Top News
7926 prikaza

Profil piromana: 90 posto su muškarci, alkoholičari su 61 posto ljudi koji podmetnu požar

1/11
Ivo Čagalj/PIXSELL
Nakon požara kojeg je 18. srpnja podmetnuo muškarac kod kampa Medena krenuo je vatreni val u Dalmaciji, odjednom gori od Tučepa i Podgore do Vrsina ili Biograda. Nisu svi požari podmetnuti, naravno, ali...

Bio je 18. srpnja oko 18:55 sati. U Seget Vranjici pržilo je sunce. Muškarac (35) ušao je u borovu šumu, odmah pored apartmanskog naselja i hotela gdje je tada boravilo oko 2500 gostiju, i auto kampa s 1900 gostiju. Izvadio je upaljač i na dva mjesta zapalio vatru. Planulo je odmah, požar je prijetio hotelu i kampu, turisti su bježali i jedva su ga uspjeli ugasiti. Zahvatio je 8 hektara borove šume. Otkako je 35-godišnji muškarac podmetnuo taj požar kod kampa Medena, buknulo je odjednom na sve strane.

Od Tučepa, Podgore, do Vrsina kod Trogira... Vatrogasci brane kuće, ali situacija u Dalmaciji je iznimno teška. Ne može se reći da su svi požari u Dalmaciji podmetnuti, to nikako, ali i slučaj 35-godišnjeg piromana kojeg je policija ulovila i izvukla iz autobusa u Trogiru govori da ih je dio izazvan namjerno. 

 | Author: Ivo Čagalj/PIXSELL Ivo Čagalj/PIXSELL

Na trogirskome području imali smo 2010. nevjerojatan slučaj da su vatrogasni dozapovjednik, 27-godišnji Duje B.i 20-godišnji vatrogasac Frane L., pripadnici dobrovoljnog vatrogasnog društva Slatine, namjerno izazvali 13 požara na Čiovu. Njihov je motiv, rekli su tada, bio "da im vatrogasno društvo ne bi ugasili". 

Ako je požar podmetnut, tražite muškarca

U javno dostupnom znanstvenom radu iz 2013.  "Profili osoba koje podmeću požare", autora Tije Žarković Palijan, Dražena Kovačevića, Marine Kovač i Marijane Sarilar, navodi se kako su, prema različitim psihološkim studijama, u oko 90 posto slučajeva piromani su muškarci, postotak žena nikad ne prelazi 10-15 posto. Nisu sve osobe koje podmetnu požar piromani i piromanija se smatra izrazito rijetkim poremećajem, naglašavaju. 

 | Author:

Piromanija, odnosno patološko potpaljivanje vatre spada u kategoriju poremećaja navika ili nagona koje karakterizira višestruko potpaljivanje vatre na vlasništvu ili drugim objektima bez vidljiva motiva te stalna preokupacija predmetima povezanim s vatrom i paljenjem. Takvo ponašanje je često povezano s osjećajem povećane napetosti prije samog čina i jakim uzbuđenjem neposredno nakon toga. 

OTKRIVAMO Top News Hrvatska taktika napada: Kako kanader gasi požar?

- Prava zastupljenost piromanije je nepoznata, međutim, procjenjuje se na oko jedan posto populacije. Piromanija se pojavljuje često uz neke druge psihičke poremećaje pa je nalazimo kod osoba koje su ovisnici o alkoholu ili drogama, osoba s antisocijalnim poremećajem ličnosti, bipolarnim poremećajem, depresijom, patološkim kockanjem - objasnila je klinička psihologinja Tea Vučina svojedobno za Klix.ba. Naglasila je da djeca ili adolescenti piromani najčešće dolaze iz disfunkcionalnih obitelji. 

Tipovi podmetača požara: Tražitelji uzbuđenja, psihopati... 

- Osobe koje namjerno podmeću požare FBI je još 1992.  klasificirao u nekoliko tipova, kao: znatiželjne (mlađa djeca sa slabijom kontrolom impulsa), uznemirene (osobe koje su doživjele nekakvu traumu i podmetanje požara je neka vrst poziva u pomoć), delikvente i vandale, psihopate/destruktivne (među njima je velik dio osoba koje su bile žrtve seksualnog ili nekog drugog oblika zlostavljanja), tražitelje uzbuđenja (oni skupljaju i videozapise s mjesta požara, a mali broj među njima doživljava i seksualno uzbuđenje prilikom izazivanja požara), osvetnike (za nepravdu, stvarnu ili zamišljenu), zataškivače zločina, ekstremiste, serijske počinitelje. 

 | Author: Zvonimir Barišin/Pixsell Zvonimir Barišin/Pixsell

Lindberg i suradnici u u radu iz 2005. - ispitujući 90 muškaraca osuđenih da su podmetali požare u Finskoj - utvrdili su da je čak 61 posto ispitanih imalo problema s alkoholom i još više, 68 posto ih je bilo alkoholizirano u trenutku podmetanja požara. Čak 52 posto ih je imalo neki oblik poremećaja ličnosti. No samo troje od 90 ispitanih zadovoljavalo je u potpunosti kriterij piromanije. 

Na američkom uzorku psihijatrijskih pacijenata i zatvorenika osuđenih zbog počinjenja požara, 25,9% ih je imalo dijagnozu shizofrenije, 10% dijagnozu bipolarnog poremećaja i 5% dijagnozu teške depresivne epizode, prema Ritchieju i Huffu iz 1999. godine. Alkoholizam i zlouporaba drugih sredstava ovisnosti bila je zastupljena kod 64% osoba u tom istraživanju.

U Hrvatskoj, na uzorku od 494 počinitelja kaznenog djela, kojima je izrečena sigurnosna mjera liječenja u zdravstvenoj ustanovi, a provodila se na Zavodu za forenzičku psihijatriju Neuropsihijatrijske bolnice "Dr. Ivan Barbot" u Popovači, nalazilo se 39 osoba (7,9%) koje su počinile kazneno djelo podmetanja požara. Radilo se, naravno o uzorku neubrojivih i smanjeno ubrojivih počinitelja kaznenog djela.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.