Top News Legalizacija marihuane
1096 prikaza

Od marihuane zarađuju milijarde, državi milijuni od poreza

Plantaža marihuane
Thinkstock
Godišnje se u državni proračun samo od biznisa s marihuanom iz malenog Colorada slije čak 135 milijuna dolara

Peter Day, poznati televizijski poslovni sveznadar iz Velike Britanije, ostao je fasciniran svojim posljednjim posjetom američkoj saveznoj državi Colorado, jednoj od mnogih u kojima je danas marihuana legalizirana. U kratkom osvrtu za BBC napisao je da danas ulicama Denvera bitno češće prolaze blindirani kamioni za prijevoz novca, a sve to u državi u koja je 2014. prva u SAD-u legalizirala marihuanu za rekreacijsko korištenje, drugim riječima za hedonističko napušavanje.

Do 2000. bila je riječ o biznisu kojim se bavio organizirani kriminal, vrlo gadni tipovi koji nisu prezali od mnogočega što bi prosječnog građanina šokiralo. A danas je to legalni biznis čija se vrijednost računa u milijardi dolara i od kojeg, na opću korist i oduševljenje, u državni proračun godišnje odlazi 135 milijuna dolara. Samo iz te jedne male države.

Razvila se cijela jedna industrija; uzgajivači, dućani, ljekarne, prerađivači, kao i niz povezanih djelatnosti. Danas više nema sumnje da marihuana ima mnoštvo ljekovitih svojstava. Ublažva bol, smanjuje napetost, povećava razinu energije u organizmu, ovisno već o tome koje se vrste kanabisa koriste i u kojim dozama.

Ipak, SAD danas bilježi jedan potpuni apsurd. Dok je marihuana legalna u pojedinim državama, bilo samo kao terapeutsko sredstvo bilo u potpunosti, istodobno je na razini SAD-a još uvijek riječ o saveznom zločinu, znači najozbiljnijoj od svih kategorija. Day svjedoči da je u landranju po Coloradu vidio tolike nasade kanabisa za koje procjenjuje da bi po federalnim zakonima uzgajivač za to morao dobiti 20 godina zatvora.

Zbog toga je i u Coloradu uzgoj i prodaja marihuane strogo regulirana, bez obzira na to što su tamošnji stanovnici lijepom većinom na referendumu iz 2012. sami odlučili da žele da popularni halucinogen postane zakonit. Danas je odlazak po džoint normalan kao i odlazak u kafić. Ako imate više od 21 godinu. Prodaju se i kojekakvi slatkiši s THC-om.

A primjećuje se i groznica sasvim novog biznisa, nalik onoj, piše Day, iz 1880. kada je tu bila posljednja zapadna granica. Svi se otimaju za najbolje brendove kako bi što spremnije dočekali sve izvjesniju potpunu legalizaciju diljem SAD-a. Praktično već sutra marihuanu će legalizirati Kanada i nitko tko u tome vidi dobar biznis, ne želi najskoriju budućnost dočekati nespreman.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.