Sukob između Državnog odvjetništva, koje vodi Ivan Turudić, i europskih tužitelja (EPPO), koje kod nas vodi Tamara Laptoš, očito će se itekako nastaviti i intenzivirati iako su obje strane dio tužiteljstva. U svom odgovoru na prozivke koje je poslala glavna europska tužiteljica Laura Kövesi Europskoj komisiji, Turudić je prozvao EPPO za nelojalnost u slučaju Petrač-Beroš, ali i da su ranije ugrozili vladavinu prava u slučaju Gabrijele Žalac i istrage protiv jednog maslinara koji je zlorabio poticaje. Turudić smatra da to nije bila njihova nadležnost jer su kaznena djela započeta i prije stupanja na snagu uredbe o EPPO-u.
Posebno je tu zanimljiva Žalac, koju EPPO sumnjiči za namještenu kupnju preplaćenog softvera. Prvi pokušaj i dokumentacija oko namještanja su, po Turudiću, krenuli prije 2017. i uredbe po kojoj je osnovan EPPO. Time se sugerira da su i za taj slučaj bili zaduženi DORH i Uskok iako je Uskok slučaj počeo obrađivati i zaključio da nema elemenata kaznene odgovornosti. Kad je slučaj preuzeo EPPO, za četiri mjeseca je uhićena bivša ministrica.
Paralelno s tim idu i neslužbeno spekulacije da bi Turudić mogao pokrenuti postupak protiv Sani Ljubičić, danas delegirane europske tužiteljice, zbog slučaja vještačenja u Agrokoru koje je propalo zbog sukoba interesa. Kad bi se to ostvarilo, Hrvatska bi dosad bila jedina zemlja u kojoj državno tužiteljstvo goni nekog iz europskog. Čeka se i rasplet slučaja s Geodetskim fakultetom, za koji premijer Andrej Plenković uporno tvrdi da ga treba u dijelu povezanim s isplatama Ministarstva kulture oduzeti EPPO-u.