Top News
1541 prikaza

Kim Jong-Un minira odnos Rusije s Kinom: Kako je Putin ušao Xiju u stražnje dvorište

Pixsell/Reuters
Izgleda da Kim Jong-Un trenutačno više teži Rusiji, što potvrđuje njegovo stavljanje na raspolaganje sjevernokorejskih vojnika za borbu u Ukrajini. To mu daje određenu zaštitu od mogućeg američkog napada

Sjevernokorejski diktator iz kamenog doba Kim Jong-un proteklih tjedana i mjeseci je osjetno pogoršao odnose prema jugu Korejskog poluotoka, odbacio mirovne planove kao dugoročni cilj, dao minirati ceste koje vode prema jugu. Državna propaganda zvuči kao ona ruska ili kineska: SAD je kriv za to što Pyongyang sve više koristi ratnu retoriku, on se samo brani od „imperijalističkog neprijatelja", piše Alexander Görlach za Deutsche Welle

Ali, istina je sasvim suprotna: Kim Jong-un je od početka ruske agresije na Ukrajinu počeo okretati Rusiju i Kinu jednu protiv druge. Time želi poboljšati položaj Sjeverne Koreje na Korejskom poluotoku i u međunarodnim odnosima. I Peking i Moskva bi to morali shvatiti kao opasnost, upozorava Görlach.

Izgleda da Kim Jong-un trenutno više teži Rusiji, što potvrđuje njegovo stavljanje na raspolaganje sjevernokorejskih vojnika za borbu u Ukrajini.

 | Author:

Gubitnik aktualne situacije u osovini diktatura, koja od Moskve preko Pekinga vodi do Pyongyanga i Teherana, je Narodna Republika Kina. Diktator Xi Jinping sve karte stavlja na taj opasni savez, u stvaranju kojeg je i sam sudjelovao. On se nada da će slabljenjem zajedničkih neprijatelja, dakle slobodarsko-demokratskog svijeta, izvući korist, a da sam pritom ne pretrpi štetu. Ali ta računica bi mogla biti neostvariva s neuračunljivim Kim Jong-unom. Ako Sjeverna Koreja i dalje bude provocirala Južnu i ako dođe do vojne eskalacije, Kina bi morala zauzeti stajalište i ne bi se više mogla ponašati neutralno, kao što je uobičajeno. 

 | Author:

Kimovu agendu je teško prozreti. Zapravo bi njegova diktatura mogla biti zadovoljna time što može upotrijebiti dalekometne rakete, koje mogu doseći svaki cilj u Sjedinjenim Američkim Državama. To mu daje određenu zaštitu od američkih napada i jamči vladavinu njegove klike. Ničega se Kim više ne boji nego promjene režima, a to je vjerojatno glavni razlog zašto je povezan sa Xijem i Putinom. Napeto stanje na Korejskom poluotoku on koristi kako bi zbio vlastite redove.

Kod sadašnje eskalacije se radi samo prividno o miniranim cestama: radi se zapravo o mogućnosti promjene globalne strukture moći i Pyongyang bi htio od toga profitirati. Kim Jong-un igra opasnu igru koja u svakom trenutku može eskalirati, ako se diktator iz kamenog doba preračuna. Peking je svoje vlastite interese tijesno povezao s interesima Sjeverne Koreje računajući da će vojno i ekonomski uvijek ostati nadmoćan. Ali, sad Kina mora gledati kako Rusija utječe na odnose u njezinom "stražnjem dvorištu". Prijateljstvo "bez granica" između Putina i Xija je time također stavljeno na kocku, zaključuje Görlach za DW. 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.