", navodi USKOK. 

Mozak operacije

Damira Škugora terete da je, u razdoblju od kolovoza 2020. do 28. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije INA - Industrija nafte d.d. (dalje: INA) te zamjenik predsjednika NO Plinare istočne Slavonije d. o. o. (dalje: PIS), s ciljem da koristeći rast cijena prirodnog plina na tržištu, sebi i drugima pribavi značajnu nepripadnu imovinsku korist na štetu INA-e, povezao u zajedničko djelovanje Husića i Šurjak. kao osnivače OMS upravljanja, Vladu Mandića, rukovoditelja Prodaje plina i energije u INA-i te Mariju Ratkić direktoricu PIS-a i svojeg oca Daneta, kako bi se plin kojim raspolaže INA usmjerio prema tvrtki OMS upravljanje, u kojem je prvookrivljeni imao prikriveni vlasnički udio, radi ostvarenja i podjele zarade od daljnje prodaje tog plina po tržišnim cijenama.

U realizaciji pomno razrađenog plana iskoristio je ovlasti koje je kao direktor u INA-i imao u procesima nabave i prodaje plina, pa je tako osigurao da jedno inozemno društvo (poslovni partner INA-e) kupuje plin od OMS upravljanja. Potom je povezao Husića, diretkora te tvrtke, s tim inozemnim društvom kao budućim kupcem plina, kao i s direktoricom PIS-a Marijom Ratkić (prodavateljem plina koji je nabavljan isključivo od INA-e). Osim toga Škugor je od kolovoza 2022. godine Husića povezao i s Vladom Mandićem, direktorom još jednog trgovačkog društva radi daljnjeg usmjeravanja plina INA-e prema OMS upravljanju.

Nadalje je od srpnja 2021. godine, kada je došlo do porasta cijene plina na tržištu koji je garantirao zaradu u razlici planirane fiksne cijene i aktualne tržišne cijene plina, dogovorio s Lekom, Husićem i Ratkić, da sačine i u sustav INA-e i PIS-a uvedu antidatirane upite za davanje ponuda kao i antidatirane komercijalne uvjete - ponude za kupnju plina te prihvate takvih ponuda.

 | Author: Slavko Midžor/PIXSELL Slavko Midžor/PIXSELL

Na taj su način neistinito prikazali da je dogovor PIS-a i OMS upravljanja društva kao kupaca plina od INA-e postignut u lipnju i prosincu 2020. godine, kada su cijene plina na tržištu bile znatno niže, iako je bio postignut neposredno prije isporuka plina koje su slijedom tog dogovora i zaključenih ugovora o prodaji plina uslijedile tijekom 2021. i 2022. godine kada su dogovorene dnevne količine plina alocirane na PIS radi daljnje prodaje tog plina OMS upravljanju. Ujedno je Damir Škugor od prosinca 2021. godine dio dogovorene količine plina iz INA-e prodavao OMS upravljanju neposredno.

Slijedom navedenog je plin iz portfelja INA-e do 28. kolovoza 2022., neposredno i preko PIS-a, prodavan OMS upravljanju po fiksnoj cijeni do 19,80 eura/MWh i u ukupnoj količini od 1.556.783,184 MWh (NCV), dok je tvrtka taj plin na iste dane i u istoj količini prodavala inozemnom društvu po tržišnim cijenama koje su se kretale u rasponu do 346,36 eura/MWh te tako ostvarilo prihode od ukupno 187.616.295,18 eura, odnosno nakon plaćanja troška nabave istog plina od ukupno 29.435.796,13 eura prema PIS-u i INA-i, ostvarilo zaradu od 158.180.499,05 eura.

Podjela novca

Taj se novac, sukladno dogovoru Škugora i Husića, trebao rasporediti na račune pod njihovom kontrolom u određenim omjerima (80,5% za Škugora, a 19,5% za Jusića), a kako ne bi bilo vidljivo da se enormna korist od prodaje plina INA-e slijeva na račune Škugor je kao direktor u INA-i bio zadužen za prodaju plina, pa je s Husićem, Šurjakom i svojim ocem  dogovorio način na koji će se isplaćivati njegov dio nepripadne imovinske koristi.

Tako je s Šurjakom dogovorio da, za određenu nagradu, preuzme dio osnivačkih udjela u OMS upravljanju i na svoj račun prima novac s računa tog društva, dok je s tatom dogovorio da mu na raspolaganje stavi svoje bankovne račune kao račune na koje će biti doznačena imovinska korist za njih dvojicu te da će ujedno Dane Škugor preuzeti ovlasti punomoćnika po računu Josipa Šurjaka, kako bi osigurali da se dogovoreni udio mjesečno prenosi u korist računa Dane Škugora po kojem je opunomoćen njegov sin.  

Slijedom toga je zarada od prodaje plina INA-e koja je kumulirana isključivo zbog pogodovane fiksne cijene plina po kojoj je Damir Škugor uz pomoć Stjepana Leke i Marije Ratkić prodavao plin društvu OMS upravljanje, s računa tog društva završno prenesena na račune okrivljenika i s njima povezanih osoba kao njihova protupravna imovinska korist.

 | Author: Slavko Midžor/PIXSELL Slavko Midžor/PIXSELL

Na račun Husića preneseno je ukupno 12.138.745,19 eura, na račune s njim povezanog društva ukupno 1.468.494,26 eura i 207.414,00 USD, na račun Šurjaka 980.000,00 eura kao njegova nepripadna korist te 8.166.022,68 eura kao nepripadna korist sina i oca Škugora, na račune Daneta Škugora 63.991.168,56 eura kao njegova i nepripadna korist od njegova sina, dok iznos od 51.697.511,88 eura predstavlja protupravnu imovinsku korist OMS upravljanja koje se, na temelju Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, tereti za kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja.

Budući da je Damir Škugor, od 1. ožujka 2022. do 28. kolovoza 2022., isti plin koji je preko OMS upravljanja prodao inozemnom društvu, na iste dane trgovanja, u ime INA-e natrag kupovao u plinski portfelj INA-e po tržišnim cijenama uvećanim za transportne troškove, INA je povratnom kupnjom vlastitog plina dodatno oštećena za 1.506.127,54 eura.

Sveukupno je opisanim postupanjem okrivljenika INA oštećena za 159.846.327,18 eura.

Optužnicom se Husiću i Danetu Škugoru stavlja na teret i počinjenje kaznenog djela pranja novca zbog radnji koje su, znajući za nezakonito porijeklo novca pribavljenog prethodno na opisani način, poduzeli u cilju da zametnu njegov trag odnosno neistinito prikažu kako se radi o sredstvima iz zakonitog izvora.

Tako je Husić., od 22. srpnja 2021. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu i Biogradu, 8.041.460,13 eura koja su prethodno kumulirana na računima OMS upravljanja pretvorio u druge oblike imovine. Kod različitih financijskih institucija otvarao je velik broj bankovnih računa na svoje ime, kao i bankovne račune društva u kojem je bio jedini osnivač i direktor. Potom je nalagao višestruke prijenose novca s računa svog društva na i između više bankovnih računa, a zatim ga je ulagao u kupnju i opremanje nekretnina, kupnju vozila, fondove i kriptovalute, kao i za obavljanje zakonite gospodarske djelatnosti spomenutog društva radi ostvarenja dobiti od takvih ulaganja.

Kupio kuću u Šibeniku

Dane Škugor je, od 9. rujna 2021. do 21. listopada 2021., u Zagrebu i Šibeniku, nakon što je 9.599.195,09 kuna  doznačeno na njegove račune, 5.500.055,93 kuna s računa u jednoj banci preneseno na račun u drugoj banci.

 | Author: Slavko Midžor/PIXSELL Slavko Midžor/PIXSELL

Potom je za 9.624.332,89 kuna kupio 1.286.675,52 eura nakon čega je naložio prijenos tog iznosa na devizni račun otvoren na njegovo ime u trećoj banci. Iznos od 133.314,85 eura koji je pribavljen na prethodno opisani nezakoniti način, uložio u stjecanje kuće u Šibeniku, na svoje ime i ime svoje supruge kao suvlasnika, radi ostvarenja daljnje zarade njezinim iznajmljivanjem.

Kako bi se od okrivljenika u sudskom postupku mogla oduzeti sva imovina koju su protupravno stekli, kao i nerazmjer u njihovoj imovini, USKOK je detektirao imovinu okrivljenika u Hrvatskoj i inozemstvu koja potječe od počinjenja kaznenih djela kao i sve daljnje oblike imovine nastale iz novčanih sredstva pribavljenih kaznenim djelima te je promptno predložio određivanje mjera osiguranja njezinog oduzimanja na temelju kojih je u ovom predmetu blokirano ukupno oko 109.300.000 eura od čega 103.000.000 eura u novcu, 2.000.000 eura u udjelima u fondovima i kriptovalutama, 4.000.000 eura u nekretninama i 300.000 eura u vozilima.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • IvanB 21:13 21.Kolovoz 2024.

    Ovima će se dokazivati i izuzimati dokazi i što će biti? Ništa, A onoj jadnoj ženi zbog nekoliko grobnih aranžmana odmah kazna.