Kineski znanstvenici uspješno su testirali hidrogensku bombu bez korištenja nuklearnih komponenti, izvještava South China Morning Post , pozivajući se na članak objavljen u ožujku u Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance.
Prema članku, uređaj težak dva kilograma stvorio je vatrenu kuglu s temperaturom od preko 1000 stupnjeva Celzijusa koja je trajala više od dvije sekunde - 15 puta duže od eksplozije ekvivalentne mase TNT-a, navodi South China Morning Post.
Eksplozivnu napravu razvio je 705. istraživački institut Kineske državne brodograđevne korporacije (CSSC), koja ima ključnu ulogu u razvoju podvodnog oružja.
Bomba je napravljena pomoću magnezijevog hidrida, srebrnastog praha u kojem je vodik vezan na molekularnoj razini i može se pohraniti u sigurnom obliku puno bolje nego u konvencionalnim cilindrima pod tlakom. Razvoj je izvorno bio namijenjen isporuci vodika u udaljena područja gdje bi se mogao koristiti u gorivim ćelijama za proizvodnju čiste energije i topline.
"Ova kombinacija omogućuje preciznu kontrolu intenziteta eksplozije, lako postižući ujednačeno uništavanje ciljeva na širokom području", javlja South China Morning Post. U godinu dana Kina može proizvesti oko 150 tona magnezijum hidrida potrebnog za kreiranje takve bombe.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
trump i putin su zlo