U gotovo svim bolnicama na svijetu, zmijoliki duodenoskop se i danas smatra neizostavnim alatom za dijagnosticiranje i liječenje bolesti gušterače i žučnih kanala. No, ovi optički uređaji imaju nedostatak - iako se njima ulazi u gornji dio tankog crijeva kroz usta ovi se instrumenti stalno koriste za različite pacijente i ne mogu se sterilizirati uobičajenim metodama.
Umjesto toga, oni se peru ručno, a zatim prolaze kroz strojeve slične perilicama posuđa koje koriste kemikalije za ubijanje mikroorganizama. Čak i ako se čiste prema uputama, na ovim instrumentima mogu ostati bakterije koje se mogu prenijeti na pacijente.
Kao rezultat toga, duodenoskopi su oštetili unutarnje organe stotinama pacijenata u američkim i europskim bolnicama, a nedavno testiranje govori da su rizici podcijenjeni. No, još gore, pokazalo se da uređaji mogu prenijeti infekcije otporne na antibiotike i da ih je gotovo nemoguće izliječiti.
Stoga medicinski stručnjaci traže od Uprave za hranu i lijekove da prisili proizvođače na razvoj instrumenata koji se mogu sterilizirati ili da zabrane upotrebu duodenoskopa, piše New York Times.
"Podaci o infekcijama su veliki i nepobitni i promjena je nepobitna i hitna", kaže William A Rutal, direktor državnog programa za suzbijanje i epidemiologiju infekcija na sveučilištu u Sjevernoj Karolini.
Nedavna istraživanja pokazala su da jedan od 20 duodenoskopa zadržava mikrobe koji uzrokuju bolesti pout Escherichije Coli čak i nakon pravilnog čišćenja. FDA je očekivala da će taj rezultat biti jedan od 200, pa je doktor David Jay Weber, direktor državnog programa UNC-a rekao da je nalaz 'zapanjujuć' i pozvao FDA da odredi datum do kad će riješiti ovaj problem.
"Biste li ušli u avion kad bi pilot rekao:'Usput, postoji 5 posto šanse da će se motor pokvariti'?", pita se on.
Jeff Shuren, direktor Centra za uređaje i radiološku medicinu u FDA sugerirao je da agencija može poduzeti dodatne regulatorne mjere. "Poboljšanja su potrebna", rekao je. No, još uvijek ništa nitko nije poduzeo.
Duodenoskopi su duge, fleksibilne cijevi s optičkim vlaknima na jednom kraju. Cijev se ubacuje kroz pacijentova usta i želudac, zatim u prvi dio tankog crijeva, koji se naziva dvanaestnik.
Alternativa je otvorena kirurgija, koja ima svoje rizike, rekao je dr. Bret Petersen, gastroenterolog na klinici Mayo u Rochesteru, u Minneapolisu. "Vađenje žučnog kamenca na takav način bilo bi danas gotovo nečuveno", rekao je.
No, nesposobnost pravilnog čišćenja instrumenta između dva korištenja na različitim pacijentima pokazalo se kao "Ahilova peta", dodao je. Uređaji se ne mogu izlagati velikim vrućinama pa se be mogu ni sterilizirati kao što se to radi s drugim instrumentima.
Teško je očistiti unutarnju cijev rukom, a duodenoskopi, za razliku od drugih endoskopa, na vrhu imaju pokretni mehanizam nalik dizalu kojim se može manipulirati radi podešavanja položaja kirurških instrumenata.
Komplicirano čišćenje
Mehanizam čini instrument pokretljivijim i korisnijim, ali težim za čišćenje jer sadrži mikroskopske pukotine u kojima se mogu smjestiti tjelesne tekućine i bakterije.
Olympus Medical Systems Corporation, Pentax of America i Fujifilm Medical Systems USA proizvode većinu duodenoskopa koji se koriste u SAD-u, a lavovski udio ima tvrtka Olympus. Do nedavnih epidemija u bolnicama FDA nikada prije nije tražila da pregledaju podatke proizvođača o čišćenju složenih instrumenata.
Agencija dopušta na tržište mnoge medicinske proizvode bez da ih podvrgavaju toj vrsti ispitivanja ako se uređaji smatraju „bitno jednakim“ medicinskim proizvodima koji su već na tržištu. Odgovornost proizvođača je da novi uređaj ispravno radi - i da se može pravilno očistiti između različitih upotreba.
Proizvođači tvrde da sve dok zdravstvene ustanove čiste i dezinficiraju uređaje u skladu s uputama, a nerijetko je to vrlo kompliciran postupak koji može uključivati više od 100 koraka, uključujući vizualne preglede kako bi se provjerilo da li nakon čišćenja nije vidljivo zaprljanje - duodenoskopi su sigurni za pacijente.
U uputama se također navodi da uređaje treba vraćati proizvođaču jednom godišnje na servis i održavanje.
Od 2012., međutim, stotine pacijenata u Sjedinjenim Državama i Europi zaraženo je u desecima epidemija povezanih s kontaminiranim duodenoskopom. Među zaraznim uzročnicima je i Enterobacteriaceae rezistentna na karbapenem, bakterije koje ne reagiraju na snažnu klasu antibiotika. Zaraza ima 50-postotnu smrtnost.
Više od 30 pacijenata u Seattleu bilo je zaraženo rezistentnim sojevima bakterija kao što je CRE i to preko duodenoskopa i to između 2012. i 2014., a 11 ih je umrlo, mada su mnogi već bili kritično bolesni. Deseci pacijenata u bolnici Park Ridge, Ill., Zaraženi su CRE-om u 2013. godini.
U 2015. godini su umrla dva pacijenta, a pet ih je oboljelo nakon zaraze CRE-om tijekom postupaka koji uključuju duodenoskope u medicinskom centru UCLA Ronald Reagan u Los Angelesu.
Opasne bakterije
Nedavno su liječnici u Bostonu izvijestili o prvom poznatom prenošenju mikroorganizma otpornih na kolistin, antibioticima koji su posljednja mogućnost liječenja, iako je duodenoskop bio očišćen u skladu s uputama proizvođača i preporukama FDA.
Kad je instrument vraćen proizvođaču i pregledan, otkriven je unutarnji kvar koji je ostavio opasne bakterije da se prilijepe za instrument. Proizvođač, Pentax, prisjetio se neispravnih uređaja prošle godine.
"Zapravo ne možemo shvatiti ove unutarnje nedostatke - to je jedan od glavnih postupaka ove priče", rekla je dr. Erica S. Shenoy, pomoćnica šefa za kontrolu infekcije u Massachusetts General Hospital.
U veljači 2015., FDA je zatražila od proizvođača da analiziraju stope kontaminacije svojih uređaja. No do sada su proizvođači dovršili samo oko 60 posto potrebnog uzorkovanja. Jedna od manjih tvrtki ispunila je samo 15 posto potrebnih testova.
Suvremena medicina uvelike se oslanja na duodenoskope i druge fleksibilne cjevaste instrumente s kamerama na vrhovima - uključujući bronhoskope za provjeru pluća i kolonoskope za provjeru raka debelog crijeva - za dijagnosticiranje i liječenje bolesti bez operacije.
Alternativa za njihovu zamjenu je ograničena i uključuje zamjenska medicinska testiranja i postupke poput testova stolice koja može dijagnosticirati rak debelog crijeva umjesto kolonoskopije. Međutim, ovaj instrument koji se koristi za dijagnozu karcinoma debelog crijeva smatra se mnogo manje rizičnim, jer se koristi u dijelu tijela koji već ima bakterije.
Nove tehnologije za sterilizaciju na niskim temperaturama mogu omogućiti učinkovitiju dezinfekciju sonde ili se pak mogu proizvesti za jednokratnu upotrebu. Bronhoskopi za jednokratnu uporabu već kreću na tržište, iako se ne očekuje da će zamijeniti u potpunosti instrumente za višekratnu upotrebu.
Ali i dalje ne postoji duodenoskop za jednokratnu uporabu. Povećana prevalencija superbugova - mikroba otpornih na snažne antibiotike i opasnih po život, traži hitnu reakciju.
"Sve dok su organizmi bili osjetljivi na antibiotike, stvarno nije bilo problema, jer čak i ako ovaj instrument prenosi bakterije, pacijentima dajete antibiotike profilaktički - prije i nakon postupaka", kaže Larry Muscarella, savjetnik za zdravstvenu zaštitu koji pregledava izvješća o medicinskim proizvodima koja su dostavljena FDA i često je prvi koji je identificira rizike od infekcije.
No, profilaktički antibiotici više ne jamče zaštitu. Rast infekcija rezistentnih na antibiotike širom svijeta približava se kriznoj točki: Uporna zlouporaba i prekomjerna upotreba antibiotika u ljudima, biljkama i domaćim životinjama dovela je do širenja bakterija koje se odupiru liječenju većine postojećih antibiotika.
Svjetska zdravstvena organizacija nazvala je rast bolesti otpornih na antibiotike jednom od najznačajnijih prijetnji globalnom zdravlju. Dizajn duodenoskopa čini ih posebno osjetljivim na lučenje ovih i drugih bakterija.
"Ali rizik za bilo kojeg bolesnika je mali, a duodenoskopi nisu značajni čimbenici porasta bakterija otpornih na lijekove", rekao je dr. Alexander J. Kallen, epidemiolog u Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. "To je više briga za javno zdravstvo nego briga za pojedinog pacijenta. Većina ljudi koji su izloženi ovom instrumentu kontaminiranom bakterijama ne trpe štetne posljedice."
Bronhoskopi najprljaviji
FDA je 2015. godine upozorila pružatelje zdravstvenih usluga da su bronhoskopi, koji se koriste za ispitivanje pluća, povezani sa više od 100 infekcija i da mogu ostati kontaminirani čak i nakon pravilnog čišćenja .
Krajem prošle godine, istraživači su pregledali dvadesetak bronhoskopa koji su očišćeni i dezinficirani u tri medicinska centra i otkrili da su svi zadržali „zaostalu kontaminaciju“ nakon procesa čišćenja, uključujući patogene poput plijesni i E. coli.
Sva 24 bronhoskopa imala su nepravilnosti vidljive golim okom, uključujući ostatke, zadržane tekućine, ogrebotine i druga oštećenja. Rezultati su alarmantni i pulmološka zajednica "zakopala je glavu u pijesak po ovom pitanju."
U siječnju su istraživači sa Sveučilišta u Pittsburghu izvijestili o grupi pacijenata s intenzivne njege kod kojih su sve infekcije rezistentne na lijekove došle na jedan bronhoskop .
Danska tvrtka Ambu već prodaje bronhoskop za jednokratnu upotrebu, priopćili su zvaničnici. Tvrtka također testira kolonoskop za jednokratnu upotrebu. Predviđa da će se na tržište u Sjedinjenim Državama do 2020. naći dodatni endoskopi - uključujući duodenoskop za jednokratnu upotrebu.
Iako su mnoge bolnice u Sjedinjenim Državama kupile bronhoskope za jednokratnu upotrebu, Lars Mercher, rekao je da je njegova tvrtka naišla na otpor jednokratnim instrumentima, čim su ih počeli proizvoditi.
"Bilo je teško čak i prihvatiti ideju da je kontaminacija moguća već i u samoj bolnici", rekao je.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Mislim da isti instrument koriste za gastroskopiju i kolonoskopiju ?