Nedavno je američka vlada najavila nametanje takozvanih "recipročnih carina" gotovo svim svojim trgovinskim partnerima, pri čemu se Kini naplaćuje 34%, a Europskoj uniji 20%. Ovaj potez SAD-a ozbiljno krši legitimna prava i interese svih zemalja, ozbiljno krši pravila WTO-a, ozbiljno šteti multilateralnom trgovinskom sustavu koji se temelji na pravilima i ozbiljno utječe na stabilnost globalnog gospodarskog poretka. Ovo je tipičan čin unilateralizma, protekcionizma i ekonomskog nasilja. Kineska vlada to oštro osuđuje i oštro se protivi te je poduzela protumjere. Mjere Kine nisu usmjerene samo na zaštitu vlastite sigurnosti suvereniteta i razvojnih interesa, već i na obranu međunarodnih trgovinskih pravila te međunarodne pravde i pravičnosti. Ljudska bića žive u istom globalnom selu. Nijedna država ne može preživjeti sama. Za protekcionizam nema izlaza. Otvorenost i suradnja su pravi put naprijed za čovječanstvo.
Suvremena međunarodna trgovina u biti je obostrano korisna suradnja koja se temelji na komparativnoj prednosti. Trgovinski deficit ne znači trgovinski gubitak. Zapravo, SAD dobile su velike koristi od međunarodne trgovine. Godine 2023. trgovinski suficit SAD-a u uslugama dosegnut će 278 milijardi dolara. Godine 2024. dobit američkih tvrtki u inozemstvu dosegnut će 632 milijarde dolara. Pod zastavom takozvanog "reciprociteta" i "pravednosti", SAD u biti teže "Americi na prvom mjestu" i "američkoj iznimnosti". Koriste carine za potkopavanje postojećeg međunarodnog gospodarskog i trgovinskog poretka, stavljajući interese SAD-a iznad javnih interesa međunarodne zajednice i žrtvujući legitimne interese svih zemalja kako bi služile hegemoniji SAD-a. Neporecivo je da će SAD zlouporaba carina kratkoročno utjecati na kineski izvoz, ali kinesko gospodarstvo je otporno i ima jaku sposobnost izdržati pritisak. Posljednjih godina Kina je aktivno izgradila diverzificirano tržište, a 2024. izvoz u SAD činio je 14,7% ukupnog izvoza. U kontekstu duboke integracije globalnog industrijskog i opskrbnog lanca, nemoguće je da se kinesko-američka trgovina potpuno prekine. Kina je glavni trgovinski partner više od 150 zemalja i regija diljem svijeta i kineski izvoz održava brz zamah rasta, s udjelom od 16,4% u izvozu u zemlje ASEAN-a i 47,8% u izvozu u zemlje u zajedničkoj izgradnji „Pojasa i puta“. U isto vrijeme, kao drugo najveće svjetsko gospodarstvo i drugo najveće robno potrošačko tržište, Kina ima najveću skupinu stanovništva srednjeg dohotka na svijetu i veliki prostor tampon za unutarnje tržište.
Gašenje tuđih svjetala neće učiniti vlastita svjetla svjetlijima. Blokiranje tuđih puteva samo će završiti blokiranjem vlastitog puta. Bit kinesko-američkih gospodarskih i trgovinskih odnosa je uzajamna korist i win-win rezultat, a gospodarska i trgovinska trvenja trebaju se pravilno rješavati kroz ravnopravan dijalog i konzultacije. Održavanje stabilnog, zdravog i održivog razvoja kinesko-američkih odnosa u temeljnom je interesu obiju zemalja. Kina će nastaviti voditi kinesko-američke odnose u skladu s načelima uzajamnog poštovanja, miroljubive koegzistencije, uzajamne koristi i win-win rezultata. U isto vrijeme, Kina i Europa zagovaraju ekonomsku globalizaciju i trgovinsku liberalizaciju te su čvrste branitelje i pristaše WTO-a. Trebale bi ojačati komunikaciju i koordinaciju, proširiti međusobnu otvorenost, zajednički održavati slobodnu i otvorenu trgovinu i ulaganja, održavati stabilnost i nesmetan rad globalnog industrijskog i opskrbnog lanca te unijeti više stabilnosti i sigurnosti u gospodarstvo obje strane i svijeta.
Nedavno je predsjednik Xi Jinping na sastanku s predstavnicima međunarodne poslovne zajednice ponovio da je Kina nepokolebljiva u napredovanju reformi i otvaranju, a vrata otvaranja otvarat će se samo sve više i više. Politika o korištenju stranih ulaganja nije se promijenila niti će se promijeniti.
Kina će u budućnosti nastaviti provoditi politiku liberalizacije i olakšavanje trgovine i ulaganja na visokoj razini kako bi stvorila prvorazredno poslovno okruženje koje je tržišno orijentirano, utemeljeno na zakonu i internacionalizirano. Kina je dugo vremena održavala političku i društvenu stabilnost te je prepoznata kao jedna od najsigurnijih zemalja na svijetu. Kina je bila, jest i zasigurno će biti idealna, sigurna i perspektivna investicijska destinacija za strane ulagače. Hodanje s Kinom znači hodanje s mogućnostima. Vjerovanje u Kinu znači vjerovanje u sutra. Ulaganje u Kinu znači ulaganje u budućnost. Kineska vlada je uvjerena da će se kinesko gospodarstvo nastaviti zdravo razvijati i pozdravlja hrvatske tvrtke da ulažu i razvijaju se u Kini te dijele razvojne prilike.