Ivan Crnjac i Bruna Discordia vjerojatno je dvoje ključnih ljudi koji bi mogli Ivicu Todorića odvesti u zatvor, a koncern Agrokor možda u propast, da parafraziramo jedan notorni govor s početka devedesetih godina prošlog stoljeća. Kako je Express već pisao, zagrebačkim kuloarima priča se da bi Crnjac mogao postati svjedok pokajnik.
Ova se tvrdnja pronijela zagrebačkim kuloarima u trenutku kad je Todorić objavio jedan od svojih postova na blogu, u kojem je Crnjca izrijekom povezao s ekipom iz austrijske investicijske kuće CAIB koja je, po njemu, radila "za rušenje Agrokora". Crnjac je, naime, bio zaposlenik te austrijske kuće, baš kao i njegov kadar Vlado Bošnjak, kojeg je 2016. doveo u Agrokor.
Ivan Crnjac je, dakle, ključni čovjek kojeg Todorić smatra odgovornim za početak svoje katastrofe. Ili kako on to naziva, nasilnog preuzimanja Agrokora od interesne skupine povezane s Martinom Dalić i Ante Ramljakom. Kao glavni financijaš, Crnjac je trebao u studenom 2016. godine ugovoriti sindicirani kredit kod zapadnih banaka od čak 300 milijuna eura.
Plan je bio da taj novac Agrokor iskoristi za daljnje preživljavanje i kupovinu vremena do IPO-a (inicijalne javne ponude) u ljeto ove godine. IPO je bio slamka spasa, jer bi onda prodjelom udjela u prehrambenim, zdravim kompanijama Todorić osigurao novce za vraćanje daljnjih obveza 2018. godine, među kojima je čuveni kredit od 530 milijuna eura koji je dignuo za preuzimanje Mercatora.
Dečki iz CAIB-a
Kredit, kao što znamo, nije dobiven, a to je bio okidač za sve ono što je uslijedilo. Todorić smatra da mu je Crnjac u tom trenutku okrenuo leđa i bojkotirao kredit. Dakle, ne smatra sebe krivim, nego Crnjca kojeg optužuje da se uvezao s ljudima iz bivšeg CAIB-a (Creditanstal Investment Bank), u kojem je nekad radio i Ramljak. Upravo "dečke iz CAIB-a" Todorić vidi kao glavne urotnike koji su ga detronizirali (zajedno s Vladom) kako bi osigurali sve poluge moći u Agrokoru.
Crnjac je bio dio ekipe, nedvojbeno zagrebačke zlatne mladeži, koja je s Todorićevom djecom bila izuzetno bliska, gotovo nerazdvojna. I njegova sestra Daniela Gajski je najbolja prijateljica Ive Balent, a otac im je Božo Crnjac, zagrebački ugostitelj, koji je u privatizaciji devedesetih uzeo tvrtku Splendid, tvrtku koja je u svojem vlasništvu imala čak 38 zagrebačkih lokala, pa i dva kultna - možda i najpoznatija zagrebačka restorana - Dubravkin put i Okrugljak.
Božo Crnjac je 1998. odlučio Dubravkin put iznajmiti slavnom kuharu i dubrovačkom ugostitelju Zdravku Perčinu za golemih 20.000 maraka mjesečno (kasnije je smanjio najamninu na 15.000), ali je sve neslavno propalo kad su kamatari, kod kojih se Perčin zadužio, počeli iznositi stolce iz restorana.
Navodno se radilo o dugu od 500.000 eura, a Perčin se kasnije žalio da se morao zaduživati jer je s Crnjcem imao lihvarski ugovor. Perčinova kći i glumica Jelena, unatoč svemu, ostala je dio kruga u kojem su, uz mladog Crnjca, bili i njezina najbolja prijateljica, pokojna Ivana Hodak, i njezin tadašnji dečko Ivor Vucelić (i njega je mlađi Todorić doveo u Agrokor, ali se nije proslavio menadžerskim vještinama), Čermakova kći Andrea, Iva Balaban, Karla Kaić, Severina...
To je društvo voljelo cajke, putovanje privatnim Todorićevim avionom (kažu da je Iva tražila da se troškovi goriva ipak podijele), odmor na Baliju ili Maldivima, a znali su se svi naći i na Todorićevoj jahti. Ni Ivan Crnjac nije u menadžerskim krugovima u Agrokoru doživljavan kao ozbiljan i stručan menadžer, ali se znalo da je silno poslušan, dobar s Gazdinom djecom i da sve njegove odluke, zapravo, dolaze od vrha.
Ante Todorić i Crnjac s obiteljima, suprugama i djecom bili su gotovo nerazdvojni. I samo mjesec dana prije izbijanja afere proveli su na Havajima, navodno pokušavajući dogovoriti golemi sindicirani kredit za spas. Znalo se tad, dakako, da ih stišću grozni dugovi, ali su - kažu njihovi prijatelji - svejedno unajmili kuću za 5000 eura tjedno. Osim na Havajima, ljetovali su i u Hrvatskoj, o njihovu ludovanju na jahti postoje i videozapisi, a priča se i o ljetovanju u Primoštenu, gdje obitelj Crnjac ima spektakularnu Vilu Fortunata (iznajmljuju je za 8400 eura tjedno).
Sve po naredbi
Crnjac je, logično, u svim kontaktima s istražiteljima dosad govorio da je sve radio po nalozima Todorićevih, a priča se da raspolaže detaljnom dokumentacijom o spornim poslovima. Uostalom, on je bio član Agrokorove uprave i izvršni potpredsjednik za financije, strategiju i tržišta kapitala. Imao je ovlasti da angažira najjače konzultantske tvrtke.
A njih se mora vrlo, vrlo skupo platiti. Nije čudno da je Ivica Todorić sad pokrenuo monumentalnu operaciju, kakva još u Hrvatskoj nije viđena, da se obrani od mogućih optužbi. I dok su postovi koje objavljuje na blogu (pa i čitava ta kvazimedijska kampanja) predmet podsmijeha u ozbiljnim krugovima koji se bave PR-om i kriznim komuniciranjem, priča o odvjetnicima koje konzultira i angažira zvuči znatno ozbiljnije.
No nema dvojbe da će se Todorić najteže braniti od revizorskih izvješća, a tu na scenu stupa Bruna Discordia. Todorić sad tvrdi da je nova uprava s Ramljakom i uz potporu Martine Dalić namjerno lažirala njegove bilance kako bi ga optužili za prijevare i strpali iza rešetaka, ali zna što mu se sprema, a to svjedoče i njegove objave.
Primjerice, u jednoj svojoj objavi na blogu, danima prije nego što će revizorsko izvješće biti objavljeno, on tvrdi da će u revizorskim izvješćima stajati napomena "neprikazivanja stvarnog stanja poslovanja društva" te opaska "prijevara u poslovnom izvještaju". Dakle, Gazda je detaljno bio upoznat sa sadržajem revizorskih izvješća prije njihova objavljivanja!
Zagrebačka revizorska kuća Baker Tilly Discordia, na čelu s ranije spomenutom Brunom, stavljala je svoje potpise na sve ranije financijske izvještaje Agrokora. Posebno je zanimljivo da je Bruna čak dvije godine radila u Agrokoru i to na bila je na poziciji asistenta potpredsjednika za strategiju i spajanja i preuzimanja, gdje je radila od 2006. do 2008. godine. Usprkos brojnim optužbama, njihovi globalni "šefovi", odlučno su branili svoje lokalne partnere.
Na Hinin upit iz ožujka jesu li prilikom obavljanja dosadašnjih revizija uočene nepravilnosti, neistinitosti ili nedostatnosti, iz te revizorske tvrtke su odgovorili da su oni jedna od više desetaka revizijskih kuća koje rade s pojedinim članicama koncerna, a da su o svim uočenim nepravilnostima izvještavali te su one ispravljane.
Neizvjesna budućnost
"Zadnja revizija koju smo obavili je za 2015. godinu. Nismo jedini angažirani revizor u Agrokor Grupi. Najveću kompaniju u Grupi, Mercator, revidira Deloitte. Mercator Srbiju i Adriatica Net revidira BDO. Na razini cijele Agrokor Grupe bilo je angažirano svih proteklih godina u prosjeku više od 70 revizora. U 2015. godini sve transakcije u okviru Agrokor Grupe u pogledu otplate kredita, kamata i dobavljača odvijale su se nesmetano uobičajenom dinamikom", kazali su iz Baker Tillyja.
"Tijekom proteklih godina u našoj reviziji pojedinačnih članica Grupe gdje smo utvrdili određene nepravilnosti iskazali smo ih u svojim pojedinačnim izvještajima. Te pojedinačne pogreške ispravljene su u konsolidacijskim paketima", navodi se u odgovoru Hini.
Međutim, prije samo nekoliko dana su lokalnu podružnicu isključili iz mreže. "Baker Tilly International objavio je da je Baker Tilly Hrvatska d.o.o., nezavisna tvrtka članica ove kompanije u Hrvatskoj, izašla iz globalne mreže 1. listopada 2017. godine.
Baker Tilly Hrvatska d.o.o., tvrtka koja je na tržištu bila poznata kao Baker Tilly i prethodno pod imenom Baker Tilly Discordia, više nema ovlasti djelovati kao dio brenda Baker Tilly te se ne smije predstavljati kao član globalne mreže ili kao da je na bilo koji drugi način povezana s kompanijom Baker Tilly", stoji u priopćenju ove globalne revizorske grupacije.
Možda i ključno je da se pokušavaju distancirati od djelovanja lokalnih partnera i Brune Discordije.
"Bivša tvrtka članica, koja je na tržištu u Hrvatskoj radila pod imenom Baker Tilly Hrvatska d.o.o., posebna je pravna osoba i sama je odgovorna za svoje djelovanje", napominju.
Bruna, barem sudeći prema informacijama na stranicama revizorske kuće, više nije članica uprave lokalnog Baker Tillyja. Na stranicama tvrtke ona je i dalje navedena kao direktorica, ali njena budućnost je doista neizvjesna.