Top News
13120 prikaza

Trumpove carine: Apple pao devet posto! Proizvođač auta odmah će otpustiti 7800 ljudi

U.S. President Donald Trump arrives at Miami International Airport
Kent Nishimura
U roku od nekoliko sati tržište je reagiralo na carine Donalda Trumpa. Najgori dan na američkoj burzi donosi potonuće Nasdaqa od gotovo šest posto. Gigant Apple je izgubio devet posto na vrijednosti

Dionice Applea pale su za više od 9 posto nakon objave Donalda Trumpa o visokim carinama na proizvode proizvedene u inozemstvu. Pad najvrjednije svjetske tvrtke doveo je do oštre rasprodaje tehnoloških dionica jer je Nasdaq kompozitni indeks, koji je krcat tehnološkim tvrtkama, potonuo gotovo 6 posto, piše New York Times. Zajedno, najveće tehnološke tvrtke, koje su bile na čelu američkog gospodarstva u proteklom desetljeću, izgubile su gotovo 1 bilijun dolara na dan trgovanja. Pad tvrtki Apple, Nvidia, Microsoft, Meta, Alphabet i Amazon rezultirao je jednim od najgorih dana u industriji od pandemije Covid-19, navodi NY Times.

Apple računa na prodaju uređaja za tri četvrtine svojih gotovo 400 milijardi dolara godišnjeg prihoda, a gotovo sve svoje iPhone, iPad i Macove proizvodi u inozemstvu. Nakon što je Washington najavio uvođenje drastičnih carina, u četvrtak su sve najveće svjetske burze oštro pale, pri čemu je samo na Wall Streetu izbrisano nevjerojatnih 2400 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija iz sastava S&P 500 indeksa.

Prve su se na udaru u četvrtak našle azijske burze jer je Trump najavio drastične recipročne carine na uvoz iz Kine, Japana, Indije, Tajvana, Južne Koreje... Na uvoz iz Kine, na koje se već naplaćuju carine od 20 posto, ubuduće će se primjenjivati i dodatne carine od 34 posto, na uvoz iz Japana 24 posto, iz Indije 26, iz Južne Koreje 25 posto...

Trump objavo carine, odmah otkazi u autoindustriji

U roku od samo nekoliko sati velike kompanije u autoindustriji počele su otpuštati ljude. Primjerice, kompanija Stellantis je "pauzirala proizvodnju" u nekim od svojih kanadskih i meksičkih tvornica za montažu automobila zbog novonajavljenih carina - i kao rezultat toga, neki američki radnici također će biti privremeno otpušteni, javlja CNN. Stellantisov pogon za sklapanje u kanadskom Windsoru - koji proizvodi Chrysler Pacific i Voyager kao i Dodge Charger Dayton - bit će zatvoren na najmanje dva tjedna počevši od ponedjeljka. Taj pogon zapošljava 4500 radnika . Također od idućeg ponedjeljka, Stellantisova tvornica za sklapanje u meksičkoj Toluci, Meksiko, koja proizvodi Jeep Compass i električni Wagoneer S, bit će zatvorena do kraja travnja. Tvornica u Toluci ima 2400 radnika.

BALKANSKE TARIFE Top News Vučić kipti: Trumpove carine Albaniji 10 posto, Hrvatskoj 20 posto, a Srbiji 37 posto?!

Među onima koji će biti otpušteni je i 900 američkih zaposlenika, javlja CNN, koji proizvode pogonske sklopove i otiske za kanadska i meksička postrojenja, potvrdila je tvrtka Stellantis u četvrtak. Do privremenih otkaza došlo je zbog smanjene proizvodnje potaknute carinama Donalda Trumpa.

“To su radnje koje ne činimo olako, ali su neophodne s obzirom na trenutnu tržišnu dinamiku”, dodao je Antonio Filosa, šef operative Stellantisa za Ameriku i Kanadu . "Razumijemo da trenutno okruženje stvara neizvjesnost. Budite uvjereni da smo vrlo angažirani sa svim našim ključnim dionicima, uključujući najviše vladine čelnike, sindikate, dobavljače i trgovce u SAD-u, Kanadi i Meksiku, dok radimo na upravljanju i prilagođavanju ovim promjenama."

Predsjednik sindikata United Auto Workers Sean Fain napao je Stellantisove rezove.

"Stellantis se nastavlja igrati sa životima radnika", rekao je. "Ova su otpuštanja potpuno nepotreban izbor koji tvrtka donosi. Pokazuju  sve što nije u redu s našim pokvarenim trgovinskim sustavom. Tvrtke poput Stellantisa koriste radnike kao kolateralnu štetu kako bi platile cijenu za loše odluke menadžmenta, a to je neprihvatljivo."

Unatoč prošlim kritikama predsjednika Trumpa, Fain i sindikat snažno su podržali njegovu tarifnu politiku u uvjerenju da će se proizvodnja automobila iz Meksika i drugih zemalja prebaciti natrag u američke tvornice. No za postizanje bilo kakve takve promjene bili bi potrebni barem mjeseci, ako ne i godine, prenosi CNN.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.