Muslimanske države sa slabim ili nepostojećim autoritetima predstavljaju plodno tlo za jačanje pokreta poput ISIS-a i Al Qaede. Prije godinu dana Islamska država proglasila je kalifat na teritorijima pod njihovom kontrolom u Iraku i Siriji.
Evo koje države bi se mogle sljedeće naći na meti džihadista:
Afganistan
Islamska država proglasila je Afganistan svojom brzo rastućom članicom otkad se talibansko vodstvo razilazi po pitanjima mira i rata. Slaba vlada u Kabulu predstavlja odgovarajuće okruženje za operacije ISIS-a.
Irak
ISIS vlada trećinom države i dominira sunitskom zajednicom. Unatoč američkim zračnim napadima, osvojili su Ramadi, glavni grad provincije Anbar, sredinom svibnja.
Libija
Budući da je snaga u Libiji raspodijeljena između dvije suparničke vlade i stotina milicijskih skupina, ovo je savršeno okružje za ISIS, koji je preuzeo grad Sirte u središnjoj Libiji i Dernu na istoku zemlje. Također su počinili strašna ubojstva kršćana od Egipta do Etiopije.
Nigerija
Boko Haram je prisegnuo na vjernost ISIS-u, a iako ih pritišću nigerijska i vojska iz Čada, oni i dalje operiraju u Nigeriji, Čadu, Nigeru i sjevernom Kamerunu.
Somalija
Nedostatak bilo kakve centralne vlade od 1991. godine otvorilo je vrata al-Shababu, pokretu povezanom s Al Qaedom koji kontrolira velik dio zemlje. ISIS također šalje tamo svoje misionare, te traži veze u zemlji koja nudi savršene uvjete za džihadiste.
Sirija
ISIS kontrolira više od 50 posto zemlje, iako velik dio pada pod slabo naseljeni istok. Ima opasne suparnike u obliku Jabhat al-Nusre, službenog ogranka Al Qaede koji dominira sirijskom opozicijom na sjeverozapadu zemlje.
Jemen
ISIS je uspostavio poveznicu koja ovdje provodi sektaška ubojstva onih koje smatraju otpadnicima. ISIS je profitirao zbog kolapsa središnje države i saudijskih zračnih napada na Hute, ali mora se pripaziti Al Qaede, koja na arapskom poluotoku također ubrazno jača i raste, piše Independent.