Vijest da će Ante Gotovina doći na inauguraciju predsjednika Republike na nekoliko je dana “otela šou” toj svečanosti. Koji dan prije objave te informacije Milanović, Gotovina i Ante Kotromanović družili su se u Zagrebu u ribljem restoranu na Jarunu. Na prvi pogled to je neobična družina - ali historijat njezina nastanka vrlo je zanimljiv i otkriva površinski nevidljive slojeve novije hrvatske povijesti, piše Tea Kvarantan Soldatić.
Ante Gotovina 2007. godine disao je prosijani zrak haške ćelije, kotirajući na liberalno-lijevom polu hrvatske scene kao predestinirani krivac. Njegova krivnja bila je “ovjerena” činjenicom njegova bijega. Okolnosti tog bijega, poticaji za nj, tijek skrivanja, i danas su u velikoj mjeri tajna. Prema jednoj teoriji, na taj su ga potez nagovorili desničari, kako bi dobili žrtvu.
Godinu dana prije toga Ante Kotromanović - čovjek iz Potravlja, naselja koje je, prema mjesnoj legendi, 1945. palo nakon Berlina - kao budući ministar u SDP-ovoj vladi posjetio je Gotovinu u Haagu. Nije to bio politički pametan potez, ali novi šef SDP-a, Zoran Milanović, nije ga osudio. U intervjuu H-alteru kazao je kako smatra da je optužnica protiv Gotovine i nekih drugih vojnika ispolitizirana i stvorena frustracijom haškog tužiteljstva da vojnicima pripiše krivnju političara. “Tanki su argumenti”, kazao je tada, “da je Gotovina krivac".
S vremenom se, međutim, pokazalo da je Gotovina miljama daleko od desničarske platforme. Njega je ta platforma zanimala kao Trumpa papirnate slamke. Gotovina je bonkulović, ljubitelj žena, klapske pisme i sličnih stvari, no kotirao je kao strašilo za ljevicu, pa je njegovo privlačenje na tu stranu bilo operacija velikog političkog značaja. A u toj je operaciji Čovjek iz Potravlja odigrao značajnu ulogu.
Na dan kad su Gotovina, Čermak i Markač oslobođeni u Haagu, kaže naš sugovornik, Zoran Milanović bio je u kabinetu sa staklima koja sprečavaju prisluškivanje i gledao čitanje presude s Kotromanovićem. U drugoj sobi čekao je Tomislav Saucha, njegov šef kabineta. Trideset sekundi nakon što je sudac Theodor Meron pročitao “nisu krivi”, Milanović je kazao: “diži avion”. U avion se, naravno, prvi uvalio Ante Kotromanović, koji je glumio i fotografa (prije toga je izbacio s liste putnika službene fotografe MORH-a, a onda i Vlade) da bi poslije svoje amaterske fotke iz mobitela dilao bliskim medijima. Tad nije dobro procijenio svoj potez. Fotografije s tog leta trebale su biti dio moderne hrvatske povijesti, a ne jednokratna transakcija ushićenog ministra obrane.
Cijeli tekst Tee Kvarantan Soldatić pročitajte OVDJE.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Sve pohvale. To je hrabrost koji nisu imali mnogi. To se ne zaboravlja. To je naša viječnost.