Top News
8319 prikaza

Slučaj boksačice koju neki optužuju da je muškarac: Ima medalju! Plakala je u ringu

1/11
Pixsell/DPA
Imane Khelif svladala je Annu Lucu Hamori i prošla u polufinale Igara gdje ju čeka Tajlanđanka Janjae Suwannapheng. Prođe li, boksačica koju bez dokaza optužuju da je muškarac borit će se za zlato

Ženski boks nikad nije bio popularniji i gledaniji. Nažalost, iz potpuno pogrešnih razloga. Odjednom, kao da se cijeli svijet urotio protiv alžirske boksačice Imane Khelif i odustajanjem njezine suparnice Angele Carini na samom startu Igara, nakon svega 46 sekundi borbe, potpalile su se glasine kako se zapravo radi o - biološkome muškarcu.

Prava je istina da za takve tvrdnje ne postoji niti jedan dokaz i uzalud i tvrdnje Alžirskoga olimpijskoga odbora i potvrde o rođenju...

- Moje dijete je djevojka - rekao je otac Khelif.

- Odgojena je kao djevojka, ona je snažna djevojka. Odgojio sam je da bude marljiva i hrabra. Ima jaku volju za radom i treniranjem. Talijanska protivnica nije uspjela pobijediti moju kći jer je moja kći bila jača.

 | Author:

No Alžircima neki ne vjeruju, digla se kuka i motika protiv boksačice koja je, puna emocija, u subotu burno proslavila pobjedu u četvrtfinalu, što znači da na Olimpijskim igrama u Parizu, u kategoriji do 66 kilograma ima najmanje broncu jer za treće mjesto se ne boksa. Pobjedu je slavila vičući na sav glas, brisala je suze izlazeći s ringa. 

Polufinale boksa sutra, a eventualno finale 9. kolovoza. Prva je to medalja na ovim igrama za Alžir. 

Alžirki je svjetska boksačka organizacija IBA bila zabranila nastup na Svjetskom prvenstvu zbog sumnje da ima urođenu prednost nad konkurencijom - višak XY kromosoma, no Međunarodni olimpijski odbor nije se složio s tom odlukom i dopustio joj je natjecanje.

U Alžiru, kad se rodi dijete, odnesu ga hodži koji dijete pregleda, obznani je li dječak ili djevojčica. U Alžiru se provodi i obrezivanje sve djece, i dječaka i djevojčica. Praksa poznata kao klitoderiktomija izvodi se na djevojčicama starima do 15 godina, a djevojčicama se uklanja vanjski dio klitorisa. Europski parlament kao i UN godinama rade an tome da se ta praksa zaustavi jer nema zdravstveno ni znanstveno uporište, pisala je Laura Šiprak za 24sata

 | Author:

U Alžiru je šerijatsko pravo osnova većine zakona, što znači da je zabranjeno biti transrodan, ne postoji mogućnost da se provede tranzicija iz jednog roda u drugi, niti liječnici mogu izvoditi zahvate koji vode u tom smjeru. Drugim riječima, Imane Khalif, djevojčica iz malog mjesta na sjeveru Alžira koja je skupljala sekundarne sirovine kako bi imala novaca da uopće putuje 10 kilometara na trening boksa, nije nikako mogla proći bilo kakvu tranziciju, pišu 24sata.

Njeni roditelji, duboko religiozni kao i ona, to nikad ne bi ni dopustili, niti su imali novca da Imane ode na tajnu tranziciju izvan države. A u Alžiru nije moguće promijeniti ni spol na dokumentima koje osoba ima od rođenja. 

Sličan je slučaj boksačice Lin iz Kineskog Taipeija koja je u kategoriji do 57 kilograma također u polufinalu, ima medalju. 

- Želim biti jasan, ovdje govorimo o ženskom boksu. Imamo dvije boksačice koje su se rodile kao žene, odgajane su kao žene i imaju putovnicu u kojoj piše da su žene. I koje su se godinama već borile kao žene. To je vrlo jasna definicija žene. Nikad nismo imali sumnje da bi moglo biti drukčije - rekao je predsjednik MOO-a Thomas Bach jučer. 

Alžirki je čestitala i suparnica, Mađarica Anna Luca Hamori i poželjela joj sreću u borbama za medalju, ali tamošnji olimpijski odbor nije istog mišljenja. 

- Svaki boks meč treba biti odlučen u ringu. Pariška boksačka natjecanja imat će posljedice i valjat će ih evaluirati nakon što natjecanja završe - rekao je Balazs Furjes, mađarski član MOO-a. 

 

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • el_comandante 08:59 04.Kolovoz 2024.

    Čudo prirode, kako se čini. Ipak, odluka olimpijskog odbora je ispravna. Ne znam kakav ima kromosom, muški ili ženski, i ne zanima me, koga zanima nek mu ga pokaže, ali ono što ja vidim, njezin stil boksa i snaga udarca ... prikaži još!ca ne odudaraju od ostalih žena. Staviti je u mušku konkurenciju bi bilo prestrašno, i prosječan boksač bi je izmasakrirao.

  • FakeNews 08:08 04.Kolovoz 2024.

    Nitko ne tvrdi da je transrodan. Drugo, ne postoji "višak xy kromosoma". Osoba ima ili xx kromosom (žensko) ili xy kromosom (muško). Očigledno je da dotična osoba ima testise koji se možda nisu spustili, ne postoji drugo objašnjenje za visoke ... prikaži još! razine testosterona jer ih u toj količini proizvode samo testisi. A fizionomija dotične osobe jasno ukazuje da je prošla muški pubertet. Nevjerojatno koliko se mediji trude uvjeriti ljude da posumnjaju u vlastitu zdravu pamet.