Top News
10792 prikaza

Pobunjenici donijeli važan dekret: Sirijke sad mogu odlučiti žele li nositi hidžab

Profimedia
Oporbeno je vodstvo uspostavilo kazne za kršenje ovih direktiva, a počiniteljima prijeti do godine dana zatvora. Istodobno Iran priprema drakonski zakon o čednosti, a najavljene su i klinike za ‘liječenje žena koje se ne drže pravila islama.

Hidžab, to je veo ili marama, koju nose neke žene islamske vjeroispovijesti i njome pokrivaju kosu. To bi bio poseban stil odijevanja u skladu s muslimanskim normama u nekim državama. Do jučer i u Siriji. 

No u Damasku, prema novome dekretu, nakon pada Bašara al-Asada, bit će zabranjeno prisiljavati žene da nose hidžab kao i ometati njihov odabir odjeće, javlja saudijski list Al Watan. 

Osim toga, vlasti su zabranile i svako miješanje u rad televizije, radija i društvenih medijia. Ogromne su to promjene u odnosu na strahovladu Bašira al-Asada, no ni pobunjenici koji su ga zbacili nisu cvijeće, makar se danas ograđuju od starih veza s Al-Qaidom. 

Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) je sunitska islamistička militantna skupina prvenstveno aktivna u Siriji, posebice u provinciji Idlib koju drže pobunjenici. Osnovan 2017., to je savez kojim zapovijeda Jabhat Fatah al-Sham, koji je prethodno bio povezan s Al-Qaidom. Skupina je zauzela nekoliko ključnih gradova 7. i 8. prosinca, što je u konačnici dovelo do pada Asadovog režima nakon 53 godine.

"Visoko zapovjedništvo kategorički zabranjuje prisiljavanje žena da nose određenu odjeću ili uplitanje u njihovo pravo da odaberu svoju odjeću ili polaganje zahtjeva u vezi s njihovim izgledom", citirale su novine oporbeno vodstvo.

Hidžab, tradicionalno pokrivalo za glavu u islamskoj kulturi koje skriva kosu, uši i vrat, bio je predmet rasprave u mnogim zemljama Bliskog istoka u vezi s osobnom slobodom i vjerskom praksom. Istodobno Iran priprema drakonski zakon o čednosti, a najavljene su i klinike za ‘liječenje žena koje se ne drže pravila islama. Trgovine i restorani u kojima se gosti ne pridržavaju uvjeta nošenja hidžaba također će biti kažnjeni i mogu biti zatvoreni. Taksisti koji prevoze putnice bez marame novim zakonom riskiraju oduzimanje dozvole, objavio je Jutarnji list.

Također, osim novčanim kaznama "krivci" mogu biti kažnjeni odbijanjem izlazne dozvole za napuštanje zemlje, zabranom aktivnosti na društvenim mrežama od šest mjeseci do dvije godine, zatvorskom kaznom od dvije do šest godina ili 74 udarca bičem.

U Siriji, u paralelnom potezu koji sugerira šire društvene reforme, oporbeno zapovjedništvo također je izdalo stroge zabrane protiv progona medijskih djelatnika, uključujući zaposlenike sirijske televizije, radiodifuznih agencija i vlasnike platformi društvenih medija.

"Svake prijetnje tim osobama su zabranjene", izvijestio je Al-Watan citirajući izjavu oporbe.

Oporbeno je vodstvo uspostavilo kazne za kršenje ovih direktiva, a počiniteljima prijeti kazna zatvora do jedne godine.

Ove mjere dolaze dok oporba radi na uspostavljanju svoje vlasti i definiranju svog pristupa upravljanju u post-Asadovoj Siriji, posebno u pogledu osobnih sloboda i prava tiska.

U kasnijoj poruci oporbenih snaga, objavili su: "Sada smo ovdje kako bismo izgradili novu Siriju za sve, bez iznimke."

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.