Kakvu sliku Zdravka Mamića imamo u javnosti? On je bjegunac od pravosuđa, optuženi i osuđenik za kriminalna djela, on je uhićenik zbog svojedobnog šovinističkog napada na bivšeg ministra obrazovanja, akter je fizičkih obračuna na nogometnim stadionima, sudionik brojnih konferencija za novinare prožetih njegovim vulgarnim, brutalnim i bezobraznim napadima na novinare i sve kritičare.
On se žali da je na udaru huligana i mafije, kao što je još češće pod optužbama da je i sam huligan i mafijaš. Opisivan je kao primitivac, kao hodajuća sramota, čovjek na rubu zakona, morala, etike i bazične pristojnosti. Gotovo kao prijetnja društvu. Takav Zdravko Mamić, bjegunac i optuženik, promovirao se ovih dana u borca protiv korupcije u pravosuđu.
I to bizarnom taktikom: braneći se od zahtjeva za izručenjem Hrvatskoj, prvo je zaprijetio da će imenovati šestero korumpiranih sudaca, a onda spomenuo samo jednog - Đuru Sessu, predsjednika Vrhovnog suda. To samo po sebi možda ne bi bilo zanimljivo da Mamić svoje optužbe nije podupro tvrdnjom kako je on sa sucem Sessom bio vrlo blizak.
"Sessa i ja poznajemo se vrlo dobro. Intimni smo, jedino što nije bilo seksa", rekao je Mamić.
I tako se jedan ugledan, cijenjen i nadasve važan hrvatski sudac, pripadnik establišmenta i elite, našao u zagrljaju čovjeka koji je postao sinonimom za sve prljavo, primitivno i vulgarno u hrvatskom društvu.
Još bolje, nekoliko dana kasnije tjednik Nacional na naslovnoj stranici objavljuje informaciju da su bivša predsjednica Ustavnog suda, profesorica prava Jasna Omejec, i još petero profesora prava primili od Mamića novac da sastave svoje pravno mišljenje o njegovim presudama. Nacional čak tvrdi da je Omejec bila "dvije i pol godine na Mamićevu platnom spisku".
Upravo suprotno: on je bio u centru društva koje ga je kao takvog prigrlilo, a ne odbacilo. Nije ga se gnušalo, nego radovalo. Nije ga se klonilo, nego ga s veseljem slijedilo. On je s Đurom Sessom navodno bio "intiman". Kakvo je to društvo bilo u kojem se sudac Sessa družio s nogometnim bossom Mamićem? Što je njih dvojicu spojilo?
I kako si suci, profesori, političari, pa i novinari te mnogi drugi mogu dopustiti da sebe i svoju profesiju, status u društvu, kredibilitet i obraz kontaminiraju "intimnim" odnosom s čovjekom koji već dvadeset godina u javnosti izaziva skandale, afere, zgražanje, sablazan...? Zdravko Mamić je bio godinama integralni dio hrvatskog društva. Bio je njegova slika i prilika.
Mamićeva slika, ona kakvu je izgradio u zadnjih nekoliko desetljeća, zapravo je slika hrvatskog establišmenta, od Pantovčaka do Međugorja, od HDZ-a do Vrhovnog i Ustavnog suda, od sveučilišta do medija.
Umjesto da osobe kao što je Mamić, s njegovim teretom, manirima, nastupom, izjavama i djelima, društvo gura na marginu, da ga se odriče ili makar kloni, u nastojanju da održi barem neke vrijednosti i vlastito dostojanstvo, ono je Mamića postavilo u samo središte.
Gdje se dobro snašao uz Milana Bandića, gradonačelnika metropole, koja se urušava na svim razinama, simbolički i doslovno. Gdje se snašao uz Kolindu Grabar Kitarović, predsjednicu države kojoj je organizirao rođendane.
Danas se Đuro Sessa srami tog prijateljstva, minorizira važnost svojeg odnosa s kompromitiranim Mamićem, baš kao što Mamiću tad, pa i godinama, nije palo na pamet da prijavi nadležnim tijelima svoja saznanja o eventualnoj korupciji među sucima.
I kao što se Sessa i mnogi drugi Mamićevi bivši prijatelji pokušavaju oprati od "intimnosti" s bjeguncem od pravosuđa, tako se i bivši šef Dinama može u takvom društvu predstavljati kao borac protiv korupcije. Kao moralna vertikala. On je danas poštenjačina i žrtva, a ne optuženik i bjegunac.
I upravo zato što je bio integralni dio ovakvog društva, ima hrabrosti javno prozivati i optuživati, a da pritom čak naiđe na razumijevanje i odobravanje. Čak je i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković nakon Mamićeve tirade u BiH izjavio kako "ne misli da je sve u pravosuđu čisto".
To je, dakle, javna tajna. Koja ne izlazi u javnost sve dok se netko iz ovakve društvene elite ne nađe na udaru ovakvog pravosuđa. Korupcija postaje problem kad se na nju više ne može računati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Zdravko, Zoran i Stojan su bosanski Srbi, upravo zato Mamić nije proveo ni dan u Hrvatskoj vojsci, on je u Zagrebu slušao srpske cajke i bosanske narodnjake dok su klinci ginuli za Hrvatsku. Upravo zato je izjavio da ga oduševljava ... prikaži još! četnik Vučić, upravo zato je uporno pokušavao obnoviti Jugoslavensku nogometnu ligu, upravo zato je 20 godina razarao Hrvatsku i posijao ogromnu mržnju između sjevera i juga.
u korumpiranom društvu