Galerija hrvatskih župana puna je osebujnih likova, čak i ako se uzme u obzir tek jedan, ovaj posljednji mandat, koji im je započeo poslije lokalnih izbora u proljeće 2017. godine. Jedan javno izjavljuje da je uhljebljivao te da mu je žao da nije i više, a drugi organizira pohode autobusima na Zagreb. Nekoliko je tu bivših ministara koji skupljaju ostatke nekad veće moći i vlasti.
Jedan broj njih izborom na ovu dužnost izbjegava odlazak u starosnu mirovinu, za koju bi inače imali uvjeta. No najzanimljiviji je slučaj Alojza Tomaševića, župana Požeško-slavonske županije, sad već prvostupanjskom presudom osuđenog za kaznena djela nasilja u obitelji i nanošenja tjelesne ozljede supruzi Mari Tomašević.
Prvostupanjskom presudom župan je proglašen krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od deset mjeseci, ali ne bezuvjetno, nego uvjetno, uz rok kušnje od dvije godine. Preostaje da ta presuda stekne kvalitetu pravomoćnosti, što u hrvatskim okolnostima, nažalost, nije moguće vremenski predvidjeti.
Još su mogući svakakvi obrati i odugovlačenja, što umanjuje mogućnost odlučne reakcije javnosti na činjenicu da je župan po svemu što je javnosti, pa i sudu prvog stupnja, poznato - obiteljski nasilnik.
Na ovaj je način, uzimajući u obzir relevantne odredbe zakona koji reguliraju lokalnu samoupravu, župan zapravo zaštićen te mu je omogućeno da ostane na funkciji do kraja mandata koji istječe u proljeće 2021., osim ako bi sam prije toga dao ostavku, za što nema nikakve naznake. Požeško-slavonska županija je druga najmanja županija po broju stanovnika (78.000) s procjenom da je broj stanovnika do 2017. pao na 69.500, što je zastrašujućih 11% u svega šest godina.
Prvi je problem stalnog jačanja izvršnih dužnosnika na lokalnoj razini, što je započelo još uvođenjem njihova neposrednog izbora od strane građana 2009. godine.
Ubrzo poslije toga, u doba vlade Zorana Milanovića, njihova je pozicija dodatno ojačana ovlašću imenovanja predstavnika općina, gradova i županija u upravljačka tijela javnih poduzeća i ustanova te nekim drugim, ponajprije financijskim ovlastima.
Konačni udarac lokalnoj demokraciji i sad već potpunom razvlašćivanju predstavničkih tijela čije članove također biraju građani na lokalnim izborima zadao je tzv. “lex šerif”, što je medijski naziv novele Zakona o lokalnoj samoupravi donesene krajem 2017. godine.
Treba se prisjetiti te bitke koju je započeo ministar uprave Lovro Kuščević, danas potpuno dezavuirani političar HDZ-a, koji je morao odstupiti s ministarske dužnosti, ne radi svega štetnog što je radio u sustavu javne uprave, a to bi se moglo elaborirati u puno opsežnijem tekstu nego što je ovaj, nego radi političkih zloupotreba kojima je doveo do povećanja osobne imovine.
S pomoću “lex šerifa” željela se osigurati “stabilnost vlasti” koju je premijer Andrej Plenković nametnuo kao temeljni postulat svoje vladavine, svjestan prekarnosti političke situacije u Saboru. Tamo mu je većina čitavo vrijeme ovisna o mogućnostima da određeni, nemali broj zastupnika drži vezanima uz sebe određenim privilegijama, popuštanjima i obećanjima o kojima se mnogo nagađa u javnosti.
Rečeno - učinjeno. “Lex šerif” je u kombinaciji sa Zakonom o lokalnim izborima osigurao nesmjenjivost župana, a time i efikasnu transformaciju vlasti, pa i veće količine javnog novca iz državnog proračuna preko župana do najnižih struktura vlasti, lokalnih ustanova, poduzeća i agencija, kroz model koji zovem sustavom transparentnog klijentelizma. Nakon 2009. ni jedan župan ili načelnik nije smijenjen na inicijativu građana.
Bila su tek dva pokušaja (u općinama Pribislavec 2011. i Pučišća 2012. ), oba neuspješna. Zašto neuspješna? Zato što se za opoziv zakonski zahtijeva postupak iniciranja i izglasavanja, a primjenjuju se zakonska pravila za lokalni referendum, koja su neusporedivo stroža nego za državni referendum, a i stroža nego za sam izbor župana i načelnika.
Skupiti 20% potpisa ukupnog broja birača u većim jedinicama nije lako, a pogotovo je to teško u županijama koje su prostorno veće jedinice s manje homogenim stanovništvom. Nakon toga provodi se postupak izglasavanja odluke o provedbi opoziva u županijskoj skupštini ili lokalnom vijeću, što je vremenski (i do četiri mjeseca) i po traženoj većini (većina svih članova) zahtjevna procedura.
Osiguravši na taj način “stabilnost” župana, u određenim se situacijama može primijeniti neki od razloga prestanka dužnosti ex lege (po sili zakona). Glavni realni razlog prestanka dužnosti po sili zakona u hrvatskim okolnostima je osuda na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju duljem od jednog mjeseca, danom pravomoćnosti sudske presude.
U slučaju župana Tomaševića bi osuda na mjesec i pol dana zatvora bez kušnje bila dovoljna za prestanak dužnosti po sili zakona, ali i za to bismo trebali pričekati potvrdu pravomoćnosti. Ovako osuda na prvo čitanje izgleda stroža, u pitanju je deset mjeseci zatvorske kazne, ali je zapravo prilagođena zakonskoj odredbi koja traži - bezuvjetnu osudu. Kako slučajno ili kako namjerno!
Hrvatski se političari nepogrešivo usmjeravaju prema foteljama, a kad jednom u njih zasjednu, imaš dojam da su za njih zalijepljeni nekim jakim i trajnim ljepilom koje bi izdržalo i svemirske letove, kamoli ne male turbulencije osude za obiteljsko nasilje.
Na ovaj se način otvara pitanje demokratskih standarda i osposobljenosti građana i lokalne, županijske javnosti da pokrene pritisak koji bi doveo do ostavke. Kao što nema građanskog odgoja, nema ni visokih demokratskih standarda. Sve međunarodne usporedbe i analize o tome svjedoče.
Na kraju, tu je i pitanje prevladavajuće patrijarhalne retrogradne kulture u kojoj je žene moguće i prihvatljivo tretirati kao drugotne, podređene, poslušne, rađanju i brizi za obitelj namijenjene, a ne ravnopravne i jednake, pametne i važne građanke koje imaju punu slobodu i neokrnjena ljudska prava kao i muškarci. Jadna je politika koja sve to podržava.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Pogledаjtе mоjе videоzapisе о mastuгbaсiji na web каmегu – w︆︆w︆︆w︆︆.︆︆f︆︆ck69︆︆.︆︆site
Kako možete govoriti o padu morala kod osoba i organizacija koje nisu uopće imale moral na startu.
bravo prof., žao mi je da niste ponovo istakli činjenicu o prevelikom broju opstina i gradova u hrv. u odnosu na br.stanovnika i usporedili to s engleskom ili nemackom...