Top News
4651 prikaza

Kako je Maria završila krvava i ozlijeđena u Dubaiju: 'O tim zabavama svi samo šute'

Celebrity Selfies
1/2
U službenu verziju, da je ukrajinska influencerica sama došla na gradilište i pala, ne vjeruju ni obitelj ni odvjetnici koji se bave ljudskim pravima: 'Djevojke su tamo žrtve traffickinga i podvode ih na šokantnim zabavama'

Mlada ukrajinska manekenka Maria Kovalchuk (20) pronađena je teško ozlijeđena na ulici u Dubaiju deset dana nakon nestanka, bacivši mračnu sjenu na pomno građen imidž Ujedinjenih Arapskih Emirata kao sigurne i glamurozne destinacije. Njezin slučaj pokrenuo je brojna pitanja o sigurnosti žena, navodnim sadističkim zabavama i postupanju vlasti, dok njezina obitelj odbacuje službenu verziju događaja i traži istinu.

Maria, koja je bila na odmoru u Dubaiju, 9. ožujka navodno je rekla prijateljima da su je dvojica muškaraca, predstavljajući se kao agenti iz modne industrije, pozvala na zabavu u hotelu. Sljedeći dan javila se majci i rekla da će prespavati kod njih.
Dva dana kasnije, nije se pojavila na zakazanom letu iz Dubaija za Tajland. Zabrinuti, obitelj i prijatelji prijavljuju njezin nestanak tamošnjoj policiji.
Deset dana nakon posljednjeg kontakta, 19. ožujka, Maria je pronađena uz cestu u Dubaiju. Bila je krvava, bez svijesti, s teškim ozljedama uključujući slomljenu kralježnicu i udove. Nije imala dokumente ni telefon te nije mogla govoriti. Hitno je prevezena u bolnicu gdje je su je četiri puta operirali.

Celebrity Selfies | Author:

Policija u  Dubaiju dva dana kasnije priopćila je da je njihova "sveobuhvatna istraga" otkrila da je Maria "zadobila teške ozljede nakon što je sama ušla na ograničeno gradilište i pala s visine". Pozvali su javnost i medije da poštuju privatnost obitelji i ne dijele neprovjerene informacije.
Međutim, ukrajinska policija u Lavovskoj oblasti, odakle Maria potječe, pokrenula je zasebnu istragu zbog sumnje na trgovinu ljudima u vezi s njezinim slučajem. Vlasti u Dubaiju ostaju pri tvrdnji da su Marijine ozljede rezultat nesretnog slučaja – pada s visine na gradilištu na koje je navodno sama ušla. 

Marijina obitelj, uključujući majku Annu koja je doputovala iz Norveške kako bi bila uz kćer u bolnici, odlučno odbacuje policijsko objašnjenje. Oni sumnjaju da je Maria bila žrtva otmice, seksualnog ropstva i teškog zlostavljanja prije nego što je ostavljena uz cestu.

Pojavile su se spekulacije da je Maria možda prisustvovala zloglasnoj "Porta Potty" zabavi. Radi se o navodnim tajnim okupljanjima na kojima izuzetno bogati muškarci, ponekad šeici, plaćaju ogromne iznose (spominju se cifre i do 100.000 €) influencericama i modelima, često iz istočne Europe, za sudjelovanje u ekstremnim, ponižavajućim i nasilnim seksualnim činovima. Ruska odvjetnica Katya Gordon javno je upozorila djevojke na opasnosti takvih evenata, navodeći da postoje snimke na kojima se vidi kako šeici tuku i zlostavljaju žene na tim zabavama.

Marijina majka Anna izjavila je da postoji "pretpostavka da je otišla na zabavu", ali da je organizator tih zabava nije vidio. Potvrdila je da je Maria pronađena u teškom stanju, bez dokumenata i telefona, te da nakon operacija ne može govoriti. Iako se nada potpunom oporavku kćeri, odbila je dalje komentirati detalje zbog istrage koja je u tijeku.

Celebrity Selfies | Author:

Slučaj Marije Kovalchuk ponovno je skrenuo pozornost na postupke pravosuđa u Dubaiju, posebno prema strankinjama. Radha Stirling, izvršna direktorica organizacije Detained in Dubai, koja godinama pruža pravnu pomoć strancima u UAE, oštro je kritizirala službenu verziju događaja.

- Policijske tvrdnje u Dubaiju treba uzeti s velikom dozom skepse, s obzirom na njihovu povijest prikrivanja - izjavila je Stirling. Naglasila je da njezin ured prima brojne pritužbe influencerica i umjetnica koje su pozvane u Dubai pod krinkom poslovnih angažmana, da bi potom bile namamljene na zabave gdje se od njih očekivalo sudjelovanje u seksualnim aktivnostima.

Stirling ističe da se Dubai neumorno reklamira kao sigurna i glamurozna destinacija, ali da je za mnoge žene stvarnost traumatična.

- Radila sam s brojnim ženama koje su bile silovane, drogirane, napadnute ili otete u UAE, da bi potom bile tretirane kao kriminalke kada su pokušale prijaviti zločin - kaže Stirling.

Ona upozorava da se ozbiljni incidenti koji uključuju žene rijetko odražavaju u službenim statistikama, a počinitelji često ne snose posljedice zbog utjecaja, veza ili ravnodušnosti vlasti. Žrtve se često boje prijaviti napade zbog zastarjelih moralnih zakona koji kriminaliziraju izvanbračni seks, zbog čega bi i same mogle biti uhićene. Stirling navodi primjere gdje su čak i ambasade savjetovale žrtvama da ne prijavljuju zločine.

- Sve dok žene ne budu mogle prijaviti seksualni napad bez straha od odmazde, i dok počinitelji ne budu procesuirani bez obzira na status, Dubai se ne može smatrati sigurnom destinacijom - zaključuje Stirling za Daily Mail.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.