Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, nepravosnažno presuđen pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH) zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, te osumnjičen zanapad na ustavni poredak, napustio je teritoriju države i otputovao u Srbiju, a potom u Izrael. Njegov odlazak otvorio je niz pravnih i političkih pitanja, uključujući potencijalno raspisivanje međunarodne potjernice, piše Deutsche Welle.
Dodik se u ponedjeljak (24.3.) pojavio u Batajnici (Srbija) na obilježavanju godišnjice NATO bombardiranja, nakon čega je otputovao u Izrael, gdje sudjeluje nakonferenciji o borbi protiv antisemitizma.
Prema dostupnim informacijama, Granična policija (GP) BiH nije ga zaustavila prilikom izlaska iz zemlje, iako je za njim raspisana centralna potjernica, što ukazuje na ozbiljne propuste u radu nadležnih organa. Potjernica za Dodikom, predsjednikom Narodne Skupštine RS-a Nenadom Stevandićem i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem raspisana je nakon što se nisu odazvali na poziv Tužilaštva BiH na saslušanje kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH.
"Jasne procedure za interpolovu potjernicu"
Prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, ako osoba za kojom je raspisana centralna potjernica napusti zemlju, pravosudni organi mogu zatražiti raspisivanje međunarodne (Interpolove) potjernice. Međunarodnu potjernicu raspisuje Sud BiH na prijedlog Tužilaštva, a zatim se ona dostavlja Interpolu, koji odlučuje o njenoj daljoj distribuciji. Procedura može trajati od jednog do tri dana, ali se postavlja pitanje da li će pravosudne institucije pravovremeno reagirati kako bi spriječile Dodikov eventualni povratak bez uhićenja.
Kada je sam Interpol u pitanju, procedura je veoma jednostavna, kaže za DW pravni stručnjak i ambasador BiH u Saveznoj Republici Njemačkoj Damir Arnaut. „Kada Generalno tajništvo Interpola zaprimi zahtjev za raspisivanje međunarodne, tzv. crvene, potjernice od strane Nacionalnog centralnog ureda (NCB) u Sarajevu, oni provjere da li je zahtjev usuglašen sa Statutom i Pravilima Interpola. Ako utvrde da jeste, raspisuju potjernicu", kaže Arnaut.
Kasne li nadležne institucije u BiH?
On napominje da zahtjevi iz BiH „gotovo bez izuzetka" zadovolje te uslove. „No, kako i sam Interpol navodi, 'trajanje postupka umnogome zavisi od države tražiteljice'. Ja ne znam da li su već pokrenute te procedure unutar BiH, konkretno Tužilaštva BiH i NCB Sarajevo, ali uzimajući u obzir navode da su u javnosti cirkulirale najave o Dodikovom putovanju, da je prije toga Stevandić dva puta prešao granicu BiH, bilo bi zaista začuđujuće ako već nisu imali pripremljenu dokumentaciju za slanje prema Interpolu", kaže Arnaut.
I odvjetnica Vasvija Vidović ističe da je međunarodna potjernica trebala biti raspisana čim su pravosudni organi saznali za Dodikove planove napuštanja BiH. „Međunarodna potjernica se dostavlja Interpolu i ona ostaje aktivna čak i po povratku tražene osobe u zemlju“, pojašnjava Vidović.
Istraga o Dodikovom prelasku granice
GP BiH je, u međuvremenu, pokrenula je internu istragu o tome kako je Dodik prešao granicu BiH-Srbija. Slučaj se istražuje po nalogu direktora GP Mirka Kuprešakovića, o čemu su obaviješteni Tužiteljstvo BiH i nadležne agencije. Medijski izvještaji ukazuju na to da policijski službenici nisu vršili kontrolu vozila kojima je Dodik prešao u Srbiju, što je izazvalo sumnju u sistemsku opstrukciju provođenja zakona. Prema nezvaničnim informacijama koje prenose mediji u BiH, pet neoznačenih vozila s rotacijom bez zaustavljanja je prošlo kroz Granični prijelaz Rača, koristeći VIP traku. Granična rampa navodno je bila podignuta, a policajci nisu imali informacije o prolasku kolone. Vjeruje se da je među putnicima bio predsjednik RS-a Milorad Dodik. Srbija, kako prenose mediji, tvrdi da nema podatke o koloni, što dodatno pojačava sumnje u moguće zaobilaženje pravila.
Podijeljene reakcije
Političke reakcije na Dodikov odlazak su podijeljene. Predsjedavajuća Predsjedništva BiH, članica Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Željka Cvijanović reakcije političara i navode medija iz Federacije BiH naziva „histerijom političkog Sarajeva". U pojednim federalnim medijima Dodika nazivaju „bjeguncem". S druge strane, iz Stranke demokratske akcije ističu da Dodikov i Stevandićev prelazak granice „uprkos nalozima za uhićenje" ukazuje na ozbiljne propuste. Pozivaju GP i Tužilaštvo BiH da sankcioniraju odgovorne i uklone „Dodikove pomagače" iz sistema, zamjenjujući ih profesionalcima koji će striktno poštivati zakon. Pravni eksperti upozoravaju da bi eventualni neuspjeh u provođenju potjernice mogao dodatno narušiti kredibilitet pravosudnih institucija BiH i ohrabriti slične slučajeve izbjegavanja pravde. Ostaje da se vidi hoće li Sud BiH uputiti zahtjev za međunarodnu potjernicu i kako će na to odgovoriti Interpol. Također, otvoreno je pitanje kako će vlasti postupiti u slučaju Dodikovog povratka u zemlju i hoće li se nadležni organi odvažiti da ga privedu u skladu sa važećim pravnim procedurama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Meded