Samo koji dan nakon što se News-bar zafrkavao u točno tom stilu povodom kontroverznog referenduma u Kataloniji, u Mostaru je zabilježen incident koji jedan separatizam povezuje s drugim. "Bona sort, estem a continuació!", stajalo je na plakatu s hrvatskom i katalonskom nacionalnom zastavom koji je NN okačio na ogradu pored katedrale u Mostaru. Klix.ba je objavio da je dotično mjesto u naselju Balinovac u Ulici biskupa Čule uobičajeno za "slanje poruka", očito političkih i ovaj put očito otvoreno separatističke.
U naselju Balinovac #mostar #katalonija #hercegbosna https://t.co/EYxkFhtkL5
— Klix.ba (@klixba) October 6, 2017
Natpis na katalonskom u prijevodu znači: "Sretno, mi smo sljedeći!" "Poruku koja Mostar vraća u teške godine prošlosti i sugerira pogoršanje i onako teških odnosa, Mostarci su dočekali podijeljenih osjećanja, a mnogi su je i ignorirali", napisao je Klix.ba. Portal je citirao glasnogovornika kantonalnog MUP-a Ljudevita Marića koji je to što policija nije reagirala na otvoreni secesionistički izgred, objasnio time što nitko od građana nije ništa prijavio.
"Ako neko od građana prijavi taj čin, policija će otići na mjesto događaja i postupiti kako zakon nalaže", kazao je. Ipak, kratko nakon razgovora s novinarima, policija je plakat uklonila. Na katalonskom referendumu glasalo je 2,6 od 5,3 milijuna glasača. Uz u Španjolskoj neviđeno nasilje Nacionalne garde još od doba diktatora Francisca Franca, organi reda poslani iz Madrida oteli su neke glasačke kutije, tako da je referendum ispao neregularan, osim što ga je ustavni sud unaprijed proglasio ilegalnim.
Ipak, nakon svega je od prebrojanih listića, 90 posto glasova bilo za neovisnost. Uoči referenduma, samo 40 posto Katalonaca bilo je za neovisnost, dok su ostali bili za širu autonomiju, ali i masovno za pravo na referendum čak i onima koji su za samostalnost. Stoga je još teže razumjeti represivan odgovor španjolskog premijera Marianoa Rajoya. Situacija u Kataloniji je jako zaoštrila.
Iako se čini da poklonika neovisnosti još uvijek nema više od polovice, zbog europejstva Katalonaca, ali i ekonomske i kulturne računice, predsjednik Katalonije Carles Puigdemont najavio je za ponedjeljak glasanje u katalonskom regionalnom parlamentu o samostalnosti. Ustavni sud Španjolske za to je rekao da je također nezakonit, protuustavan potez, tako da su mogućnosti daljnje eskalacije postale vrlo raznolike.
Express je nedavno pobrojao 106 secesionističkih žarišta po Europi, od doista zanemarivih sve do primjera poput Škotske ili Katalonije, te je objavio i kartu Merrilla Lyncha o tom problemu. Na puno manjem broju primjera, Merrill Lynch je među secesionističke silnice uvrstio i Istru i Rijeku, odnosno ono što traže skoro isključivo potomci izbjeglih ili protjeranih Talijana nakon poraza fašističke Italije 1943., te u BiH Dodikov notorni san o Republici Srpskoj i već skoro zaboravljenu tlapnju o HZ Herceg-Bosni.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
i hrvatska je najprije bila "takozvana"
Ni Katalonci ni Ercegovci
Ma koji božji Hrvati!!! U Bosni su Bosanci i to redom; muslimanske,pravoslavne i katoličke vjere i ništa više.Ne mjesajte kruške i jagode.