Odlazak kod doktora nije nimalo zabavan. Vjerojatno se loše osjećate (zbog toga ste i došli kod njega), čekaonica je sterilnog izgleda i puna bolesnih ljudi, časopisi su stari tri godine, te nikako da dođete na red.
Mnogi bi stoga najradije, kad bi mogli, u potpunosti izbjegli odlazak doktoru, posebno osobe koje boluju od kroničnih bolesti, poput dijabetesa ili bolesnog srca, a koje moraju redovito ići na kontrole. No kako stvari stoje, moguće je da će uskoro stvarno moći zaobilaziti ambulante i bolnice.
Naime, kućna testiranja nisu nikakva novost, pomislite samo na štapiće pomoću kojih žene otkrivaju jesu li trudne ili malene ručne tlakomjere koje možete kupiti u svim ljekarnama.
No startup tvrtke novih generacija odlučile su otići korak dalje, kako bi nadgledanje zdravlja (ili čak i slanje nalaza liječniku) učinile što jednostavnijim.
Cellscope, primjerice, omogućuje roditeljima da pomoću smartphonea fotografiraju djetetov zvukovod i zatim pošalju fotografije pedijatru koji automatski postavlja dijagnozu, bez da dijete moraju vući među hrpu bolesne djece.
Healogram prati oporavak rana, dok brisevi za testiranje na rak grlića maternice i praćenje hormona pomoću uboda u prst mogu pomoći ženama da preuzmu zdravlje u svoje ruke.
No prelazak s liječnika na Fitbit najviše bi mogao pomoći muškarcima, s obzirom da su oni skloniji preskakanju sistematskih pregleda, te i dalje češće umiru od srčanih bolesti i dijabetesa.
Povratak korijenima ili kod kuće je najljepše
Prebacivanje zdravstva u kuću potencijalno je veliki posao. Marketinška tvrtka IRI procjenjuje da je 2012. godine u SAD-u na 'zdravstvene setove za kućnu uporabu' potrošeno 440 milijuna dolara, što je bilo za 10 posto više od zarade koja je ostvarena dvije godine ranije.
Sad kad su Apple i Google pojednostavili skladištenje i analizu zdravstvenih podataka na pametnim telefonima, vjerojatno će početi ubrzano rasti broj zdravstvenih aplikacija, koje predstavljaju 'personaliziranu medicinu', tj. zdravstvenu skrb koja se nužno mora prilagođavati.
Takva testiranja mogla bi ići i iznad onoga što vam je liječnik propisao, te tako možete već sad obaviti razna genetske 'čitanja' tako što ćete pljunuti u cijev koju ćete zatim poslati tvrtkama poput 23andMe. Takvim testom možete odrediti hoće li određeni lijekovi, u vašem slučaju, biti djelotvorni i u kolikoj mjeri, piše Ozy.
Naravno, može biti teško razdvojiti isproban i učinkovit lijek od marketingom napumpane priče.
iHeart Alive je tvrtka odgovorna za iHeart senzor koji pomoću jagodice prsta mjeri 'krutost vaše aorte', prateći vaš puls i razinu kisika u krvi.
Na taj način, kažu iz tvrtke, moguće je odrediti vašu 'unutrašnju dob' i rizik za probleme s kralježnicom i različitim organima. I, premda na stranicama tvrtke možete naći linkove na različita istraživanja koja bi trebala poduprijeti znanost koja se krije iza ovog pomagala, tamo stoji i upozorenje da iHeart senzor nije 'zdravstveni uređaj'.
To upozorenje često stoji na medicinskim uređajima koje još nije odobrila Agencija za hranu i lijekove, čiji je posao razdvajanje znanstveno dokazanih tretmana od lažnih proizvoda. Naime, posljednjih godina pojavio se i nemali broj tehnoloških naprava koje su pružale lažna obećanja, pa je važno i da liječnici upozore svoje pacijente kad nešto nema veze s pameti i logikom.
"Većina aplikacija je smeće", kaže tako pedijatar Chad Rudnick.
Svejedno, izgleda da ćemo se vratiti korijenima, jer je kućno liječenje kroz povijest bila norma, s izuzetkom današnjeg doba.
Zato će se pojaviti sve više alata koji će nam omogućiti kućno liječenje i testiranje, a koji će ljude i lakše privoliti da paze na svoje zdravlje, osluškuju ga i posjete liječnika tad kad je to zaista i potrebno.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Odeš doktoru, kažeš svoje zdravstvene tegobe, a onda dotur otvori neku knjižurinu i iz nje prepisuje dijagnozu na latinskom jeziku, a lijek preporuča da nabavite u ljekarni i da ga platite naravno.