Huso Huso. Zvuči poznato? Naravno, jer pitanje o toj ribi, po hrvatski moruni, bilo je prvo za milijun kuna u povijesti hrvatskog kviza "Tko želi biti milijunaš". Student kojem nije bilo niti 20 godina Krešo Lilić otvorio ga je još 2003. Sva pitanja odgovorio je točno i stigao do završnoga u kvizu Tarika Filipovića.
Ponuđeni odgovori su bili: muio muio, sulio sulio, huso huso i haso haso. Krešo Krešo je gađao, rekao sulio sulio i - promašio. Ništa od milijuna.
Ovih dana Huso Huso je opet vijest.
Morune (huso huso) su se vratile u Jadran, objavio je Pero Ugarković iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Posljednji ulovljeni primjerak ove ribe na splitskoj je ribarnici viđen još 1989. godine, ali ova je riba proglašena izumrlom i zaboravljenom puno prije toga, piše Ugarković. Njen opstanak su onemogućili zagađenje, prelov i izgradnja brana na rijekama. Inače, ta se riba mogla vidjeti i u Dunavu i Savi.
Impozantna riba može narasti do sedam metara u dužinu i biti teža od jedne tone.
- Talijanskim projektom LIFE-NATURA Con.Flu.Po, koji je završen 2017. godine, uklonjene su prepreke, točnije na brani Isola Serafini izgrađena je infrastruktura koja omogućava ribama uzvodni prolaz, čime je uklonjena jedna od glavnih ekoloških barijera u slivu rijeke Po. Riblje vrste nakon toga ponovo mogu slobodno migrirati prema moru kao što su to nekada činile - piše Ugarković.
Navodi kako je sljedeći korak bio vraćanje morune iz izumiranja u rijeku Ticino, koja pripada slivu Po, što se učinilo tijekom 2019. godine. Talijanski znanstvenici ugradili su odašiljače u ukupno 25 riba, a nedavno su objavili rezultate praćenja puštenih moruna.
Sve puštene ribe krenule su u migraciju nizvodno, a tri jedinke (za sada) prešle su 500 km i ušle u Jadransko more. Nakon što je vrsta praktički izumrla, ovim činom moruna se ponovno vratila u Jadran i potencijalno bi mogla opet plivati u hrvatskim vodama, piše hrvatski znanstvenik.