Istvan Balogh, stalni predstavnik Mađarske pri NATO-u, svojim kolegama u Bruxellesu sredinom prosinca podijelio je prigodni božićni poklon - Nacionalni atlas Mađarske, tiskan u Budimpešti 2021. godine. Iako se u tom atlasu Velika Mađarska ne spominje izrijekom karte i popratni tekstovi itekako je prikazuju, piše Večernji list koji je informaciju o Balogovim poklonima dobio iz dobro upućenih izvora.
U tekstovima se, piše Večernji, govori o "karpatsko-panonskom području" Mađarske, prikazanom od Rijeke, preko sjevera Bosne i Hercegovine do Karpata. Hrvatska je u ovom prikazu svedena na Liku i Gorski kotar, dok su ostala područja mađarske županije. Atlas, kažu, uvodi i novu naciju, Slavonce, koji pomiješani s Hrvatima u 15. stoljeću žive između Drave i Save. Nije to prva takva provokacija iz Mađarske. Orban je svojedobno, nakon što je drugi put postao premijer, povodom mađarskog preuzimanja predsjedanja Europskom unijom, u atriju sjedišta Unije u Bruxellesu dao izvjesiti golemu kartu Velike Mađarske iz 1848., što je izazvalo brojne osude iz susjednih zemalja.
Ured za međunarodnu komunikaciju mađarskog premijera Viktora Orbana prije pet godina objavio je povijesni zemljovid Mađarske s velikim dijelovima Slovenije i Hrvatske. U prosincu je, kada je objavio fotografiju sastanka predsjedništva svoje stranke Fidesz objavio kartu velike Mađarske, odnosno sastanak je održan po ogromnom kartom velike Mađarske.
![| Author: Facebook/Viktor Orban](/media/img/80/df/8ce16107469985db300b.jpeg)
Nastavio je intervjuom o energetskim problemima EU nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, koji je garnirao rečenicom "Da nam nisu uzeli more, i mi bismo imali luku". Sve te provokacije, kao ni kasniji šal s prikazom velike Mađarske koji je Orban nosio bodreći svoju nogometnu reprezentaciju na prijateljskom susretu s Grčkom nisu izazvali previše uzbuđenja, a kamoli službenu reakciju Hrvatske.
"Što se tiče šala, nisam to vidio, ne stignem se baviti tuđim šalovima... Što se tiče teritorijalnih pretenzija na Hrvatsku od bilo koga, uključujući Mađarsku, apsolutno su neprihvatljive, za nas to nije opcija", rekao je tada Plenković.
Orbanovo razmetanje kartama Velike Mađarske zapravo predstavlja nastavak političke instrumentalizacije Trianonskog mirovnog ugovora iz 1920., kojim je Mađarska ostala bez oko 60 posto teritorija i 40 posto stanovništva prijeratne Ugarske, objavljeno je svojedobno Denis Romac u Expressu.
![| Author: Screenshot/Instagram Viktor Orban](/media/img/e5/43/a1acfac6d444b4146bdf.jpeg)
Orban je svoj memorandum, kojim opravdava svoju politiku, pronašao upravo u Trianonskom ugovoru, kojeg je povodom 100. obljetnice potpisivanja tog ugovora, nazvao “smrtnom presudom” Mađarskoj. Orban je dao cijelu Mađarsku oblijepiti jumbo plakatima na kojima se građane obavještava o “trianonskoj tragediji”, dok je ured za komuniciranje mađarske vlade, uz kartu Velike Mađarske, objavio članke na engleskom jeziku u kojima se tvrdilo kako je Trianonski ugovor uništio mađarsko društvo, gospodarstvo i politički sustav.
Žali nad gubitkom “dvije trećine mađarskog teritorija”
I Orban žali nad gubitkom “dvije trećine mađarskog teritorija”, iako u velikom dijelu nije riječ o teritoriju koji je oduzet Mađarskoj, nego teritoriju koji je vraćen onima kojima i pripada. Takav je slučaj s Prekmurjem, Međimurjem, južnom Baranjom, Bačkom i zapadnim Banatom, koji su Trianonskim ugovorom vraćeni tadašnjoj Kraljevini SHS.
Hrvatski čelnici u pravilu naglašavaju kako Mađarska ni u jednom službenom dokumentu do sada nije pokazala pretenzije prema hrvatskom teritoriju te kako su s onu stranu Drave Hrvatsku priznali među prvima, što bi značilo da u potpunosti priznaju i njezin teritorijalni integritet.