Umjesto da postane franjevac, uhićen sa sutkinjom
Među petero uhićenih u utorak u akciji Uskoka i policije, pokrenutoj zbog navodnih pogodovanja u stečajnim postupcima, su sutkinja Trgovačkog suda Vesna Malenica i stečajni upravitelj Pero Hrhać. Uz njih su, kako se doznaje, uhićeni i Milan Lučić, Miroslav Mitak i Josip Debić.
Prema pisanju medija, Malenica i Hrkać zlorabili su svoje funkcije kako bi pogodovali strankama u stečajnim postupcima. Telegram navodi kako se "ime sutkinje Vesne Malenice već 15 godina vezuje uz sumnje zbog raznih malverzacija i pogodovanja strankama u procesu te su protiv nje mahom predstavnici dužnika podnosili kaznene prijave".
Tijekom dana u USKOK-u bi trebala početi ispitivanja petero uhićenih, u velikoj akciji USKOK-a i policije. Tada će se vidjeti kakve će obrane iznijeti te hoće li USKOK zatražiti pritvor za nekoga. Neslužbeno se moglo čuti da je akcija bila planirana za drugi dan, ali je došlo do curenja informacija pa su zbog toga USKOK i policija morali požuriti, piše N1.
Vodio stečajeve 50-ak tvrtki
Hrkać je od 1999. godine, kada ga je sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu Vesna Malenica prvi put imenovala stečajnim upraviteljem u stečaju Komercijalne banke iz Zagreba, do danas, vodio stečajeve pedesetak tvrtki. Pero Hrkać rođen je u Širokom Brijegu, u Bosni i Hercegovini prije 60 godina. Nakon završene franjevačke gimnazije u Visokom, upisao je studij teologije i filozofije u Sarajevu, ali ga je put odnio u drugom, pragmatičnijim smjeru - studirao je i završio Ekonomski fakultet u Zagrebu.
Poduzetnički je duh, kako se 2014. pohvalio novinaru Poslovnog tjednika Saši Paparelli pokazao još u studentskim danima kad je nabavio kompjutor Commodore 64, priključio ga na crno bijeli televizor i vodio poslovne knjige za kafiće. Hrkać se nakon diplome zaposlio u prosvjeti, kao profesor na Ekonomskoj školi u Zagrebu, a 1987. je prešao u ondašnju Poslovnu zajednicu izdavača i knjižara Hrvatske koja je baš u to vrijeme na Zagrebačkom velesajmu pokrenula Interliber i Educu, sajmove koji su opstali do danas.
Od 1990. do 1999. Hrkać je radio u nizu tvrtki na menadžerskim položajima: kao direktor tvrtke Sava - Zagreb d.d., početkom devedesetih kao distributer Poljoprivrednog kombinata Beograd za područje Hrvatske koji je uz ostalo po Hrvatskoj distribuirao i bombonijere "Car Lazar i Carica Milica". Zamjenik komercijalnog direktora u poduzeću Voće, u vlasništvu Jure Klarića, postao je 1994., a već 1995. je bio suosnivač Hercegovina produkta.
atim je 1997. postao komercijalni direktor za asortiman u Kutlinoj Dioni, zadužen za izgradnju prodajnih centara. U Širokom Brijegu otvorio je veliki opskrbni centar Dione koji će kasnije biti prodan Lijanovićima. Kad je 1999. Diona otišla u stečaj, Hrkać se zaposlio u osječkoj Saponiji kao šef prodaje za sjevernu Hrvatsku, ali tu se zadržao tek koji mjesec. Iste godine, odlukom gore navedene sutkinje Trgovačkog suda u Zagrebu Vesne Malenice, koja će postati jedna od važnijih osoba u njegovu životu, imenovan je stečajnim upraviteljem Komercijalne banke iz Zagreba.
Vodio stečaj Glumina banke, TŽV Gredelja...
Stečajni postupak Glumina banke kojeg je 2002. dobio također odlukom sutkinje Vesne Malenice traje još i danas. "Taj me posao zainteresirao jer u njemu možeš imati svoj stav. Doduše, stav vam može donijeti i probleme, kao kad mi je pred 10-ak godina zapaljen automobil", kazao je 2014. novinaru Poslovnog dnevnika govoreći o poslu stečajnog upravitelja.
Sutkinja Malenica ga je 2012. imenovala stečajnim upraviteljem TŽV Gredelja. U travnju 2015. otpušteni radnici Gredelja prosvjedovali su pred sjedištem DORH-a u Zagrebu tražeći od USKOK-a do postupi po prijavama koje su protiv Hrkaća podnijeli mjesecima ranije. Stečaj TŽV Gredelj još uvijek traje, a prema Hrkaćevim najavama bi trebao biti okončan 2018. dokapitalizacijom.
Suci favorizirali stečajne upravitelje
Kako bi se stalo na kraj spregama pojedinih sudaca i stečajnih upravitelja, pojavi koja je u javnosti kolokvijalno nazvana "stečajna mafija", početkom 2015. stupio je na snagu novi Stečajni zakon. Po tome zakonu, suci više nisu mogli sami odabirati stečajne upravitelje, već ih je s liste upravitelja, nasumičnim algoritamskim odabirom, birao kompjutor.
Međutim, istraživanje profesora osječkog Ekonomskog fakulteta Domagoja Sajtera pokazalo je da novi zakon jedan krug sudaca obilato koristi da bi dalje favorizirao određene stečajne upravitelje, piše Jutarnji list. Među najučestalijim parovima sudaca i upravitelja, Sajter je tako pronašao i sutkinju Vesnu Melenicu i stečajnog upravitelja Peru Hrkaća. Samo u studenom 2016. sukinja Malenica osam je puta iskoristila ovu zakonsku iznimku i za stečajnog upravitelja postavila upravo Peru Hrkaća.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec