Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučit će hoće li progon osumnjičenih u aferi u kojoj je uhićen sada već bivši ministar zdravstva Vili Beroš voditi USKOK ili EPPO. Prema do sada poznatim podacima Europski ured javnog tužitelja (EPPO) prvi je pokrenuo izvide no samo četvrtina predmeta odnosi se na malverzacijama s europskim novcem.
Tomislav Kamber iz EPPO-a kazao kako očekuju da im USKOK prepusti slučaj, jer im nedostaje "dobar dio priče", a kao i odvjetnici osumnjičenih zaključio je da je situacija u kojoj dvije institucije vode istrage bizarna. EPPO Beroša tereti za primanje mita, dok je Turudić na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra USKOK tereti za trgovanje utjecajem dok je mito primila 'druga osoba' što je znatno blaža optužba i za koju je propisana manja zatvorska kazna.
EPPO je, pak, izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave. Oporba tvrdi kako je uplitanje USKOK-a u slučaj motivirano pokušajem sprječavanja daljnje istrage, minimiziranjem nastale štete i "spašavanjem" Beroša. Podsjetili su i na slučaj s Gabrijelom Žalac. Podsjećamo, u aferi "softver" USKOK je godinu dana provodio izvide o kaznenoj odgovornosti bivše ministrice Gabrijele Žalac kod nabave softvera koji preplatilo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova. Zaključio je da nema kaznenog djela. No EPPO je preuzeo slučaj i Gabrijela Žalac je završila iza rešetaka.
Prvo pitanje oko sukoba nadležnosti dogodilo se nakon otkrivanja korupcije na Geodetskom fakultetu i u Ministarstvu kulture. Vladajući su tvrdili da je sporni novac nestao iz državnog proračuna, a ne iz fondova EU i da je za progon osumnjičenih nadležan USKOK. No na tom slučaju radi EPPO. On je osnovan 2021. godine. Sjedište mu je u Luksemburgu i nadležan je za kaznena djela na štetu financijskih interesa EU. Među 22 članice EU koje sudjeluju u radu Ureda je i Hrvatska. Ured europskog javnog tužitelja bavit će se kaznenim djelima na štetu financijskih interesa EU – to su subvencijske prijevare, pranje novca, različite zlouporabe, prekogranične kružne prijevare sa štetom većom od 10 milijuna eura itd.
Europska tužiteljica iz Hrvatske u Uredu europskog javnog tužitelja je Tamara Laptoš, bivša ravnateljica Uskoka i nekadašnja zamjenica glavnog državnog odvjetnika. Ona je jedna od 22 europskih javnih tužitelja koje je na natječaju izabrao Europski parlament i Vijeće. Izabrana je na mandat od šest godina koji se može i produljiti.Tamara Laptoš primila je, podsjećamo, 2011. nagradu Međunarodnog udruženja tužitelja za tužitelja godine.
U EPPO-u imaju duplo veće plaće nego u USKOK-u
- Mislim da upravo uredba o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja europskim delegiranim tužiteljima koji će raditi na konkretnim predmetima daje određene alate, tako da će istrage koje će provoditi i postupci koji će se provoditi za ova kaznena djela biti puno efikasniji i brži - kazala je Laptoš nakon što je EPPO krenuo s radom. Pokazalo se da je bila u pravu. Delegirani europski tužitelji imaju dvojaki status jer pripadaju nacionalnom tužiteljstvu, ali su i neovisni o njemu kad vode istragu i sudski spor na europskim predmetima koji se sude pred nacionalnim sudovima. Nacionalna razina sastoji se od delegiranih europskih tužitelja koji imaju ured u Zagrebu.
- Europski delegirani tužitelji dobivaju neto plaću iz EU, dok troškove mirovinskog i zdravstvenog osiguranja u Republici Hrvatskoj osiguranja pokrivaju sami, uz refundaciju tih troškova od strane Republike Hrvatske - kažu u Ministarstvu pravosuđa i uprave. A te plaće su dvostruko veće od njihovih kolega iz USKOK-a iz kojeg su i prešli u EPPO. Iznose oko 6000 eura dok su u USKOK-u oko 3000.
Za sada ih je šestero - Sani Ljubičić, Tomislav Kamber, Saša Manojlović, Krešimir Bačić, Vjekoslav Tolnaj i Marta Šamota Galjer. Djeluju potpuno neovisno o nacionalnim tijelima.
Kao zamjenica glavnog državnog odvjetnika radila je na predmetima o zaštiti zakonitosti i žalbenim postupcima koji nisu bili vidljivi javnosti. Ljubičić je i podigla optužnicu EPP-.a protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac. Tomislav Kamber (dolje desno, lijevo je Krešimir Bačić) bio je zadužen za istragu u slučaju Janaf.
- Sukladno Sporazumu zaključenom između Glavne europske tužiteljice i glavne državne odvjetnice Republike Hrvatske, delegirani europski tužitelji će određeno vrijeme nastaviti raditi na određenim predmetima kao nacionalni tužitelji - rekli su nam tužitelji kada su počeli s radom.
EPPO se potom "pojačao" sa Sašom Manojlovićem i Krešimirom Bačićem. I oni su u EPPO došli iz USKOK-a, gdje su bili zamjenici ravnateljice USKOK-a. Obojica su u dosadašnjoj karijeri radila na velikim predmetima pa je tako Manojlović zastupao USKOK-ovu optužnicu protiv Božidara Kalmete, bivšeg HDZ-ova ministra i ostalih optuženih u aferi HAC – Remorker, dok je Bačić radio na predmetima koji su se bavili malverzacijama u zagrebačkoj gradskoj upravi te prevarama s osiguranjima.
Marta Šamota Galjer najpoznatija je javnosti po optužnici protiv Milana Bandića. Sa Svenom Miškovićem zastupala optužbu protiv Bandića i ostalih i u predmetu Agram.