Na izborima 18. svibnja 14 župana tražit će povjerenje građana za nove mandate, najdugovječniji među njima, Stjepan Kožić, za čak sedmi dok se Radimir Čačić, Damir Bajs i Branimir Glavaš ponovno kandidiraju za stare pozicije, a tri aktualna župana imaju samo jednog protukandidata.
Od njih 20 koji su na lokalnim izborima 2021. godine osvojili vlast u svojim županijama, četiri godine poslije čak 14 aktualnih župana natječe se za novi mandat. Hoće li u tome i uspjeti, saznat će se 18. svibnja ili 1. lipnja, kada se održava drugi krug izbora. No, već se sada zna da će stanovnici šest županija dobiti novog župana ili županicu.
Od utrke za nove mandate odustali su župani Dubrovačko-neretvanske, Šibensko-kninske, Zadarske, Primorsko-goranske, Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Za župana ili županicu, prema objavljenim pravovaljanim kandidacijskim listama županijskih izbornih povjerenstava, natječe se ukupno 77 kandidata.
SDP-ov Zlatko Komadina, koji je Primorsko-goranskom županijom vladao u šest mandata te je jedan od dva najdugovječnija župana, odlučio je ostati u političkoj areni, ali iz Sabora. Dužnost župana obnašao je ukupno 24 godine, uz dvogodišnju pauzu zbog imenovanja u Vladi, a sada će aktivirati zastupnički mandat osvojen na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima.
Županiju u rukama SDP-a pokušat će zadržati Ivica Lukanović. Protukandidati su mu Alen Ružić (HDZ), Morena Lekan (Možemo), Marin Miletić (MOST) i Nedjeljko Pinezić (Unija Kvarnera i partnera).
Još jedan doajen, HDZ-ov Nikola Dobroslavić, ne kandidira se nakon 16 godina na čelu Dubrovačko-neretvanske županije. HDZ u tu bitku šalje Blaža Pezu. Ambiciju za preuzimanjem županije imaju i predsjednik Mosta Božo Petrov, Marko Giljača (Srđ je grad, Možemo!, SDP) i Terezina Orlić (DDS).
Povjerenje birača za treći mandat neće tražiti ni HDZ-ov Božidar Longin. Zadarsku županiju umjesto njega brani Josip Bilaver, državni tajnik u Ministarstvu prometa, a borit će se sa SDP-ovim Jurom Zubčićem, nezavisnim Antoniom Vučetićem i Matom Lukićem (Za Zadar, NLM).
Povratak Glavaša, Čačića i Bajsa: Ponovno žele biti župani
Nezavisni Marko Jelić nakon jednog mandata na čelu Šibensko-kninske županije, a prije toga i Knina, odlučio je povući se iz politike. Povjerenje građana za vlast tražit će HDZ-ov Paško Rakić, SDP-ov Petar Baranović, Mostov Ivica Ledenko te nezavisni Florijan Žižić.
Umjesto vukovarsko-srijemskog župana Franje Oreškovića, koji je tu dužnost preuzeo kao zamjenik dugogodišnjem HDZ-ovu županu Damiru Dekaniću kada je on dao ostavku, HDZ kandidira gradonačelnika Vinkovaca Ivana Bosančića. SDP podržava HSS-ova Stjepana Gašparovića, DOMiNO i Most Nikolu Kajkića, a kandidatkinja Hrvatskih suverenista je Mirjana Semenić-Rutko.
I Mato Lukić (HDZ) je na čelo Osječko-baranjske županije došao s pozicije zamjenika župana Ivana Anušića nakon što je on postao ministar, a sada županiju želi voditi stranačka kolegica, bivša ministrica i aktualna saborska zastupnica Nataša Tramišak, a iz ruku HDZ-a pokušat će ju preuzeti Sanja Bježančević (SDP, Možemo), Krešimir Čabaj (DOMiNO, Most, Suverenisti), ali i nekadašnji župan i nepravomoćno osuđeni ratni zločinac Branimir Glavaš (HDSSB, HSS) koji se vratio u politiku ne bi li ponovno zasjeo na čelo Županije.
Na staru funkciju župana žele i Radimir Čačić (Reformisti) te nezavisni Damir Bajs. Za razliku do prije četiri godine kada su poraženi, Čačić i Bajs ovog su puta u ulozi izazivača u Varaždinskoj, odnosno Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u kojima HDZ-ovi Anđelko Stričak i Marko Marušić idu po drugi mandat. Stričaku će se još suprotstaviti i SDP-ov Bruno Ister te predsjednik HNS-a Krunoslav Lukačić, a Marušiću SDP-ova Tihana Vincek Smešnjak, Dubravka Dragašević (DOMiNO) i Ivana Jurković Pišćević (HSLS, HSS).
Najdugovječniji župan ide po sedmi mandat
Za razliku od Komadine, Stjepanu Kožiću (SK nezavisna lista) još nije dosta. Želi i iduće četiri godine voditi Zagrebačku županiju. Najdugovječniji hrvatski župan, koji Županiju vodi uzastopno posljednje 24 godine, traži povjerenje građana i za sedmi mandat uz podršku HDZ-a, HSU-a i DP-a.
Ponovno će mu se suprotstaviti SDP-ov Mihael Zmajlović uz podršku Možemo, koji je prije četiri godine s Kožićem ušao u drugi krug izbora. Tu su još i Gabrijel Deak (Fokus), nezavisni Danijel Pukšić te Barbara Knežević, nezavisna kandidatkinja koalicije DOMINO, Most, Hrvatskih suverenista i partnera.
Vrh HDZ-a odlučio je za novi mandat dati potporu svom Danijelu Marušiću, koji Brodsko-posavskom županijom vlada od 2008. godine. Snage će odmjeriti sa SDP-ovom Ivanom Ribarić Majanović, Markom Lipovcem (Mirko Duspara NL), Marijom Milašin (koalicija Promijenimo) te Dubravkom Lipovac Pehar (DP).
Darko Koren (Mreža NL) uz podršku HDZ-a traži povjerenje građana Koprivničko-križevačke županije za peti mandat, a konce mu nastoje pomrsiti SDP-ov Tomislav Golubić i Željko Lacković (Nezavisni).
U bitku za SDP-ovu utvrdu - Krapinsko-zagorsku županiju, u kojoj Željko Kolar ide po četvrti mandat, HDZ šalje državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede Zdravka Tušeka. Kolaru će se još suprotstaviti HNS-ova Danijela Lončar te nezavisni Romeo Vincelj.
Troje župana ima samo jednog protukandidata
Po treći mandat idu čelnici Virovitičko-podravske županije Igor Andrović (HDZ) te Splitsko-dalmatinske Blaženko Boban (HDZ). Andrović u konačnici ima samo jednog izazivača - SDP-ovca Matu Vukušića, dok će se Boban boriti s više njih. SDP-ov Ranko Ostojić uz podršku Možemo ponovno i na ovim izborima ulazi u ovaj sraz, a na to su odlučili i nezavisna Ivana Ninčević Lesandrić uz podršku Centar, Mostov Ante Kujundžić i Martina Nimac Kalcina (ŽK HGS).
Iako je kandidata bilo najavljeno više, i požeško-slavonska županica Antonija Jozić u utrci za drugi mandat imat će samo jednu protukandidatkinju - SDP-ovu Martinu Vlašić Iljkić, pa tako i međimurski župan Matija Posavec (NPS), koji se kandidira za četvrti mandat uz podršku SDP-a. Nasuprot njemu je HNS-ova Karolina Juzbašić koju podržava i HDZ.
Povjerenje za drugi mandat svojih građana u ime HDZ-a tražit će župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, karlovačka županica Martina Furdek Hajdin, Ličko-senjske županije Ernest Petry.
U Sisačko-moslavačkoj izazivači koji su uspjeli prikupiti potpise su SDP-ov Željko Đermanović i Ljiljana Lampert (HSP), u Karlovačkoj SDP-ov Srećko Curman i Ana Matan (Možemo), a u Ličko-senjskoj SDP-ov Krešimir Čulinović, Danijel Tušak (LiPO) i Ante Franić (HSLS).
Boris Miletić želi i iduće četiri godine vladati Istarskom županijom, no po drugi mandat ovog puta ide kao nezavisni jer je IDS napustio. A donedavni stranački kolega, IDS-ov Dalibor Paus, bit će mu protukandidat. Tu su još i HDZ-ov Anton Kliman, SDP-ova Sanja Radolović te kandidat Možemo! Slaven Boljun.
Nemaju protukandidata
Dva tjedna prije lokalnih izbora gradonačelnici sedam od ukupno 127 gradova i 112 od ukupno 428 općina već mogu slaviti jer su jedini kandidati u svojim jedinicama, što znači da su izbori 18. svibnja za njih čista formalnost, a većinom su iz HDZ-a.
Prije četiri godine unaprijed su bila poznata imena 72 općinska načelnika i gradonačelnika te sastavi 15 općinskih odnosno gradskih vijeća, a sada se znaju imena 119 načelnika i gradonačelnika i sastavi 35 lokalnih vijeća.
Svih sedam gradonačelnika je iz HDZ-a, a ta stranka, uz poneku koaliciju, već ima i 70-tak načelnika. HDZ-ovi Marica Jančić, Dinko Bošnjak i Davor Lončar osigurali su si po deveti mandat na čelu Marije Gorice, Hrvaca i Poličnika. Bošnjak je pritom imao i potporu DP-a.
Sedam HDZ-ovih gradonačelnika
HDZ već zna imena gradonačelnika u Hrvatskoj Kostajnici, Slunju, Garešnici, Kraljevici, Kutjevu, Lipiku i Skradinu, to su Davor Bišćan, Mirjana Puškarić, Josip Bilandžija, Dalibor Čandrlić, Josip Budimir, Vinko Kasana i Antonio Brajković.
Najviše općinskih načelnika, 15, ta je stranka već osigurala u Osječko-baranjskoj županiji, i to u općinama Antunovac, Donja Motičina, Ernestinovo, Gorjani, Kneževi Vinogradi, Levanjska Varoš, Petlovac, Podravska Moslavina, Popovac, Punutovci, Strizivojna, Viljevo, Viškovci, Vladislavci i Vuka.
Dva načelnika u toj županiji, u općinama Jagodnjak i Šodolovci, već ima SDSS, stranka koja prije izbornog dana zna imena svojih načelnika i u općinama Vrhovine, Biskupija i Negoslavci, njih ukupno pet.
Poznata su i imena 15 nezavisnih načelnika, odnosno onih koje su kandidirali birači, to su Ksenija Krivec Jurak (Zagorska Sela), Ružica Karagić (Hrvatska Dubica), Sanja Kočet (Donja Voća), Lara Samošćanec (Đelekovec), Fredi Pali (Velika Pisanica), Neven Komadina (Dobrinj), Josip Brozović (Mrkopalj), Željko Perica (Stankovci), Anđelo Palaškov (Tkon), Ranko Blažević (Sutivan), Ivan Krželj (Zadvarje), Robert Medica (Lanišće), Leo Bezjak (Oprtalj), Goran Lovrec (Gornji Mihaljevec) i Valentino Škovrc (Mala Subotica).
Sedmorica IDS-ovih, trojica iz stranke Demokratski HSS
Sedam sigurnih načelnika, bilo vlastitih ili u koaliciji s drugim strankama, ima IDS i svi su u bazi te stranke, Istarskoj županiji. To su Elvis Šterpin (Cerovlje), Claudio Stocovaz (Funtana), Sandro Jurman (Kanfanar), Đulijano Petrović (Kaštelir), Leo Knapić (Raša), Siniša Terlević (Sveti Lovreč) i Dean Perković (Svetvinčenat).
No, u toj županiji dva je načelnika unaprijed izborio i HDZ - Mladena Grgeta i Marka Lakošeljca u Funtani i Karojbi.
Tri je načelnika unaprijed izborila i stranka Demokratski HSS - Boru Bašljana u općini Hercegovac, Igora Supana u Siraču i Andriju Juzbašića u Bošnjacima.
Koalicija PGS-a ima načelnika u Mošćeničkoj Drazi Rikarda Staraja, HSS ima svog Zlatka Fumića na čelu općine Brinje, a u koaliciji sa SDP-om HSS je načelnike osigurao i u općinama Sali i Stari Mikanovci, pri čemu je ovaj posljednji saborski zastupnik Mario Milinković.
Svog načelnika Nikolu Novaka SDP ima i u Nedelišću, u koaliciji s Fokusom u Pirovcu Ivana Gulana, a u koaliciji sa HSS-om i Međimurskim demokratskim savezom u Svetom Juraju na Bregu Anđelka Nagrajsalovića.
HNS ima načelnika u općini Vratišinec
HNS samostalno ima načelnika u općini Vratišinec (Mihael Grbavec), a u koaliciji s HDZ-om, HSLS-om i Hrvatskim suverenistima u Strahonincu ( Franjo Lehkec).
U općini Preseka načelnika Martina Marića prije samih izbora osigurao je i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, odnosno njegova nezavisna lista.
Uz SDP-ova Milinkovića, još dvojica saborskih zastupnika mirno čekaju izbornu nedjelju 18. svibnja, to su HDZ-ovi Darko Sobota i Goran Kaniški koji su nastavljaju voditi svoje općine Kalinovec i Gornji Kneginec.