U čudnom je raspoloženju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ovih dana. Najprije su mu se dan-dva ranije u govoru na službenoj presici pojavile ustaše i šiptari, kako pogrdno nazivaju Albance, a jučer su na komemoraciji srpskim žrtvama vojno-redarstvene operacije Oluja u prvom planu bili - traktori.
- Da ne mislite da ću držati vlast pod svaku cijenu, moja ponuda je da ne biste razvlačili naš narod svakog dana, da nam ne biste uništavali turističku sezonu, podnesite zahtjev, vas 80, nemojte ni da tražite 85, osigurat ću vam ja ostatak potpisa i idemo, prije kraja godine, na referendum o opozivu predsjednika Republike - govorio je Vučić na presici u Vili Mir i u nastavku trabunjao kao da je frustrirani srbijanski radikal u nekoj zadimljenoj beogradskoj kavani:
- Jer to je ono što vi tražite. Ja ću se boriti protiv vas i tad. Evo, ja sam vam omogućio, nemojte da tlačite narod, ne radite vi to zbog litijuma. Vi to radite zbog mene. Hoćete meni vidjeti leđa. Jer sam ustaša, šiptar, peder... Ne možete ni 75 zastupnika skupiti? Dat ćemo vam 70. - rekao je Vučić na presici u Vili Mir.
Nastavio je jučer u Loznici.
- Neće više biti ni pogroma, ni progona ni traktora, jamčim vam - poručio je u subotu na središnjoj državnoj komemoraciji žrtvama vojno-redarstvene akcije "Oluja" srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, ocijenivši da je početak kolovoza za Srbiju vrijeme "tuge, sjećanja i ponosa".
Komemorativnom skupu na stadionu u Loznici nazočio je državni vrh Srbije, čelnici bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije, te nekoliko tisuća ljudi.
Vučić je, naglasivši da Srbija i Republika Srpska već 10 godina zajedničkim pomenom žrtvama "Oluje" obilježavaju "veliku srpsku tragediju", rekao da su prvi dani kolovoza "dani naše tuge, sjećanja, muke zbog izgubljenih ljudi, njihovih kuća, ognjišta, djece koju nikad nećemo moći vratiti".
To su i dani ponosa jer, kako je istaknuo, "oni koji nas napadaju i raduju se svojoj velikoj pobjedi, nikada neće moći razumjeti da nije pobjeda kada akciju vodite na tenku, a na njemu je američki veleposlanik (Peter Galbright), a suočavate sa sa ženama, djecom i starcima na traktorima".
"Niste baš tako hrabri i niste baš ni sami taj zločin provodili, pomagali su vam ovi veliki i najmoćniji", rekao je srbijanski predsjednik.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik ocijenio je da "Oluja" "nije etničko čišćenje, već genocid u kontinuitetu", te nastavak politike započete u Drugom svjetskom ratu da "trećinu Srba treba pokatoličiti, trećinu pobiti i trećinu protjerati".
"Nikada ne smijemo zaboraviti stradanje, ali moramo se boriti za naše danas i naše sutra", poručio je Dodik i rekao da se treba okupiti oko ideje "Srbija kao država i Republika Srpska kao država".
Ocijenio je kako današnji skup pokazuje da "nisu uspjeli ni oni 1941. ni oni '90-ih".
Poglavar SPC-a patrijarh Porfirije poručio je da Srbi "ni po koju cijenu" ne odustaju od mira i slobode, te da se "mirom treba suprotstaviti svakom nasilju, ratu i svakoj takozvanoj oluji".
Pomen žrtvama "Oluje" bit će održan u nedjelju u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, a nazočit će mu gradonačelnik srbijanske prijestolnice Aleksandar Šapić.
U danu kad je održana središnja komemoracija povjesničar Momčilo Pavlović rekao je za RTS da procesi razbijanja velike jugoslavenske države "nisu završeni, posebno nije stabilizirano srpsko pitanje". Pavlović je ocijenio da je i 29 godina od tih događaja "narativ i pogled na operaciju 'Oluja' različit u Srbiji i Hrvatskoj", izrazivši nadu da će stajališta "možda približiti neke buduće generacije".