Prema podacima ukrajinske vojske ruske trupe su od početka napada na Ukrajinu, prije tri godine, izgubile više od 800.000 ljudi (poginuli i ranjeni).
Mediazona, ruska neovisna medijska kuća usmjerena na antiputinističku opoziciju prati ruske gubitke u ovom ratu. Oni su 22. veljače 2025. objavili nove podatke o ruskim žrtvama. Tijekom svog istraživačkog projekta, koji kontinuirano traje od 2022. godine, u suradnji s ruskom službom BBC-ja, utvrdili su do tog datuma točna imena više od 95.000 Rusa poginulih u borbama u Ukrajini. Svaka je žrtva potvrđena imenom i prezimenom te mjestom stanovanja, naveo je Večernji list.
Ruska služba RFE/RL-a, Radio Svoboda, dobila je bazu podataka od Glavne vojne medicinske uprave (GVMU) ruskog Ministarstva obrane koja sadrži podatke o 166.000 vojnog osoblja liječenih u vojnim bolnicama od početka 2022. do sredine 2024. godine.
Bazu podataka osigurao je bivši vojni liječnik Aleksej Žiljajev. Novinari su provjerili njegovu autentičnost i sa Žiljajevim i vojnim stručnjacima analizirali podatke. Nezavisni ruski portal Meduza donosi ključne nalaze njihova istraživanja.
U veljači 2022. časnici su činili 17 posto ranjenih, no do lipnja 2024. njihov je udio pao na šest posto.
Prema Radio Svobodi, ove brojke odražavaju problem s kojim se ruska vojska suočila na početku svog sveobuhvatnog rata protiv Ukrajine: zbog problema s komunikacijom, mlađi časnici morali su ostati na prvim crtama sa svojim jedinicama, što je dovelo do velikih gubitaka. Počevši od ljeta 2022., kada je Ukrajina primila svoje prve višecijevne raketne sustave HIMARS i započela napade na zapovjedna mjesta u blizini fronte, časnici su postupno premješteni dalje od položaja na prvoj crti. Od tada su se njihovi gubici smanjili.
Broj lakše i teže ranjenih vojnika porastao je tijekom ruske ofenzive u Ukrajini, ali je broj teško ranjenih ostao relativno stabilan. U međuvremenu, vojnici s lakšim ozljedama moraju se vratiti na front nakon otpuštanja iz bolnice. Ova je politika dio dekreta Vladimira Putina o mobilizaciji iz 2022., koji je službeno i dalje na snazi.
Lakše je ranjen, a izgubio je nogu
Baza podataka također sadrži više od 3200 dijagnoza koje uključuju riječ "amputacija". Mnoge amputacije udova klasificiraju se kao "lakše ozljede", unatoč tome što je to u suprotnosti s ruskim pravnim standardima.
Jedan od primjera je 60-godišnji mlađi narednik Artur Jegorov, koji je 2022. godine pretrpio ozljedu od eksplozije mine i izgubio desnu nogu - ali baza podataka ga navodi kao "lakše ranjenog". Drugi slučaj je vojnik Vladimir Golski (19), koji je 2024. godine hospitaliziran s dijagnozom "traumatske amputacije lijevog stopala", no njegova se ozljeda vodi kao "umjerena". Golski je jedan od najmlađih vojnika s amputacijom uvršten u bazu podataka GVMU.
Stotine vojnika hospitalizirano je zbog trovanja alkoholom ili drogama
Najčešće dijagnoze u bazi podataka su one koje sadrže termin “geler rana” koji se pojavljuje u gotovo 70.000 slučajeva. Udovi se spominju oko 100.000 puta.
“Priroda većine tih ozljeda manje-više je ista”, potvrđuje Žiljajev. “Daleko su najčešće rane od gelera ruku i nogu.”
Tijekom zime, vojne bolnice bilježe porast pacijenata s mentalnim poremećajima i opeklinama, često zadobivenim pokušavajući se ugrijati u zemunicama. Tijekom posljednje dvije i pol godine, stotine vojnika hospitalizirano je zbog trovanja alkoholom ili drogama - ili izloženosti "nepoznatim tvarima".

Ovaj trend odražava promjene u sastavu ruskih snaga u Ukrajini: početnu invaziju izveli su profesionalni vojnici po ugovoru, kojima su se kasnije pridružili mobilizirani vojnici i osuđenici, nakon čega su uslijedili civili koji su potpisali ugovore s Ministarstvom obrane u zamjenu za unosne isplate.
Postotak ranjenih vojnika u dobnoj skupini od 18 do 19 godina i dalje je nizak, što ukazuje da se oni ne bore u Ukrajini u velikom broju. "Da su bili tamo, služili bi kao vojnici i mlađi narednici - činovi koji su pretrpjeli teške gubitke", istaknula je Dara Massicot, viša suradnica u programu Rusija i Euroazija pri Zakladi Carnegie za međunarodni mir.
Desetkovana 252. gardijska motostreljačka pukovnija
Najviše ranjenih vojnika dolazi iz motostreljačkih postrojbi koje čine najveći dio ruske vojske. Među njima je tijekom rata najviše stradala 252. gardijska motostreljačka pukovnija. Glavni stožer Ukrajine izvijestio je da je pukovnija izgubila gotovo trećinu svog ljudstva u ožujku 2022. tijekom borbi za Harkov i Izjum. Kasnije je obnovljena, ali je ponovno pretrpjela velike gubitke tijekom ukrajinske protuofenzive u regiji Harkov u rujnu 2022.

Teško ranjene u bolnici drže do 60 dana
Prosječan boravak u bolnici za teško ranjene vojnike je gotovo 60 dana, dok oni sa srednje teškim ozljedama ostaju hospitalizirani nešto više od 37 dana. Lakše ozlijeđeni vojnici ostaju u prosjeku 18,5 dana, prema izračunu Radio Svobode. Ove brojke ne uključuju vrijeme provedeno na početnim točkama evakuacije, kao što su poljske bolnice, ili na daljnjoj rehabilitaciji, kao što su lječilišta. Rehabilitacija često traje duže od primarnog tijeka liječenja.
Većina vojnika koji su bili hospitalizirani bili su redoviti vojnici. Baza podataka uključuje gotovo 90.000 vojnika, 40.000 narednika, 15.000 desetnika, 7000 poručnika, 2700 zastavnika, preko 3000 kapetana, 2100 bojnika, 1000 potpukovnika, 381 pukovnika, više od 30 general-bojnika te 11 general-pukovnika.