Top News
224 prikaza

'Ja sam kao CIA-in agent pomogao apartheidu 1962. uhititi Mandelu'

Nelson Mandela
Werner Vermaak
Bivši američki zamjenik konzula u JAR-u Donald Rickard dva tjedna prije smrti u ožujku praktično se ispovjedio za potrebe biografskog filma o afričkom borcu za slobodu

Britanski redatelj John Irvin javno je objavio da mu je bivši CIA-in agent priznao da je on bio taj koji je 1962. vlastima rasističkog režima Južnoafričke Republike otkrio gdje se nalazi Nelson Mandela. Režim je odmah potom, po informacijama CIA-e, uhitio legendarnog vođu za demokratizaciju i oslobođenje JAR-a i strpao ga u strogi zatvor sljedećih 27 godina.

Irvin je britanskim medijima otkrio da mu je bivši američki zamjenik konzula u JAR-u Donald Rickard ispričao da je CIA-i u to vrijeme bilo u interesu da se afričkom demokratskom lideru stane na kraj zato što je smatrala da je Mandela u potpunosti pod kontrolom SSSR-a. Mandela je inače bio afrički nacionalist i demokratski socijalist.

"Mogao je izazvati ratu u JAR-u, SAD bi se morale u tom slučaju umiješati i na kraju bi sve moglo otići k vragu", kazao je Irvinu bivši vicenkonzul SAD-a za potrebe Irvinovog biografskog filma "Mandelin pištolj", koji bi se ovog tjedna premijerno trebao prikazati na festivalu u Cannesu. Rickard je samo dva tjedna nakon intervjua umro, u ožujku, no njegovo je svjedočenje ostalo zabilježeno.

Vladajuća južnoafrička stranka Afrički nacionani kongres (ANC) povodom ovog otkrića objavila je da je "riječ o vrlo ozbiljnim optužbama", te da su borci za rušenje rasističkog režima bili svjesni da zapadne obavještajne službe godinama podupiru apartheid. "One ovdje nikada nisu prestale djelovati i nedavno smo uočili da i sada postoje nastojanja da se svrgne demokratski izabrana vlada ANC-a", objavila je stranka.

Jedan od onih koji je posebno podupirao apartheid u Južnoafričkoj Republici bio je i Ronald Reagan. On je 1981. u intervjuu za CBS izjavio: "Možemo li napustiti zemlju koja je uz nas stajala u svakom ratu koji smo vodili, koja je suštinski strateški važna za slobodni svijet u proizvodnji minerala koji su nam potrebni?" Tek 2008. SAD je Mandelu maknuo sa svoje liste terorista koje treba pratiti.

Protiv Mandele u to je vrijeme bio i Izrael, jer je ANC podupirao borbu Palestinaca za nacionalno oslobođenje. "Onda su me nazivali teroristom, ali kada sam izašao iz zatvora, mnogi od tadašnjih neprijatelja odali su mi počast... To redovito spominjem onima koji one koji se bore za slobodu svoje zemlje nazivaju teroristima. Kažem im da sam i ja onda bio terorist, da me danas poštuju isti oni koji su me tada tako nazivali", izjavio je Mandela 2000. kod Larryja Kinga.

On je tada upravo bio završio svoj drugi predsjednički mandat u tada napokon slobodnoj Južnoafričkoj Republici. Umro je 2013. i nakon smrti cijeli mu je svijet bez iznimke odao počast kao jednom od najvećih junaka borbe za slobodu i ljudska prava. Posljednjih su godina pojedinci u SAD-u već podizali tužbe protiv CIA-e koja je odbijala javno objaviti dokumente iz kojih bi se provjerila upravo umiješanost Agencije na strani apartheida, a sada se očekuje da CIA-u direktno sudski optuži Južnoafrička Republika.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.