U tijeku su pripreme za sanaciju zone ekološkog incidenta koja bi trebala započeti sutra. I dok je 90.000 stanovnika Slavonskog Broda već peti dana bez pitke vode, još uvijek se čekaju analize novih uzoraka vode poslanih u Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara najavio je da je Grad naručio neovisnu analizu zagađenog tla i vode.
Istjecanja naftnih derivata iz pet kilometara dugog produktovoda koji vodi prema rafineriji nafte u Bosanskom Brodu dogodio se tijekom tlačne probe na cijevima koje bi trebale biti prenamijenjene u plinovod. Stanovnici Slavonskog Broda tako su uskršnje praznike proveli okruženi cisternama za vodu, vojskom i policijom. Mnogi od njih u strahu od vode koju su redovno pili.
Trebaju li strahovati zbog utjecaja takve vode na svoje zdravlje, pitali smo Franju Plavšića, uglednog hrvatski kemičar, toksikologa i profesora na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
"Analiza bi trebala pokazati koji su ugljikovodici u pitanju, vjerujem da je riječ o uglavnom aromatskim ugljikovodicima, od kojih je benzen najgori jer je kancerogen. Pitanje je koliko i čega ima u toj vodi, a dok to ne znamo zapravo ne možemo razgovarati o mogućoj štetnosti te vode", naglašava Plavšić.
Napominje kako iako još nema službenih podataka jer nisu gotove analize vode, ono što posebno treba zabrinjavati, je utjecaj benzena na zdravlje. Ovakvi loši učinci inače su vezani uz naftu i naftne derivate pa se ljudima savjetuje da npr. koriste rukavice u rukovanju s benzinom, budući da se može apsorbirati i kroz kožu.
"Najveći problem je kancerogenost benzena, posebno mogućnost razvoja raka koštane srži, raka i oštećenja pluća, kože, a moguće su opasnosti i od drugih spojeva koji posebno mogu biti štetni za trudnice. No razina oštećenja ovisi i o osjetljivosti organizma, ali naravno i o dužini izloženosti. Jedna doza u pravilu ne može napraviti ništa strašno. Potrebna je jako visoka doza da naškodi organizmu", naglašava.
Bez obzira na dozu spomenutih štetnih aromatskih ugljikovodika, koju će pokazati analiza, sigurno je da takva voda nije zdravstveno ispravna, naglašava Plavšić.
"Voda je dragocjena i ona mora biti zdravstveno ispravna, kako bi se mogla koristiti kao voda za piće. To je garancija sigurnosti za sve ljude i zapravo tako pitanje vode ulazi u područje naše sigurnosti. Ako je prisutnost tih spojeva niža od dozvoljene onda je to u redu, ako je viša onda to treba zabraniti. Sjetimo se slučaja Vrbana gdje je bio problem neugodan miris vode zbog čega ju ljudi nisu mogli piti. Tamo je benzena bilo samo u tragovima, a bilo je i drugih aromatskih ugljikovodika. Nijedna vlast ne smije dozvoliti da se ljude izlaže takvoj vodi", smatra.
Radovi spajanja javnog vodoopskrbnog sustava Slavonski Brod na crpilište Sikirevci, započeli su. Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić najavio je kako će interventni radovi stajati oko pet milijuna kuna. Sredinom tjedna trebalo bi biti poznat i tijek daljnjih akcija, koji uključuje nabavu dodatnih pumpi i aktivaciju zdenaca na području Sikirevaca. No to je tek početak sanacije koji bi građanima omogućio sigurnu konzumaciju ispravne vode.
"Ovisno o veličini zagađenja toliko će biti i opsežan taj proces. Navodno je isteklo dosta nafte. U pravilu se u takvim slučajevima razmišlja o remedijaciji, vrlo složenom procesu čišćenja onečišćenja koji uključuje ekstrakciju, isparavanja, propuhivanja takve vode još u tlu ili u zdencima. Pa su tu i mikrobiološka odstranjivanja, i sl. Postoji mnogo tehnologija. To su dugotrajni postupci u kojima se nečistoća pokušava ukloniti sustavno i traju godinama", naglašava.
No pravo je pitanje smatra Plavšić, hoće li se popraviti stanje takve vode ili neće. I što ako se ne popravi?
Dok se čekaju rezultati analize, u tijeku je i istraga, koju vodi policijska uprava Brodsko-posavska prikupljajući podatke vezano uz ekološki incident koji se dogodio 28. ožujka na zapadnom ulasku u Slavonski Brod. Ovaj incident se dogodio dok je tvrtka Crodux energetika ispitivala ispravnost naftnog produktovoda koji vodi prema rafineriji nafte u Bosanskom Brodu. Produktovod se pak planira preraditi u plinovod. Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izrazio je sumnju da je ta tvrtka i direktno odgovorna za onečišćenje vodocrpilišta u Slavonskom Brodu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Gospodo,bojim se da netko radi po napisanom scenariju!