Maja na farmi, bila je prva slikovnica objavljena 1954. godine iz serijala poznatih i jako popularnih slikovnica na kojima su odrastale generacije diljem svijeta. Maja je bila simpatična i draga djevojčica koju je kreirao belgijski likovni umjetnik Marcel Marlier. Život je Maji kroz više od 60 naslova udahnuo Gilbert Delahaye.
Diljem svijeta prodano je više od 105 milijuna primjeraka, prevedena je na 34 jezika, a Maja je svjetsku slavu stekla u 52 zemlje.
Maja je slavu donijela i zadarskoj konceptualnoj umjetnici Marijani Jakelić. Upravo Maja, ali jedna malo drugačija Maja, bila je njezina inspiracija kako bi prikazala niz važnih društvenih tema u serijalu Maja u Vejstlendu.
"Maja u depresiji", "Maja odlazi u Irsku", "Maja malo đubre" i "Maja ne ide na vjeronauk" samo su neke od naslovnica koje je kreirala ova umjetnica.
"Imamo šizofreničnu situaciju u kojoj se grad sa tri tisućljetnom poviješću oblači u debila s mornarskom majicom, u falsificiranom malom mistu kraj mora s diskretnim šarmom fašistoidnog tradicionalizma. Zadar nije grad Barbie koja češlja zlatne uvojke u jednom od neponovljivih sutona i zavodi turiste.
Poluotok izgleda kao malograđanski dnevni boravak neke tetke koja svaku slučajnu ljepotu nereda doživljava kao anomaliju i rješava je usisavačem. Poremećeni sustav etičkih i moralnih vrijednosti viri iz realizacije planova prostornog uređenja", naglašava.
Upravo na toj stranici objavljuju se provokativna i kontroverzna djela umjetnice na čije uratke ne možete ostati ravnodušni. Oni će vas šokirati, no i potaknuti na razmišljanje o društvu, kulturi i vremenu u kojem živite. Sigurno je kako će vas i nasmijati, a za neke naslovnice složit ćete se da su pogodile srž u crnohumornoj maniri.