O neuobičajenim aktivnostima ruske vojske na granici s Ukrajinom američki obavještajni izvori javljali su još u studenome 2021. godine. Ali svijet kao da to nije doživljavao ozbiljno. Već 7. prosinca tadašnji američki predsjednik Joe Biden upozorio je da Rusiju čekaju sankcije napadne li Ukrajinu. Putin je odgovorio 17. prosinca, predloživši da se stopira proces ulaska Ukrajine u NATO. Ukrajinci su to odbili. Nastao je kaos. U roku od dva mjeseca imali smo rat. Počeo je baš na današnji datum, 24. veljače prije tri godine i još traje.
Jake ruske snage, s tenkovima i svim mogućim oklopnim jedinicama koje su nosile oznake "V" i "Z", najprije su stigle u Bjelorusiju u siječnju 2022., pod izgovorom da je riječ o vojnim vježbama. Potom ih je još stiglo u samu blizinu granice s Ukrajinom, ali na jugu. Putin je 21. veljače najprije priznao Narodnu Republiku Donjeck i narodu Republiku Lugansk.
No nitko nije znao točan datum početka napada. Bio je 24. veljače 2022. kad su Putinove trupe prešle granicu Ukrajine.
Dan kad je napao Putin: Bitka za zračnu luku Hostomel-Antonov
Vladimir Putin obratio se odmah ruskom narodu objavivši odluku o pokretanju "specijalne vojne operacije" u Ukrajini. Tvrdio je da nema planova za okupaciju ukrajinskog teritorija i da podržava pravo naroda Ukrajine na samoodređenje. No također izjavio da Rusija traži "demilitarizaciju i denacifikaciju (?!)" Ukrajine, te da će "sva odgovornost za moguće krvoproliće biti u potpunosti na savjesti režima koji vlada na teritoriju Ukrajine."

Samo nekoliko minuta nakon Putinove objave, eksplozije su već tresle Kijev, Harkov, Odesu i Donbas. Ruske trupe iskrcale su se u Mariupolju i Odesi i lansirale krstareće i balističke projektile na aerodrome, vojno zapovjedništvo i vojna skladišta u Kijevu, Harkovu i Dnjipropetrovsku. Zaokružiti, opkoliti Kijev sa svih strana bio je plan i umalo su uspjeli.

Vojna vozila su ušla u Ukrajinu kroz Senkivku, gdje se Ukrajina susreće s Bjelorusijom i Rusijom. Istovremeno, ruske trupe ušle su u Ukrajinu i s juga, s Krima koji je Rusija ranije anektirala. Na snimkama nadzornih kamera koje su obišle svijet bili su nestvarni prizori - u jedroj traci kamioni čekaju na prelazak granice, a u drugoj Putinovi tenkovi grabe naprijed. Rat je službeno počeo.
Prema planovima 'specijalne vojne operacije' što su ih ruski generali predstavili Vladimiru Putinu, sve je trebalo biti gotovo za manje od dva tjedna, Rusi su krenuli izravno na Kijev sa sjevera, istoka i juga silom od tisuću tenkova i dvije tisuće borbenih vozila. Da je glavni grad pao, bio bi to, realno, kraj nacije od 37 milijuna ljudi. No Ukrajinci su izdržali prvi udar i uzvratili, bili su spremni zahvaljujući obavještajnim podacima zapadnih saveznika i Kijev nije pao.

U helikopterskom desantu na aerodrom Hostomel-Antonov odmah u prvim satima rata, desetak kilometara sjeverozapadno od predgrađa Kijeva i niti 40 kilometara od centra grada, sudjelovali su pripadnici 45. ruske brigade SPECNAZ-a i 31. zrakoplovne brigade. Ideja je bio desant ruskih specijalaca, brza okupacija zračne luke koja bi odsjekla Kijev. Dalje bi posao bio lak za ruske trupe, Kijev bi bez pomoći, u ruskom obruču, brzo pao, pisao je Express.

Krenuli su u zoru s teritorija Bjelorusije i brzo stigli do Antonova, oko osam sati ujutro tridesetak transportnih helikoptera Mi-8 iskrcalo je oko 300 do 400 pripadnika specijalnih snaga, najboljih i najspremnijih ruskih vojnika. Pratili su ih jurišni helikopteri Ka-52, Mi-24 i Mi-35, planirani kao važna podrška specijalcima jednom kad se iskrcaju na Hostomelu. Sve je bilo gotovo do 10.30 i Antonov je već pao, pripremali su se za polijetanje transportni divovi Il-76 s gardijskim postrojbama i transporterima.

U prvim satima invazije Vladimir Zelenski potvrdio je da su zračnu luku Antonov zauzele ruske snage.
- No padobranci koji su se spustili u Hostomel blokirani su i ukrajinske snage su primile naredbu da ih unište - rekao je. I tu pravi problemi za Ruse tek počinju. Luku Antonov napada 4. ukrajinska brigada prije nego što su iz 800 kilometara udaljenog Pskova stigli transportni zrakoplovi i pojačanje. Ruše Rusima pet jurišnih helikoptera i dižu svoje u zrak, bombardiraju pistu Antonova da Il-76 ne može sletjeti... Već oko 22 sata ruska vojska potpuno je napustila zrakoplovnu luku s najmanje 50 poginulih specijalaca. U dobivenoj bitki za Kijev ključno je bilo tih 12 sati žestokog okršaja u zračnoj luci Antonov, pisao je Express.
Rusi u predgrađu Kijeva, ali tamo su masakrirani kadirovci. Morali su se povući
Fokus ruskoga plana invazije bio je munjevit udar na Kijev, svrgavanje ukrajinske vlade uz uništavanje njihove protuzračne obrane i vojnih uporišta, procijenio je britanski Kraljevski institut združenih službi prema zarobljenim ruskim dokumentima. Ukrajina je, Putinovim rječnikom, trebala biti pregažena u roku od desetak dana.

Rusija se, međutim, ipak opasno približila uspjehu probivši se sa do predgrađa Kijeva u prvih tjedan dana invazije. Istovremeno su sa sjevera stale nadirati jake ruske snage iz pravca Bjelorusije, preko Černobila pa onda s istoka prema Sumyju. Za tjedan dana Rusi su sa sjevera ušli u predgrađe Kijeva. Tamo su ih u uličnim borbama čekali dobro utvrđeni Ukrajinci i tu su im nanijeli prve velike gubitke. Posebno je krvavo bilo u predgrađu Buči gdje su ruske snage počinile masakr civilnog stanovništva i zarobljenika.
"Jedna od Putinovih početnih pogrešaka bila je pokušaj osvajanja zemlje veličine Francuske sa silom za koju zapadne procjene sugeriraju da je bila jedva veća od savezničke vojske Dana D u Drugom svjetskom ratu", napisao je John Leicester za Associated Press. Zahvaljujući neusklađenosti između ambicija i angažiranih resursa, dodao je umirovljeni general pukovnik Mark Hertling za The Washington Post, "bilo je potrebno oko šest tjedana da prva faza Putinove kampanje u potpunosti propadne." Do sredine ožujka ruske snage povukle su se iz sjeverne Ukrajine. Bila je to prva velika, silno važna ukrajinska pobjeda.

Kasnije će Ukrajinci pretrpjeti težak poraz u Mariupolju, primjerice, i Rusi će se s vremenom ukopati na bojišnici pa malo po malo napredovati. Danas drže oko 20 posto teritorija Ukrajine na kojem živi oko tri milijuna stanovnika Ukrajine. A Putin je, vjerojatnim preokretom u američkoj politici s dolaskom Donalda Trumpa na vlast, na dobrom putu da se riješi Zelenskog na kojeg je išao izravno, odmah "u glavu", prvih dana rata.
- Ako to bude značilo mir za Ukrajinu, ako je doista potrebno da ja napustim svoju dosadašnju funkciju, ja sam spreman - rekao je jučer ukrajinski predsjednik.
- A svoj bih odlazak mogao odmah zamijeniti za članstvo u NATO-u, ako postoji takav uvjet...
Tri godine nakon početka rata, dakle, Amerika - koja je i obavijestila Zelenskoga o Putinovu planu desanta na Hostomel-Antonov i napadu na sam Kijev - okrenula je Ukrajini leđa.