Associated Press dobio uvid u dokumente koji otkrivaju detaljne planove potencijalnog vojnog mimohoda u Washingtonu koji bi se mogao održati na Trumpov rođendan koji se poklapa s 250 obljetnicom američke vojske. Mimohod bi uključivao više od 6600 vojnika, najmanje 150 vozila, 50 helikoptera, sedam orkestara i nekoliko tisuća civilnog osoblja.
Iako dokumenti ne otkrivaju cifru mimohoda, pretpostavlja se da bi vojni defile koštao desetke milijuna dolara, a to uključuje transport vojne tehnike i ljudstva u Washington, potrebu za prehranom i smještajem tisuća pripadnika vojske, ali i obnovu cesta koje bi vozila oštetila. Trump je još u prvom mandatu izrazio želju za mimohodom nakon što je s Macronom gledao veliku paradu u Parizu. Kasnije je povukao odluku zbog velikih troškova i optužio organizatore da su namjerno prenapuhali cijenu. Glasnogovornik vojske Steve Warren rekao je u četvrtak da još nisu donesene konačne odluke. Pukovnik Dave Butler otkrio je da je vojska uzbuđena zbog nadolazeće godišnjice, što bi mogao biti signal da će SAD svjedočiti najvećem vojnom mimohodu od parade u Washingtonu 1991. koja je održana nakon pobjede u Prvom Zaljevskom ratu.
- Želimo to pretvoriti u događaj koji cijela nacija može slaviti s nama. Želimo da Amerikanci poznaju svoju vojsku i svoje vojnike. Parada bi mogla postati dio toga i mislimo da će to biti odličan dodatak onome što već imamo u planu - zagonetno je rekao Butler. Trump se oglasio na svojoj društvenoj mreži Truth Social, ali nije komentirao vojni mimohod.
- Ponovno ćemo početi slaviti naše pobjede! Dan pobjede u Europi 8. svibnja preimenovat ćemo u 'Dan pobjede u Drugom svjetskom ratu', a 11. studenog, Dan veterana, u 'Dan pobjede u Prvom svjetskom ratu' - najavio je Trump.

Što bi Ameri mogli pokazati
Velim dio opreme morao bi se dopremiti vlakovima i zrakoplovima, jer su vojne baze u SAD-u van gradova i naseljenih mjesta. Dio opreme i vojnika već je trebao biti uključen u proslavu rođendana vojske, na čemu se radi više od godinu dana. Festival je trebao uključivati niz aktivnosti i prikaza u National Mallu, uključujući natjecanje u fitnessu, zid za penjanje, oklopna vozila, Humveeje, helikoptere i drugu opremu. Međutim, parada bi povećala broj uključene opreme i vojnika. Prema planovima, u mimohodu bi marširalo čak 6300 pripadnika vojske, dok bi ostatak bio odgovoran za druge zadaće i potporu. Za usporednu, na prošlogodišnjem mimohodu pobjede u Moskvi, sudjelovalo je 9000 vojnika.

Prema planovima na mimohodu bi moglo sudjelovati najmanje 11 korpusa i divizija diljem zemlje. To bi moglo uključivati bojnu Stryker s dvije satnije vozila Stryker, tenkovsku bojnu i dvije satnije tenkova, pješačku bojnu s vozilima Bradley, topničkim vozilima Paladin, haubicama i vozilima pješaštva. Bilo bi sedam vojnih orkestara i skok padobranom od strane Golden Knightsa. Dokumenti sugeriraju da bi civilni sudionici uključivali povijesna vozila i zrakoplove i dva benda, s ljudima iz veteranskih skupina, vojnih sveučilišta i organizacija za rekonstrukciju. Prema planu, parada bi bila klasificirana kao događaj posebne nacionalne sigurnosti, a taj je zahtjev podnijela Služba nacionalnog parka i trenutačno se razmatra. Očekuje se da će nakon mimohoda uslijediti koncert i vatromet.
Potencijalni problemi
Jedan od dokumenata je izazvao zabrinutost oko ograničenja i logističkih problema kao što su smještaj tisuća vojnika i zabrinutost oko sigurnosnih aspekata i preopterećenja koje bi mimohod mogao stvoriti na grad.
Trump dugo sanja mimohod
SAD nemaju tradiciju velikih parada kao Rusija, Kina, Iran, Sj. Koreja itd, gdje se mogu vidjeti tisuće vojnika, tenkova, balističkih projektila itd. Najveći vojni mimohod održan u SAD-u od kraja Drugog svjetskog rata dogodio se 8. lipnja 1991. kao proslava pobjede u Zaljevskom ratu. Ulicama glavnog grada promarširalo je 8 000 vojnika Pustinjske oluje i jedan dio veterana iz Vijetnama, a koštala je 12 milijuna eura.
Gradonačelnica Washingtona, Muriel Bowser priznala je u travnju da je administracija kontaktirala grad oko održavanja parade 14. lipnja koja bi se protezala od Arlingtona u Virginiji, gdje se nalaze Pentagon i nacionalno groblje Arlington, preko rijeke Potomac do Washingtona. Bowser je tada rekla da ne zna je li događaj "okarakteriziran kao vojna parada", ali je dodala da tenkovi koji se kotrljaju ulicama grada "ne bi bili dobri".
- Tenkovi na ulicama bi stvorili veliku štetu i milijuni dolara bili bi potrebni za obnovu cesta - rekla je gradonačelnica američke prijestolnice.