U ponedjeljak je u SAD došla prva skupina Afrikanera na poziv predsjednika Trumpa. Navodi se da je ovo početak većeg programa preseljenja za pripadnike manjinske skupine Afrikanera, koje, prema tvrdnjama, progoni crnačka vlast zbog svoje rase. Američke vlasti ubrzale su obradu zahtjeva za 59 Južnoafrikanaca nakon što je predsjednik Donald Trump u veljači najavio program preseljenja. U ponedjeljak je izjavio da su bijeli farmeri Afrikaneri suočeni s "genocidom" u svojoj domovini, optužba koju je južnoafrička vlada snažno odbacila, piše AP. No, odmah se postavilo pitanje kako to da Trumpova administracija koju od početka obilježava snažan antimigrantski stav i koja zagovara hermetičnost na granicama, ne samo da dozvoljava dolazak migranta nego i predano radi da bijelci iz Južnoafričke republike dobe potrebnu dokumentaciju.
Sve je počelo kada su Trump i Musk koji je rođen u JAR-u optužili vlast u Pretoriji da donosi antibjelačke zakone i sprovodi genocid nad bjelačkom manjinom koja je vladala državom do 1994. kada je ukinut apartheid. Trumpove optužbe se temelje na napadima na bjelačke farme i pljačke bijelaca u ruralnim krajevima. Trump tvrdi da su ti napadi rasno motivirani, a južnoafričku vladu optužuje da ih potpiruje dopuštajući antibijelu retoriku u politici i da ne čine dovoljno da zaštiti zajednice Afrikanera.

Nasilni napadi na vlasnike farmi u Južnoj Africi problem su već godinama. Udruge koje zastupaju bijele farmere zabilježile su oko 50 ubojstava na farmama godišnje u zadnje dvije godine u zemlji gdje se godišnje dogodi više od 20.000 ubojstava. Trumpova administracija također je kritizirala politike pozitivne diskriminacije u Južnoj Africi, nazivajući ih rasističkima prema bijelcima, i lažno tvrdila da južnoafrička vlada oduzima zemlju bijelim Južnoafrikancima na temelju novog zakona o eksproprijaciji koji, navodno, promiče rasno konfiskaciju imovine. Afrikaneri su rekli da im država ne oduzima zemlju, ali da bi se to moglo dogoditi u budućnosti.

Afrikaneri su potomci uglavnom nizozemskih i francuskih kolonijalnih doseljenika koji su prvi put došli u Južnu Afriku u 17. stoljeću. Među ukupno 62 milijuna stanovnika Južne Afrike, od kojih je više od 80 posto crne rase, živi oko 2,7 milijuna Afrikanera. Trump se sada suočava s pitanjem, kako to da je dozvolio dolazak Afrikanera, ali ne i migrantima iz Konga, Sirije, Sudana, Afganistana gdje su milijuni poginuli u ratovima i gladima, a još više ih je protjerano.
- Tamo se odvija genocid o koje vi ne želite pisati - odgovorio je Trump novinarima na pitanje kako to da im je dopustio ulazak u zemlju i dodao da nema veze s bojom kože. Izbjegličke udruge kritizirale su ono što smatraju prioritiziranjem Južnoafrikanaca u odnosu na ljude koji traže utočište iz ratom pogođenih zemalja, s obzirom na to da je provjera izbjeglica u SAD-u povijesno trajala godinama.
Grupa se preseljava kroz program pokrenut izvršnom uredbom koju je Trump potpisao u veljači, a koja omogućuje 'preseljenje afrikanskih izbjeglica koje bježe od rasno utemeljenog progona koji sponzorira vlada, uključujući rasno diskriminatornu konfiskaciju imovine'.
Na web stranici State Departmenta piše da svi koji žele doći u SAD moraju iti južnoafričke nacionalnosti, moraju biti afrikanerske nacionalnosti ili biti pripadnici rasne manjine u Južnoj Africi i moraju jasno artikulirati prošlo iskustvo progona ili strah od budućeg progona.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Fasizam ns djelu