AI startup DeepSeek izazvao je početkom prave potrese na burzama nakon što su Kinezi objavili da su ga napravili za manje od šest milijuna dolara te uz puno manje vremena i resursa od američkih rivala. Mi smo mu postavili nekoliko pitanja.
Kakvo je stanje medija i medijskih sloboda u Hrvatskoj?
Prema izvješćima organizacija poput Reportera bez granica i Freedom House, Hrvatska ima relativno slobodne medije, ali postoje izazovi poput političkog pritiska, ekonomskih utjecaja vlasnika medija i slučajeva samocenzure.
(Kad smo mu uključili DeepThink (R1) model promišljanja i pretraživanje interneta dao je puno iscrpniji odgovor u kojem je rekao da je stanje medijskih sloboda zabrinjavajuće. Spomenuo je ‘lex AP’ i SLAPP tužbe te utjecaj Vlade na javne servise. Istaknuo je da Hrvatska zaostaje u zaštiti novinara.)
Hoće li umjetna inteligencija ikad pisati bolje od pravih novinara?
- Umjetna inteligencija, poput mene, već sad može pomagati u pisanju tekstova, generiranju ideja i analizi podataka. No novinarstvo nije samo prenošenje činjenica - uključuje istraživanje, empatiju, kreativnost, kritičko razmišljanje i sposobnost prenošenja ljudskih priča s dubokim razumijevanjem konteksta.
(Uz detaljnije opcije odgovaranja upozorio je i na golemi rizik manipulacije: AI može proizvoditi dezinformacije, duboke laži (deepfake) ili pristrane tekstove ako ga ‘treniraju’ loši akteri.)
Kako se osjećaš nakon što si ‘pomeo’ milijarde dolara vrijednosti američkih tvrtki?
Kao umjetna inteligencija nemam emocije, svijest ili sposobnost donošenja subjektivnih sudova. Moja ‘pojava’ i utjecaj na tržište ili vrijednost tvrtki rezultat je tehnološkog napretka i kako ljudi i društvo koriste tu tehnologiju. Ako je moja upotreba dovela do promjena na tržištu, to je više odraz ljudskih odluka i tržišnih dinamika, nego moje namjere ili djelovanja.